Krejčí gólem neodvrátil prohru Bruins, Pastrňákova série skončila

8. 11. 2019 23:00
Útočník David Krejčí vstřelil v pátečním utkání NHL gól a na další přihrál, ale s Bostonem prohrál v Detroitu 2:4. Jeho spoluhráč David Pastrňák stále vede produktivitu soutěže.
Vladimír Sobotka z Buffala (17) a hráči Tampy Bay Ryan McDonagh a Andrei Vasilevský v zápase NHL. | Foto: Reuters

Pastrňák vyšel bodově naprázdno a po třinácti zápasech skončila jeho bodová série, díky níž se dostal na první místo produktivity soutěže.

Krejčí dal ve druhé minutě úvodní gól, když z pravého kruhu zamířil k bližší tyči. Skóroval podruhé sezoně. Nejhorší tým NHL ale v dalším střídání vyrovnal a následně Robby Fabbri, jehož Detroit získal před dvěma dny výměnou ze St. Louis, ozdobil debut v novém působišti dvěma trefami v přesilových hrách.

"Takový zápas mi moc pomůže. Celkově hráli všichni skvěle, hodně mi to usnadnili," uvedl Fabbri, který oprášil spolupráci s Tylerem Bertuzzim. Oba totiž nastupovali v jednom útoku v OHL. "Je skvělé, že zase hrajeme spolu. Už v juniorech byl výborným střelcem, na jaře vyhrál Stanleyův pohár. Myslím, že to bude velká posila," uvedl Bertuzzi, který připravil Fabbrimu oba góly.

Filip Hronek se v polovině utkání za stavu 3:1 poprvé v NHL popral. Českému obránci ve službách Detroitu se nelíbilo, jak ho za brankou atakoval Brad Marchand a vyzval ho k bitce. Moc ran nepadlo a souboj ukončil Marchand tím, že zápasnickým chvatem povalil Hronka na led.

Naději Bostonu vrátil Patrice Bergeron, jenž ve 38. minutě tečoval střelu Toreyho Kruga od modré čáry. U této branky asistoval Krejčí a původně i Pastrňák - po revizi od NHL, která později určila za střelce Bergerona, Pastrňák o nahrávku přišel. Vzápětí třiadvacetiletý český útočník zahodil velkou šanci. Nejlepší střelec NHL měl před sebou odkrytou branku, ale zasáhl nataženou lapačku Jonathana Berniera.

"Věděl jsem, že tam je. Už bylo trochu pozdě, abych se přesunul, snažil jsem se proto jen pokrýt co nejvíc místa," popsal Bernier zákrok, který byl podle kouče Bostonu Bruce Cassidyho zásadní. "Nesrazilo nás to tak moc, jako to hlavně nakoplo je. Místo toho, abychom šli do kabin za nerozhodného stavu, věděli, že jejich gólmanovi to lepí a že mají šanci dotáhnout zápas do vítězného konce," řekl Cassidy.

Pastrňákovi nebylo přáno ani ve třetí třetině, jeho střela se zastavila na břevnu. Výhru Detroitu, který v předchozích 13 zápasech získal jen tři body, zpečetil trefou do prázdné branky Anthony Mantha. "Podali jsme výborný týmový výkon. Všichni táhli za jeden provaz, každý dřel a rozhodly přesilovky," uvedl Bernier, který si připsal i dvě přihrávky, což se naposledy povedlo brankáři v NHL před třemi lety.

Boston je druhý v tabulce Východní konference, Detroit ji uzavírá. Roli favorita tak Bruins nezvládli. "Věděli jsme, že se jim nedaří, ale pořád je to NHL. Hráli jak měli a ve třetí třetině neztráceli puky. Když už jsme si něco vytvořili, nevyužili jsme to," dodal Cassidy.

O jediný gól vede Pastrňák tabulku střelců a při shodném počtu bodů i produktivitu NHL před Leonem Draisaitlem, který pomohl Edmontonu jednou brankou k výhře 4:0 nad New Jersey. Oilers rozhodli třemi góly v rozmezí 22. až 37. minuty. První čisté konto v sezoně udržel díky 29 zásahům Mikko Koskinen, který se v 50. minutě vytáhl i při teči Pavla Zachy.

Winnipeg potvrdil, že na Vancouver umí. Jets sice ještě v polovině utkání prohrávali, ale otočili na konečných 4:1 a oblíbeného soupeře porazili podeváté v řadě.

Global Series NHL pokračovalo ve Stockholmu

Hokejisté Tampy Bay porazili v prvním ze dvou utkání NHL Global Series ve Stockholmu Buffalo 3:2. V utkání se představili také dva čeští útočníci. V dresu vítězných Lightning Ondřej Palát a na druhé straně Vladimír Sobotka, který však po bodyčeku Nikity Kučerova odstoupil ze zápasu už v první třetině a nezasáhne ani do sobotní odvety. Palátův spoluhráč obránce Jan Rutta zůstal pouze mezi náhradníky.

Před utkáním komisionář soutěže Gary Bettman na tiskové konferenci oznámil, že NHL načne příští sezonu stejně jako tento ročník v pražské O2 areně duelem mezi Bostonem a Nashvillem. V Helsinkách se zase na podzim dvakrát představí Colorado s Columbusem.

Souboj, jemuž ve vyprodané stockholmské hale Ericsson Globe přihlíželo 13.230 diváků, začali lépe Lightning, kteří ve čtvrté minutě skórovali. Kevin Shattenkirk vyslal dlouhou přihrávku po mantinelu, kotouče se ujal Brayden Point, který ho předložil Kučerovovi a poslední vítěz kanadského bodování z první překonal švédského gólmana Linuse Ullmarka.

"Předvedl zakončení světové třídy. Úžasné. Bylo skvělé, jak Shattenkirk přihrál. Ani nevím, jestli se puk dotkl ledu. Mnoho hráčů to nesvede, ale on ano," prohlásil na tiskové konferenci trenér Lightning Jon Cooper.

Sobotka doplatil na bodyček

V 15. minutě potkal nepříjemný moment Sobotku, kterého v útočném pásmu Sabres srazil bodyčekem Kučerov. Dvaatřicetiletý rodák z Třebíče opustil ledovou plochu za pomoci spoluhráčů, zamířil rovnou do šatny a na střídačce Buffala se ve zbytku duelu neobjevil. "Zítra určitě nenastoupí. Nic jiného bych v tuto chvíli neměl říkat," konstatoval kouč Buffala Ralph Krueger.

O chvíli později využila Tampa Bay přesilovku. Bek Victor Hedman, jeden ze šesti Švédů na obou stranách, po Stamkosově nabití tvrdě vypálil a jeho ránu tečoval před brankou Alex Killorn.

V 29. minutě se blýskl individuální akcí Palát, který obehrál Skinnera, ale jeho střelu z kruhu Ullmark zastavil.

Za sedm minut Sabres snížili. Rasmus Ristolainen nahodil od mantinelu puk a Sam Reinhart ho ze vzduchu sklopil za brankáře Andreje Vasilevského.

V 48. minutě si floridský celek vzal dvougólový náskok zpět. Pat Maroon objel branku a Yanni Gourde ho dorazil za Ullmarka. Jenže o čtyři minuty později snížil opět Reinhart. V závěru zkusilo Buffalo hru bez gólmana, ale na vyrovnání nedosáhlo.

"Začali lépe, měli pár šancí, ale pak jsme jsme hráli lépe my. Hráli jsme u nich, měli jsme hodně střel a vyhráli jsme. Dobrý zápas," řekl českým novinářům Palát.

"Atmosféra byla super. Bylo to rozčleněné, hodně fanoušků Tampy i Buffala," uvedl osmadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku.

Utkání NHL Global Series ve Stockholmu:

Buffalo - Tampa Bay 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 36. a 52. Reinhart - 4. Kučerov, 17. Killorn, 48. Gourde. Střely na branku: 22:34. Diváci: 13.230. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa Bay), 2. Reinhart (Buffalo), 3. Hedman (Tampa Bay).

Detroit - Boston 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky: 12. a 22. Fabbri, 3. D. Larkin, 59. Mantha - 2. Krejčí, 38. Bergeron (Krejčí). Střely na branku: 32:28. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri (Detroit), 2. Krejčí (Boston), 3. Bernier (Detroit).

Winnipeg - Vancouver 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 32. Roslovic, 37. Scheifele, 54. Connor, 59. Lowry - 27. J. T. Miller. Střely na branku: 35:33. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Roslovic (všichni Winnipeg).

Edmonton - New Jersey 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky: 22. Draisaitl, 36. Haas, 37. Neal, 47. Chiasson. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17.240. Hvězdy zápasu: 1. Koskinen, 2. Hopkins, 3. Persson (všichni Edmonton).