Na Švédy potáhne tým Plekanec, chytat bude hrdina Salák

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 11. 2012 6:00
Kapitánské céčko ponese v prvním utkání hokejové reprezentace v nové sezoně na hrudi Tomáš Plekanec. Do brány Hadamczik postaví brankáře Alexandra Saláka.
Plekanec si letos zkusí dres reprezentace i mimo mistrovství světa. Nastoupí do prvního utkání finské Karjaly proti Švédsku.
Plekanec si letos zkusí dres reprezentace i mimo mistrovství světa. Nastoupí do prvního utkání finské Karjaly proti Švédsku. | Foto: Reuters

Liberec - Českou hokejovou reprezentaci dnes čeká premiéra v nové sezoně. Cesta za obhajobou loňského triumfu v Euro Hockey Tour začíná v 18:00 v Liberci.

Hadamczikova družina na severu Čech zahájí domácím utkáním proti Švédsku finský Karjala Cup, pak se na zbylé dva zápasy proti Finsku a Rusku přesune do Turku.

Aktuálně.cz ho bude dnešní zápas sledovat v podrobné on-line reportáži.

Proti výběru Tre kronor bude trenér Alois Hadamczik spoléhat zejména na "kladenské" duo Tomáš Plekanec - Jiří Tlustý, které v prvním útoku místo odpočívajícího Jágra nahradí zkušený Petr Nedvěd.

Hadamczik: Nemůžu vzít jen nováčky

Krátce před startem turnaje se ale ukázalo, že v případě Plekance půjde jen o jednozápasovou záležitost. Útočník Montrealu kvůli nemoci svého táty nakonec do Finska nepoletí a odehraje pouze zápas v České republice, ve kterém na hrudi ponese kapitánské céčko.

Stejná situace je i v případě obránce Marka Židlického. Ten zase letí do Ameriky za rodinou.

"Lidé se mě ptají, proč místo nich nevezmu jen mladé kluky. Já ale nemůžu vzít v tak silné konkurenci mladý tým, před mistrovstvím světa musím do týmu zapracovat i zkušenější hráče," vysvětlil včera Aktuálně.cz Hadamczik.

Reprezentační premiéru si odbude útočník Slavie Tomáš Hertl. "Nezapomínám ale ani na další. Myslím tím třeba zlínské Honejska s Holíkem, nebo třineckého Orsavu. Jejich výkony bedlivě sleduji a rád je příště v týmu uvidím," plánuje šedesátiletý kouč.

Výluka může ohrozit tým

Pro něj jde i tak o velkou komplikaci, vzhledem k probíhající výluce v zámoří a snaze rozehrát sezonu NHL se zpožděním se může stát, že hráči z NHL nebudou pro mistrovství světa k dispozici.

"Byl bych radši, kdyby NHL začala. Jágr a spol. v extralize jsou sice pro český hokej super reklama, ale v konečném důsledku to na konci sezony může ovlivnit celý tým," trápí Hadamczika.

Ten musel už před turnajem řešit omluvenku Martina Hanzala a taky případné ofenzivní náhrady, současného fantoma soutěže, Martina Růžičky.

Absence Růžičky? Škoda, bojuje o MS

"Trápí ho bolavá záda. Je to škoda, protože Martin ví, že bojuje o účast na mistrovství světa. Chceme ale jen zdravé hráče, proto dostane pozvánku příště," řekl Hadamczik s tím, že pro další turnaj počítá také s jeho parťákem v útoku a kapitánem Třince Radkem Bonkem.

Jasno má ale Hadamczik na postup brankářů. Do reprezentačního výběru se vrací Alexander Salák a pozvánku dostal také Ondřej Pavelec.

"V prvním utkání nastoupí Salák, v dalších dvou zřejmě dostane šanci Ondřej Pavelec. Je to pořád nejlepší brankář naší země," řekl Hadamczik včera před tréninkem Aktuálně.cz.

Salák: Poslední dobou se mi daří

Sálak byl pro Hadamczika jasnou volbou. Ve Švédsku působí a tamní hráče moc dobře zná, do reprezentaci navíc proti svému parťákovi Pavelcovi přichází s parádní formou.

Pětadvacetiletý brankář vzdal snahu prochytat se do NHL a usadil se ve Färjestadu, ve kterém minulý týden také přepsal historické tabulky švédské Elitserien.

Tři zápasy v řadě neinkasoval branku a dlouhou šňůru natáhl na dosud nepřekonaných 204 minut a 47 vteřin. "Poslední dobou se holt daří týmu i mně," mávl Salák s úsměvem skromně rukou. Pohodu by si totiž prý rád přenesl i do dnešního utkání.

Předpokládaná sestava české reprezentace pro utkání se Švédskem:

Salák (Pavelec) - Židlický, Šmíd, F. Novák, Čáslava, Kindl, Nakládal, Krejčík, Galvas - Nedvěd, Plekanec, Tlustý - Petružálek, Koukal, Vondrka - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Jan Kovář, Jakub Svoboda (Pech).

 

Právě se děje

Další zprávy