Alexander Salák

Český hokejový brankář se narodil 5. ledna 1987. Momentálně hraje v KHL za Petrohrad.

Seniorský hokej vyzkoušel ve druholigových celcích Tábora a rodných Strakonic, když současně hrál za juniorku Českých Budějovic. V létě 2006 přijal nabídku z Finska, kde rok nastupoval v druholigovém JoKP. Další dvě sezony už strávil v TPS Turku v nejvyšší soutěži.

Přestože nebyl draftován, podepsal v roce 2009 smlouvu s Floridou, ovšem v NHL odchytal pouze dvě utkání. Většinu sezony strávil na farmě v AHL. Po sezoně se vrátil na sever Evropy, kde vychytal titul švédskému Färjestadu.

Mezitím jeho práva získalo Chicago, ovšem místo v NHL nastupoval opět pouze na farmě. V následující sezoně tak znovu zářil ve Färjestadu, v jehož dresu vytvořil rekordní sérii bez inkasovaného gólu (201 minut a 18 sekund). V roce 2013 kývl na nabídku Petrohradu.

Chytal na MS v roce 2013, 2014 a na olympiádě v Soči.

Sálak dostal při návratu do KHL sedm gólů od Omsku

Gólman Alexander Salák zažil hořký návrat do Kontinentální hokejové ligy, kde bude v této sezoně hájit barvy Dinama Riga. Bývalý český reprezentant musel skousnout domácí debakl 0:7 od Omsku a jeho tým je s šesti body z dvanácti zápasů spolu s Magnitogorskem nejhorším mužstvem soutěže. Dinamo potřetí za sebou neskórovalo a prohrálo šesté utkání v řadě.

Dvaatřicetiletý Salák chytal v KHL minulých šest sezon, naposledy v Jaroslavli. Na start sezony se brankář se zkušenostmi z NHL připravoval s Kladnem, před několika dny se ale dohodl s Rigou. Při dnešním debutu měl mnohem více práce než jeho protějšek Igor Bobkov a vedle sedmi gólů, z nichž čtyři byly v oslabení, si připsal 26 zákroků.

KHL:

Vladivostok - Novosibirsk 1:2, Kazaň - Petrohrad 2:1, Nižněkamsk - Jokerit Helsinky 1:2, Dinamo Riga - Omsk 0:7, Dynamo Moskva - Čerepovec 1:2 po sam. nájezdech.

Salák je blízko návratu do KHL, měl by chytat za Rigu

Hokejový brankář Alexander Salák, který se na startu sezony připravoval s extraligovým Kladnem, se podle všeho vrátí do Kontinentální ligy. Dvaatřicetiletý gólman, jenž strávil v soutěži posledních šest sezon a naposledy hájil branku Jaroslavle, by měl brzy podepsat smlouvu s Rigou. Informoval o tom server championat.com.

"Zítra by měl dorazit a věříme, že se stane naším gólmanem číslo jedna. Jestli máme obavy, že neabsolvoval předsezonní přípravu a přišel také o měsíc soutěže? Co s tím můžeme dělat… Jsme v situaci, kdy je to pro nás sice znepokojující, ale chceme do toho risku jít. Jde o prověřeného a zkušeného gólmana," řekl klubový šéf Juris Savickis.

Dinamo prohrálo čtyřikrát za sebou bez bodového zisku, uzavírá se šesti body z deseti utkání tabulku Západní konference a v pondělí vyzve doma favorizovaný Petrohrad. "Zápas odchytá Andrej Makarov. Se Salákem pak tady budeme mít čtyři brankáře. Jakmile přiletí Salák, v úterý jednoho z nich uvolníme," doplnil Savickis.

Salák, který má zkušenosti i z NHL, chytal na třech světových šampionátech a olympijských hrách v Soči. V minulé sezoně nastoupil za Lokomotiv do 20 utkání základní části, v průměru inkasoval 1,86 gólu na zápas a měl úspěšnost zákroků 92,2 procenta. V šesti duelech play off obdržel průměrně 2,18 branky a jeho úspěšnost byla 91,2 procenta.

Fiasko a selhání za miliardy, píší v Rusku. Jandač si stěžoval na náročný program
Hokej

Jandač má v Magnitogorsku smlouvu i na příští rok, ale o budoucnosti bude ještě jednat. V osmifinále KHL proti Ufě žehral na slabou produktivitu.
Komentář: Češi ukázali na Karjale dvě tváře. Skalp Rusů těší, ale nesmí vše zahladit
Reprezentace

Češi na závěr prvního turnaje pod Milošem Říhou zdolali sbornou a celkově pozitivní dojem podložili výsledkem. Nedostatky by však neměly zapadnout.
Kovář vychytal 43 zákroky Jandačův Magnitogorsk
Hokej

Svěřencům trenéra Josefa Jandače nebyla nic platná ani drtivá střelecká převaha, vítězný tým vyslal na branku jen 17 střel.
Jekatěrinburg s Kovářem vyhrál i pátý zápas KHL, Jandačův tým uspěl v prodloužení
Hokej

Hokejisté Jekatěrinburgu nepoznali hořkost porážky ani v pátém zápase nového ročníku KHL. Trenér Jandač se radoval z vítězství v Čeljabinsku.
Nakládal pomohl Jaroslavli gólem k výhře, Salák má první nulu
Hokej

Hokejisté Jaroslavle vyhráli 6:5 po prodloužení nad Čerepovcem i díky brance Jakuba Nakládala.
Furch udržel v KHL čisté konto, Polák dal první gól za Jugru
Hokej

Reprezentační brankář Dominik Furch udržel před odjezdem na zápasy Channel One Cupu čisté konto a Omsk díky němu vyhrál v Togliatti 5:0.
Polášek nastartoval obrat Soči, Saláka vyhnali z branky za necelých dvanáct minut
Hokej

Polášek přispěl gólem k výhře Soči v Podolsku, bodoval i domácí Mozík. Nižněkamsk porazil Novosibirsk a velmi brzy vystrnadil na střídačku Saláka.
Slovan prohrál v Novosibirsku. Salák porazil v souboji českých brankářů Štěpánka
Hokej

Slovanu prohrál v Novosibirsku 1:3 a ztrácí na postup do play-off už čtrnáct bodů. Po měsíci odchytal celé utkání za Sibir Alexander Salák.
Neuvěřitelná Salákova série. Za Novosibirsk nedochytal v KHL už čtvrtý zápas v řadě
Hokej

Hokejový brankář Alexander Salák nedochytal v KHL čtvrtý zápas Novosibirsku v řadě. Český gólman odstoupil z duelu se Spartakem po druhé třetině.
Salák nedochytal třetí zápas KHL po sobě, zablokoval si krk
Hokej

Alexandra Saláka trápilo zdraví v loňské sezoně, kterou nedohrál kvůli poraněnému kolenu.
Radil dal po dvou letech v utkání KHL dva góly, Salák přišel u nulu
Hokej

Lukáš Radil zazářil v utkání KHL mezi Spartakem a Kunlunem, když vstřelil při výhře 6:2 dvě branky.
Salák dostal v KHL od Podolsku pět gólů, překonal ho i Mozík
Hokej

Dalšími zápasy pokračovala ve středu ruská KHL. Vojtěch Mozík pomohl Podolsku k výhře nad Novosibirskem, který měl v brance Alexandra Saláka.
Kovář rozhodl prvním gólem v sezoně o vítězství Magnitogorsku, výhru vychytal i Francouz
Hokej

Kovář pomohl Magnitogorsku k vítězství nad Vladivostokem vítěznou brankou, která byla zároveň jeho první v sezoně. Vyhrál i Francouzův Čeljabinsk.
Furch a Salák opět vychytali výhru, Stránský a Radil skórovali
Hokej

Čeští brankáři v Kontinentální hokejové lize znovu zazářili. Výhru vychytal Dominik Furch i Alexandr Salák.
Furch vychytal v KHL první nulu v sezoně, Salák se vrací ve velkém stylu
Hokej

V ruské hokejové KHL se dařilo českým brankářům. Zářili Dominik Furch i Alexander Salák.
Salák se vrátil po zranění do branky vítězným zápasem se Spartakem Moskva
Hokej

Třicetiletý Alexander Salák se podepsal pod výhru Novosibirsku 3:1 nad Spartakem Moskva 33 úspěšnými zákroky.
Kovář vstřelil proti Chanty-Mansijsku dvě branky, jeho Magnitogorsk přesto prohrál
Hokej

Nejproduktivnější český hokejista Kontinentální hokejové ligy Jan Kovář bodoval už v patnáctém zápase v řadě.