• 17:54 Nyquist (Ekholm)
  • 34:53 Zibanejad (Ekman-Larsson)
  • 16:38 Niederreiter (Josi, Fiala)
  • 23:14 Meier (Corvi, Josi)

Hezký nedělní večer, vítejte u online přenosu z finálového utkání mistrovství světa v hokeji 2018 mezi Švédskem a Švýcarskem. Zápas začne ve 20:15.

Finále mistrovství světa v hokeji je tady. A dopsat se v něm může pohádkový příběh švýcarských hokejistů. Ti totiž naproti všem předpokladům dokázali postoupit až do finále, které si zahrají po pěti letech. V Kodani ale dnes favority rozhodně nebudou. V cestě jim stojí hvězdami nabitý tým Švédska, který jako jediný na turnaji ještě nepoznal hořkou chuť porážky. Navíc to byli právě Švédové, kteří v roce 2013 zastavili Švýcary v boji o zlatu. Seveřané tehdy vyhráli vysoko 5:1. Pro tento rok se ale s hráči ze země helvétského kříže tolik nepočítalo.

Jaká byla ale cesta Švýcarů až do finále turnaje? V základní skupině dokázali vyhrát čtyři ze svých sedmi utkání. Klíčová pro ně byla výhra se Slovenskem 2:0. Podlehli jen v nájezdech českému týmu a v základní hrací době Rusku a právě Švédsku, se kterým prohráli 3:5. Do čtvrtfinále tak postoupili z poslední čtvrté pozice a narazili tam na vítěze skupiny B z Finska. Jako outsider ale Švýcaři překvapili a především díky třem brankám v rozmezí čtyř minut druhé třetiny dokonale svého favorizovaného soupeře zaskočili. Finové se zmohli jen na snížení stavu na 2:3.

MS 2018, Finsko-Švýcarsko: Švýcarská radost Švýcarská radost v duelu s Finskem.

Jestli byl šok výsledek čtvrtfinále, tak ještě větším byl úspěch v semifinále, Ojedinělý trium nad favoritem je možný, ale vyhrát dvakrát ve třech dnech s jasným favoritem, to se nestává jen tak. V roce 2013 přešli Švýcaři do finále přes Česko a USA. Teď je v semifinále čekala Kanada nažhavená po výhře nad Ruskem. Švýcaři se ale nezalekli a hráli svůj poctivý defenzivní hokej opřený o fantastický výkon brankáře Genoniho. Po druhé třetině vedli 2:1. Ve třetí třetině se jim podařilo skórovat z jediné své střely, zatímco Kanada jich vypálila 18. Celkem byl poměr střel 45:7. Světelná tabule ale na konci utkání ukazovala stav 3:2 pro Švýcarsko. Pomohly i výborné přesilovky.

To Švédové patřili na turnaji k největším favoritům od počátku turnaje. Obrana až jednu výjimku složená z hráčů NHL, útok povětšinou taky složený z hráčů hrajících v zámoří. Ofenzivu Švédska zejména v úvodu turnaje táhla první lajna v čele s Rickardem Rakellem. Útočník Anaheimu má za sebou svou nejlepší sezonu v NHL, když zaznamenal 69 bodů. Na turnaji jich posbíral prozatím 14 za 6 branek a 8 přihrávek. Základní skupinu Švédové vyhráli s 20 body, ztratili jen se Slovenskem, kde vyhráli po prodloužení. Do čtvrtfinále tak šli v komfortní pozici.

20 nejlepších fotek základní části MS 2018 Švédský útočník Rickard Rakell slaví gól. | Foto: Luboš Vácha

Navíc je posílily další hvězdy zámořské soutěže. Po vypadnutí Pittsburghu přijel důrazný útočník Patrick Hornqvist a z Nashvillu poté hned trio hokejistů. Sehrané útočné dup Filip Forsberg a Viktor Arvidson a také obránce Mathias Ekholm. S Lotyšskem se sice ve čtvrtfinále seveřané trápili, přesto zvítězili 3:2 a dostali se do semifinále. V něm dali lekci z produktivity USA, které porazili 6:0. Přitom poměr střel byl 20:41. Výborná produktivita, skvělý Nilsson v bráně a hlavně rychlé K.O. ve druhé třetině. Švédové hrají o to, aby dokázali obhájit svůj triumf z loňska, kdy porazili ve finále Kanadu. Dnes budou velkým favoritem.

Odopoledne již byl na programu duel o bronz mezi zámořskými velmocemi. A lépe dopadlo pro Spojené státy americké, které přehrály Kanadu 4:1. Největší favorit turnaje tak končí bez medaile. Parta kolem nejproduktivnějšího hráče turnaje Patricka Kanea si alespoň částečně napravila náladu po zpackaném semifinále.

Sestava Švýcarska

Genoni (Berra) - Josi (A), Diaz (C), Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Fiala, Corvi, Niederreiter (A) - Meier, Vermin, Andrighetto - Hofmann, Haas, S. Moser - Scherwey, Schäppi, Rod - Baltisberger.

Sestava Švédska

A. Nilsson (Hellberg) - A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Hörnqvist, Backlund (C), Nyquist - F. Forsberg, Kempe, Arvidsson - J. de La Rose, Jo. Larsson, Pääjärvi - Everberg, L. Andersson.

Podívejte se na unikátní záběry ze švédské šatny pomocí 360 kamery.

Oba týmy jsou už na ledě, Švédové klasicky ve žlutých dresech, Švýcaři v červeném.

Utkání právě začalo!

1:20

Velká šance hned v úvodu pro Švýcary. Corve ještě hledal před bránou Niederreitera, ten ale z bezprostřední blízkosti neprocpal puk za Nilssona.

1:48

Obrovská šance také pro Arvidssona na druhé straně, rychlík z Nashvillu ale nedotáhl blafák do bekhendu.

4:46

Diazovu ránu od modré zablokoval Hampus Lindholm.

6:00

Švýcaři se nezalekli finálového soupeře a v úvodu jsou aktivnějším týmem.

7:33

Andrighetto hledal křižnou přihrávkou na druhém kruhu Meiera, Pääjärvi ale srazil puk mimo hrací plochu.

8:17

Wikstrand vypálil od modré čáry, ale před Genonim nikdo nebyl a švýcarský brankář neměl problém skrýt puk ve své výstroji.