Američané v závěru zlomili odpor Kanady a mají bronz

20. 5. 2018 18:02
Američané světový šampionát skončili tak, jak začali: vítězstvím nad rivaly z Kanady.
Americký kapitán kapitán Patrick Kane s bronzovou medailí.
Americký kapitán kapitán Patrick Kane s bronzovou medailí. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň -  Hokejisté USA porazili v zápase o třetí místo na světovém šampionátu v hokeji tým Kanady 4:1 a z Kodaně si odvezou bronzové medaile. Dva góly vstřelil útočník Chris Kreider.

Výběr USA získal již pátý bronz od doby, co se šampionát hraje systémem play off. Na třetí příčku dosáhl po zápasech ve vyřazovacích bojích i v letech 1996, 2004, 2013 a 2015. Celkem mají Američané již osmý bronz, ale od roku 1960, kdy byli mistry světa jakožto olympijští vítězové, výše nedosáhli. Kanada vyšla naprázdno po dvou titulech v letech 2015 a 2016 a loňském stříbru.

V první třetině bylo na obou týmech až příliš patrné, že v sázce je jen bronz. Zklamání a únavu ze semifinálových porážek vyháněli aktéři duelu jen vlažným tempem a ze hry prakticky škrtli i tvrdé osobní souboje.

Američané měli během úvodní dvacetiminutovky výraznější příležitosti. Atkinson zakončil samostatně přečíslení dvou na jednoho, McElhinney byl však na jeho ránu připravený. V 10. minutě hráli Kanaďané první přesilovku, v níž jim pláchl Larkin, McElhinney měl ale opět navrch. Za Kanadu kontroval v 15. minutě Beauvillier, ani Kinkaid se ale nenechal zahanbit.

Do druhé části šli Američané s přesilovkou v zádech při vyloučení McDavida, z dobré pozice zakončoval Atkinson, Lee měl k dispozici dokonce dvě dorážky, ale stavem nepohnuli. Vzápětí hrál americký výběr další přesilovku, Ekblad v oslabení nebezpečně vypálil a Kinkaid vyrazil kotouč maskou. Už při hře v pěti na obou stranách orazítkoval McAvoy tyč.

V 27. minutě McDavid chyboval při zpracování puku bruslí, zmocnil se ho Kreider a rychlým blafákem do bekhendu otevřel skóre. Jen chvilku poté byl Bonino v podobné příležitosti, ale McElhinney ho vychytal.

Vyrovnat mohl O'Reilly, zvýšit naopak Kreider s Larkinem a v končící 38. minutě také Jensen. Jenže dobrou akci zakončil pouze ranou do boční sítě a po pár vteřinách ho nevyužitá šance musela mrzet o to více, když si bek Vlasic najel z druhé vlny a vyrovnal.

Rozhodující gól přišel v čase 53:21 poté, co Kane vypálil a odražený kotouč se dostal k Boninovi, který ho přes obrovskou snahu McElhinneyho dostal do sítě. Kapitán amerického výběru Kane si díky asistenci připsal dvacátý bod na turnaji. Na dvacetibodovou hranici dosáhl před ním naposledy v roce 2008 Kanaďan Dany Heatley.

Výhru pak při power play Kanady pojistil Lee přesným pokusem takřka přes celé hřiště. Kanaďané pokračovali s hrou bez gólmana, místo snížení však Vlasic trefil bekhendem na útočné modré čáře Kreidera, od něhož se kotouč odrazil přímo do opuštěné branky.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

O 3. místo (Kodaň):

USA - Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 27. Kreider (D. Larkin, DeBrincat), 54. Bonino (P. Kane), 58. A. Lee (McAvoy), 59. Kreider - 39. Vlasic (Horvat, Turris). Rozhodčí: Kubuš (SR), Kaukokari - Suominen (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:7. Využití: 2:0. Diváci: 12.111.

USA: Kinkaid - Martinez, McAvoy, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - P. Kane, C. White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, J. Gaudreau - A. Lee, D. Larkin, Kreider - Thompson, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill.

Kanada: McElhinney - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Murray, Nurse, Chabot - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Barzal, O'Reilly, Beauvillier - Horvat, Turris, Pageau - Jost, Dubois, Bailey - Eberle. Trenér: Bill Peters.