Češi v novém, Slováci ne. Bitva politiků s "paskvilem" vrátila na dresy státní znak

jzp jzp
9. 5. 2019 6:32
Zatímco Česko odehraje hokejové mistrovství světa v dresech s kontroverzním logem svazu, domácím Slovákům stejný záměr nevyšel. Na hrudi budou mít stejně jako dřív státní znak.
Dres hokejové reprezentace Slovenska s novým logem svazu.
Dres hokejové reprezentace Slovenska s novým logem svazu. | Foto: hockeyslovakia.sk

Modernu zatrhl tlak politiků. Vládní Slovenská národná strana (SNS) dlouhodobě usiluje o to, aby uniformám nedominovalo nové logo svazu.

Parlament už dokonce schválil příslušnou novelu zákona o státních symbolech. Andrej Kiska ji sice zákonodárcům vrátil, ale Národní rada může prezidentovo veto prolomit opětovným schválením, což zřejmě učiní 9. května. Novela má pak začít platit v polovině května, tedy během světového šampionátu.

Slovenská reprezentace na definitivní rozhodnutí parlamentu čekat nebude. Má připravené obě varianty dresu, ale obleče tu tradiční se státním znakem.

"Je nám líto, že se to celé zpolitizovalo," řekl generální manažer mužstva Miroslav Šatan. "Bylo nám jedno, v jakých dresech nastoupíme. Chtěli jsme už mít klid a soustředit se na hokej, ne čekat na schválení zákona. Hráči během mistrovství nestojí o kontroverzní debaty v kabině, hospodách nebo parlamentu."

Nové logo ze slovenských dresů úplně nezmizelo, ve zmenšeném provedení zdobí ramena hokejistů.

Český hokej stejnou bouři nezažil, přitom v červnu minulého roku změnil identitu výrazněji. Místo státního znaku nosí reprezentanti na hrudi lva, v němž mnozí fanoušci vidí například logo švédského výrobce náklaďáků.

To u loga slovenského hokeje není pochyb, že vychází ze státního znaku. Místo modrého trojvrší jsou dominantním prvkem tři hokejky.

Tradiční dres Slovenska se státním znakem.
Tradiční dres Slovenska se státním znakem. | Foto: Reuters

"Líbí se mi, že je ve znaku promítnuté vítězství v podobě vztyčených hokejek," kvitoval změnu útočník Marián Hossa.

Jenže veřejnost tak nadšená nebyla. V anketě deníku Pravda dalo novince palec dolů 80 procent hlasujících. Místopředseda SNS Anton Hrnko později rozjel tvrdou kritiku. "Nás, kteří fandíme slovenskému hokeji, nemile překvapila snaha vedení svazu nahradit státní znak na dresech tímto neuvěřitelným paskvilem. Já osobně i SNS uděláme všechno, abychom takovému prznění zabránili," napsal poslanec na své facebookové stránce, přičemž pohrozil svazu odebráním dotací.

Šéf slovenského hokeje Martin Kohút hájil novinku mimo jiné tím, že dresy s novým logem půjdou právně chránit, a tak přinesou do kasy více peněz. Podobně změnu své identity zdůvodňovali zástupci českého hokeje.

Spor o dotace se uklidnil poté, co slovenský svaz částečně ustoupil a na rukávy dresu přidal státní znak.

Hrnko a spol. však zcela spokojení nebyli a přišli s novelou, podle níž musí být státní znak na reprezentační uniformě nadřazený všem ostatním grafickým prvkům s výjimkou hráčova čísla. Pokud by Slováci i tak hráli s novým logem na hrudi, mohl by svaz dostat až desetitisícovou pokutu v eurech (zhruba čtvrt milionu korun).

Jelikož slovenský svaz nevěděl, jak boj s politiky vyklíčí, nechal si půl roku před domácím mistrovstvím světa vyrobil dvě varianty dresů. Jedné dominuje logo, druhé, té vítězné, státní znak. 

"To, co se teď děje, nám vůbec nedělá radost, jen přináší zvýšené náklady a spoustu problémů," řekl přes časem svazový šéf Kohút. Záměr, že slovenský hokej s novou identitou zbohatne, tak zatím nevychází.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy