Český hokej radikálně mění image. Místo státního znaku bude na dresu nové logo

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 6. 2018 13:30
Nové logo vznikalo víc než rok, interní diskuze o změně probíhala pět let.
Martin Nečas v novém reprezentačním dresu.
Martin Nečas v novém reprezentačním dresu. | Foto: Martin Flousek/Český hokej

Praha - Už žádný státní znak. Symbol, s nímž čeští hokejisté vybojovali řadu památných úspěchů, z reprezentačního dresu mizí. Odvážný krok učinil hokejový svaz ke 110. výročí své existence. Hráči od příští sezony ponesou na hrudi nové logo, na němž je zobrazený lev z profilu.

"Reakce budou možná i rozpačité, tak padesát na padesát," myslí si brankář David Rittich. "Je to jako se vším novým. Padesát procent lidí řekne, že je to paráda. Padesát procent možná bude trochu skeptických."

Radikální změnu obhajuje svaz tím, že ji zkrátka musel udělat, neboť státní znak na dresu si nemohl právně chránit. "Situace, kdy jsme nakládali s vypůjčeným státním symbolem, už byla neudržitelná. Neustále na nás parazitovaly různé subjekty," tvrdí šéf svazu Tomáš Král.

"Rádi bychom, aby fanoušci navštěvovali zápasy v originálních produktech, protože i takto český hokej podporují," dodává Jana Obermajerová z marketingové agentury BPA, která se svazem dlouhodobě spolupracuje.

Svaz představil nový dres v bílé i červené variantě:

Gólman David Rittich.
Gólman David Rittich. | Foto: Martin Flousek/Český hokej
Útočnice Tereza Vanišová.
Útočnice Tereza Vanišová. | Foto: Martin Flousek/Český hokej

V novém hávu budou nastupovat všechny kategorie mužské i ženské reprezentace a také sledge hokejisté. Logo lva zamíří na fanouškovské předměty i na oficiální dokumenty. A aby toho nebylo málo, Český svaz ledního hokeje nově ponese přímočařejší název "Český hokej". 

"Museli jsme přistoupit ke komplexní změně. Z top šestky posledního světového šampionátu jsme byli jediní, kdo neměl unikátní hokejovou značku," vysvětluje sekretář svazu Martin Urban. "Museli jsme se vyrovnat současnému trendu."

Fanoušci každopádně nejvíc hledí na dres s novou fasádou.

Logo lva vznikalo přes rok a stojí za ním kreativní agentura Go4Gold, která se podílela na audiovizuálním programu k českému mistrovství světa 2015. Pracovní tým tvořili rovněž zástupci svazu a BPA. Jedním z konzultantů byl vyhledávaný grafický designér Alan Záruba, bratr komentátora Roberta Záruby.

"Hříva lva má šest cípů, což je počet hráčů jednoho týmu na ledě. Nechybí motiv puku, který má lev v tlamě," popisuje logo Tadeáš Drahorád z Go4Gold. "A když se podíváte na oko lva, tvarem připomíná ostrov Štvanice, což je místo pro český hokej zcela kultovní."

Diskuze o změně image probíhaly na svazu pět let. "Revidovali jsme nápady a hledali správný impuls ke změně," říká sekretář Urban. Oním impulzem je 110. výročí tuzemského hokeje.

Hráči reprezentačního áčka poprvé nastoupí v novém hávu v listopadu proti Švédsku. Na dresu budou mít lva se zlatou korunkou, zatímco pro mládežnické kategorie je přichystaná její bílá verze. "Naším cílem je, aby se juniorští reprezentanti neuspokojili a dál na sobě pracovali. Aby chtěli jednou obléct také dres se zlatou korunkou," vykládá Urban.

Poslechněte si, co o nové identitě českého hokeje řekl bývalý vynikající útočník Patrik Eliáš. | Video: Český hokej

Lva na hrudi v různých verzích (podle aktuálního politického režimu) dříve většinou nosili českoslovenští reprezentanti, tehdy ovšem šlo o státní znak. Na předku dresu se objevila i vlajka či písmena (ČSSR).

Po rozpadu společného státu pokračovali Češi v tradici, akorát využili nový státní znak. "Ten bude fanouškům chybět, protože na něj byli zvyklí. Je v nás, rádi ho vidíme a tu vizi máme pořád před sebou," říká bývalý útočník Patrik Eliáš. "Je ale skvělé jít s dobou a něco změnit."

Otázkou je, jestli bude podobně smýšlet i většina hokejových příznivců. Tak radikální proměna identity nepochybně vyvolá vášnivé reakce.

"Je to o názoru. Někomu se to líbit bude, někomu ne," odhaduje útočnice Tereza Vanišová. "Jsou lidé, kteří jsou na něco zvyklí a nemají rádi změny; a pak lidé, co jsou za změny rádi. Bude to hodně subjektivní."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy