Oslavy a relax na rybách, teď Švédské hry. Odmakám to jako v Brně, hlásí nováček Zohorna

ČTK ČTK
25. 4. 2018 17:29
Brněnský útočník Hynek Zohorna má za sebou dva dny oslav mistrovského titulu Komety, pozvánka do národního týmu ho příjemně překvapila.
Nejlepšího střelce play off Hynka Zohornu česká v reprezentaci zápasový debut.
Nejlepšího střelce play off Hynka Zohornu česká v reprezentaci zápasový debut. | Foto: Lukáš Filipec

Stockholm - Nejlepší střelec play off hokejové extraligy Hynek Zohorna z mistrovské Komety Brno byl příjemně překvapený, když se v úterý odpoledne dozvěděl o své nominaci na Švédské hry. Dva jeho kluboví spoluhráči - obránce Jakub Krejčík a útočník Martin Nečas - se totiž dočkali pozvánky už o den dříve.

"Spíš jsem tomu nevěřil, protože klukům volali v pondělí a mně včera ve čtyři, takže jsme byl hodně překvapený," řekl novinářům Zohorna. Kouč Josef Jandač na úterním srazu avizoval, že o jeho možném zařazení rozhodne i vývoj zranění některých členů kádru či situace posil z NHL, odkud nakonec nepřijedou Jakub Voráček z Philadelphie ani Pavel Zacha z New Jersey.

Zohorna se tak hned dnes ráno připojil k týmu před odletem do Stockholmu a na severu Evropy se může těšit na debut. V generálce má šanci zabojovat o mistrovství světa. "To v hlavě nemám, budu se soustředit na zápas, který odehraju. Odmakám to stejně jako v Brně," prohlásil sedmadvacetiletý útočník, který ovládl pořadí střelců v play off s osmi góly z 14 zápasů.

"Chci ukázat hru, co jsem hrál v Kometě. Jsem bruslivý typ hráče a to se ode mě bude nejspíš očekávat i tady," doplnil Zohorna, který už se v národním týmu objevil na startu přípravy na mistrovství světa v roce 2016 v Rusku. Do zápasu tehdy nezasáhl, takže bude na Švédských hrách debutovat. "Tam jsme tři týdny trénovali. Připojili se tam ještě další hráči a někteří to opustili, takže bohužel," vrátil se k první reprezentační zkušenosti.

V reprezentaci má už bohaté zkušenosti jeho o tři roky starší bratr Tomáš Zohorna z Chabarovsku. Účastník minulých dvou mistrovství světa i únorových olympijských her v Pchjongčchangu však tentokrát chybí. "S Tomem jsme o tom mluvil. Je to škoda, to by bylo o moc příjemnější, kdyby tu byl taky," prohlásil Zohorna.

V Kometě působí s nejmladším se sourozeneckého tria, jednadvacetiletým Radimem. Společnou účast dokonce celého tria v dresu české reprezentace zatím vidí spíše jako utopii. "Bylo by to pěkné, ale myslím, že to je hodně těžké. Kdybychom se sešli v klubu, tak to možná, ale v nároďáku to bude ještě o krok těžší," myslí si Zohorna.

S bratrem Radimem si užili v Brně druhý titul za sebou a od nedělního triumfu se se spoluhráči užívali oslavy. "Dva dny se slavilo. První den to bylo náročné, druhý den už člověk některé věci vynechává, jak je utahanější. Bylo to pěkné, včera už jsem přepnul a odpočinul si. Byli jsme u vody s Martinem Dočekalem, užili jsme si to," prozradil, jak se odreagoval na rybách.

Kvůli reprezentaci nijak neměnil osobní plány, pouze přijde o další akce Komety. "V Brně bylo posezení s primátorem a v sobotu akce na Zelňáku, kde se bude s pohárem slavit s fanoušky. Já jsem je zažil loni a vím, že to bude moc pěkné. Když jsem ale na turnaji ve Švédsku, nevadí mi, že tam nebudu," podotkl rodák z Havlíčkova Brodu.

Jeho tvář ještě zdobil jako pozůstatek tradičního rituálu pro play off mohutný plnovous. "Neměl jsem čas se ještě oholit. Jakub Krejčík mi vzal holící strojek, takže si ho hned půjčím," usmíval se Zohorna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy