Češi přetlačili Švýcarsko, ve čtvrtfinále je čeká Finsko

Jakub Voráček v zápase proti Švýcarům.
Bez ohledu na výsledek 2:1 bylo už před zápasem jasné, že český tým vstupuje do play off ze třetího místo. ve skupině.
Stínem na vítězství byl fakt, že už v první třetině z utkání odstoupil zraněný útočník Jaromír Jágr.
Švýcaři měli hned v úvodu duelu výhodu přesilové hry, kterou však nevyužili stejně jako následně poté i český tým.
Obě mužstva se snažila soustředit hlavně na pozornou defenzivu, ofenzivu domácího výběru poznamenalo brzké odstoupení Jágra. Česká hvězda a spoluhráč Dominak Haška z Nagana, který zápas sledoval spolu s Libuší Šmuclerovou, má pravděpodobně svalové zranění
12. 5. 2015 22:42
Čeští hokejisté uzavřeli své působení v základní skupině světového šampionátu dvoubodovou výhrou nad Švýcarskem.

Praha - Čeští hokejisté uzavřeli své působení v základní skupině světového šampionátu dvoubodovou výhrou nad Švýcarskem. Růžičkův výběr dlouho prohrával, ale nakonec díky brance Zaťoviče uhrál remízu 1:1. Češi pak uspěli v samostatných nájezdech, ale přišli o zraněného Jaromíra Jágra, jehož zdravotní stav je zatím neznámý.

Utkání jsme sledovali ZDE

Ve čtvrtečním čtvrtfinále čeká český tým Finsko, které porazilo Rusko také po nájezdech 3:2.

"Ani nevím, co Jardovi Jágrovi je, ale vždycky je to samozřejmě ztráta. Naštěstí v tom dnešním zápase o moc nešlo, takže to tolik nevadilo, že jsme ho neměli k dispozici," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi útočník Jan Kovář.

Na začátku odešel Jágr

Českému týmu se vstup do zápasu moc nepovedl. Švýcaři byli nebezpečnější, po dvou střídáních se navíc poroučel z ledu Jágr, kterého zřejmě pobolívala třísla (více ZDE).

Obě mužstva měla na začátku první třetiny přesilové hry, ale nevyužila je. Ve 14. minutě se do první větší české šance dostal Němec, v početní výhodě však z dobré pozice přestřelil. S Voráčkovým pokusem si Berra poradil. V 17. minutě byli v rychlém sledu vyloučeni Koukal s Čáslavou a Švýcaři 105 sekund dlouhou přesilovku pět na tři využili. Pavelce prostřelil z úhlu Fiala.

Další gól mohl přidat Almond, ale neuspěl, stejně jako po chybě v české rozehrávce Ambühl. Vyrovnat mohli ve druhé třetině Hertl, Sobotka, Krejčík či Koukal, ani jeden z nich však na Berru nevyzrál. Ve 28. minutě se do brejku dostal Brunner, jenž využil toho, že Nakládal zlomil hůl, Pavelec však jeho nájezd zlikvidoval.

Češi poté nevyužili dvě přesilové hry v rychlém sledu, při Kovářově vyloučení je zachránil od inkasovaného gólu obětavý skok Jordána. Svěřenci kouče Růžičky podporováni vyprodanou O2 arenou se snažili vyrovnat, recept na spolehlivou hru Švýcarů se jim však nedařilo najít. Berra udržel čisté konto i při Geeringově vyloučení.

Rozhodnutí zařídil Vondrka

Vyrovnat se podařilo až v 51. minutě Zaťovičovi, jehož střela zapadla do horního rohu švýcarské branky. Útočník ruského Togliatti si tak po Kovářově přihrávce připsal čtvrtou trefu na turnaji. Další branka však již v normální hrací době nepadla, a tak se muselo prodlužovat.

Ani v nastavené pětiminutovce se žádný tým neprosadil, i když Češi měli další výhodu přesilové hry. O vítězi tak rozhodly samostatné nájezdy. V nich se prosadili na české straně Voráček a Vondrka, Pavelce překonal jen Fiala. Český tým tak ukončil sérii čtyř porážek se Švýcarskem na vrcholných mezinárodních akcích.

"Švýcaři hráli dobře do obrany, vystupovali proti nám, blokovali střely. Měli jsme to opravdu těžké," hodnotil utkání asistent trenéra Jaroslav Špaček. "Máme skauty, kluky, kteří Finsko sledovali celou skupinu. Mají možná nejlepšího gólmana na světě. Musíme jít před branku a vytvářet na něj tlak, aby toho moc neviděl," dodal na konto čtvrtečního čtvrtfinálového soupeře.

Vondrkův rozhodující nájezd:

Mistrovství světa v hokeji:

ČR - Švýcarsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 51. Zaťovič (Jan Kovář, Kolář), rozhodující nájezd Vondrka - 17. Fiala (Brunner, Streit). Rozhodčí: Kubuš (ČR), Olenin (Rus.) - Pihlblad (Fin.), McIntyre (USA). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr (10. Smoleňák), Novotný, Červenka - Hertl, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Berra - Blum, Josi, Geering, Streit, Helbling, Grossmann, Loeffel - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Walker, Almond, Suri - Fiala, Trachsler, Schäppi - Hollenstein, Romy, Brunner - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.