Domluví se na remíze? Rakušané věří v hrdost konkurentů

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 5. 2015 6:13
Spekulace o výsledcích dvou zápasů závěrečného dne základních skupin na MS v hokeji 2015.
Rakušané mají osud ve svých rukou. Ovšem jen pokud budou bodovat proti Kanadě. Budou se takto radovat i dnes večer?
Rakušané mají osud ve svých rukou. Ovšem jen pokud budou bodovat proti Kanadě. Budou se takto radovat i dnes večer? | Foto: Reuters

Praha – Na hokejovém šampionátu to může být novinkou, fotbalisté s tím už jisté zkušenosti mají. O sedmi z osmi postupujících do čtvrtfinále na letošním MS i o sestupujícím ze skupiny B je už rozhodnuto. O tom, kdo opustí elitu „áčka“, se rozhodne až dnes.

A přestože nejlepší výchozí pozici mají před úterním programem Rakušané, kterým patří s pěti body šestá příčka, paradoxně si právě oni mohou vylosovat černého Petra. A to přes to, že Lotyši mají body čtyři a Francouzi dokonce jen tři.

Závěr tabulky před úterním programem:

6. Rakousko 6 0 2 1 3 9:19 5
7. Lotyšsko 6 0 2 0 4 9:22 4
8. Francie 6 1 0 0 5 10:18 3

Jak je to možné? Stačí maličkost: sami prohrají po poledni se suverénní Kanadou a v odpoledním souboji porazí Francouzi v nastavení nebo po nájezdech Lotyše.

V tu chvíli by se totiž všechny tři země srovnaly na pěti bodech. Jenže Rakušané své zisky vybojovali proti týmům nad sebou, což je jim paradoxně nyní na škodu. Naopak Francouzi by v tom případě vybojovali všechny potřebné body proti přímým konkurentům v bitvě o záchranu elitní skupiny.

Řečí čísel by tak v mini-tabulce patřilo Rakousku se ziskem 0 bodů poslední místo, které se rovná sestupu. A právě body ze vzájemných duelů jsou prvním kritériem, až poté následuje skóre z těchto zápasů, atd.

Dosavadní vzájemné zápasy Rakouska, Lotyšska a Francie (v případě výhry Francouzů nad Lotyši za dva body není pro výpočty rozhodující skóre nebo fakt, jestli se rozhodne v prodloužení, nebo až na nájezdy):

Francie - Rakousko 2:0
Lotyšsko - Rakousko 2:1pp
Francie - Lotyšsko např. 1:0 pp

Mini-tabulka vzájemných zápasů Rakouska, Lotyšska a Francie:

1. Francie 2 1 1 0 0 5
2. Lotyšsko 2 0 1 1 0 3
3. Rakousko 2 0 0 1 1 1

Jistě, vše mají ve svých rukou, dostanou souboj s Kanadou do prodloužení, jakkoliv vyhrají a mají záchranu jistou. A v tu chvíli bude zápas Francie vs. Lotyšsko bojem o přežití. Jenže dle pondělních slov z rakouského tábora tomuto scénáři tak nějak nevěří ani oni sami. Ostatně neobvykle nízký kurz na remízu v tomto duelu (kolem 3 ku 1) o něčem také svědčí.

Rakušané vzývají hrdost Francie i Lotyšska

"Věřím, že Francouzi i Lotyši mají národní hrdost," pronesl rakouský kapitán Thomas Raffl. "Toho se neobáváme. Každý tým tady chce vyhrát a nikomu nic nedaruje," připojil brankář Bernhard Starkbaum.

Jediný, kdo hleděl sám na sebe a věděl, že má vše ve vlastních rukou, byl kanadský kouč rakouské reprezentace Dan Ratushny. "Nemůžeme dělat nic jiného než se soustředit na Kanadu. Je to velká výzva, rozhodne se v šedesáti minutách a může se stát všechno," uvedl muž, který získal v dresu s javorovými listy na prsou v roce 1992 stříbro na olympijských hrách.

Faktem je, že stejným modelem jako na letošním šampionátu se hraje popáté a ani jednou dosud nebyla situace před závěrečným dnem na spodním pólu tabulky tak dramatická jako letos v Praze.

Podobnou zkušenost každopádně zažili například Italové na fotbalovém Euru 2004. Tehdy je mohla poslat domů po základní skupině remíza 2:2 Dánů se Švédy. Jako na potvoru obě severské země tento výsledek uhrály.

Budou hrát Rusové s Finy na porážku?

Ostatně Seveřané jsou v tomto ohledu skutečnými přeborníky. Na hokejových mistrovstvích právě odsud často přicházejí spekulace ze závěrů základních skupin, kdo jak odehraje poslední duel tak, aby se vyhnul tomu a tomu soupeři v play off. Nejinak tomu je také letos.

Švédové dle České televize přišli s teorií, že duel Rusů s Finy „nebude chtít vyhrát ani jeden“, protože si raději zahrají v Ostravě proti výběru Tre Kronor než cestovat na čtvrtfinále proti českému výběru do bouřící O2 areny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy