Za Malkinem do supermarketu? Rusy si v Kravařích chválí

Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 5. 2015 14:13
Přečtěte si reportáž z městečka Kravaře, kde se po dobu mistrovství světa ubytoval ruský hokejový tým.
Ruský tým pózuje se zaměstnanci komplexu v Kravařích
Ruský tým pózuje se zaměstnanci komplexu v Kravařích | Foto: Adam Sušovský

Kravaře - Půl hodiny jízdy autem a po komínech a dýmu z průmyslové části Ostravy není ani památka. Rozprostírá se tady zelená krajina a ticho romantického prostředí. Vítejte v Kravařích u Opavy, malebném městečku, kam se motoráčkem dostanete jen jednou za hodinu, ale díky mistrovství světa v hokeji je teď středem veliké pozornosti. 

V hotelovém komplexu bývalého trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika tady totiž bydlí tým jednoho z největších favoritů turnaje Ruska, včetně velkých hokejových hvězd Jevgenije Malkina a Ilji Kovalčuka

Je devět hodin ráno a Kravaře se teprve probouzejí do dalšího pracovního dne. U kostela právě na kole zastavují dvě babičky se šátkem přes hlavu a vyprávějí si, co je nového. Už se dlouho neviděly. Dvě stě metrů za nimi je už dobře znát, že se v obci něco děje.

Kafe s cigárkem na sluníčku

Buly aréna, komplex Aloise Hadamczika s hotelem, aquaparkem a zimním stadionem, je obklopena ochrankou a policií. Bez svolení bývalého reprezentačního kouče dovnitř nikdo nesmí, Rusové vyžadovali naprostý klid.

"Už jste tady? Řekněte ochrance, že jdete za mnou. Sedím na terase, ale musíme počkat půl hodinky, až Rusové odjedou na trénink. Pak vám to tady můžu ukázat," slibuje Hadamczik, když mu volám. Přísný muž u brány mi to ale stejně nevěří, a tak vytahuji mobil z kapsy znovu a dávám mu šéfa k telefonu. Až pak můžu za zkoumavého pohledu policistů opodál vstoupit do Hadamczikova hotelu, který se proměnil v ruskou bázu.

Na terasu restaurace svítí ranní sluníčko, toho využil po snídani i trenér sborné Oleg Znarok. Se svými asistenty si dává kávu a k tomu připaluje jednu slimku. "Jak asi budou hrát ti Bělorusové?" rozjíždí v ruštině debatu o tom, jak nakonec dopadne ostravská skupina a kdo z ní postoupí do čtvrtfinále. 

Zejména ve švédských novinách se navíc spekuluje o tom, že Rusové ani Finové večer ve vzájemném zápase nebudou chtít vyhrát, aby se vyhnuli českému týmu a stěhování do Prahy. To čeká na tým, který obsadí ve skupině druhé místo.

"Vidíte, to mě ani nenapadlo, že by takhle mohli Rusové spekulovat. Ale je pravda, že si to tady pochvalují a že se jim tady líbí, asi by jim přišlo vhod, kdyby mohli ještě v Ostravě na čtvrtfinále zůstat. Kdyby dnes prohráli, hned ráno by hotel opustili a pendolinem by museli jet do Prahy," říká Hadamczik. 

Toho, že trenéři sborné zrovna sedí u vedlejšího stolu, taky na chvíli využívá. A od jednoho z nich si na iPhonu nechává ukazovat novou aplikaci pro hokejové trenéry, ve které se dají malovat hokejové situace. Hadamczik minulý týden podepsal smlouvu s Kometou Brno, aplikace se mu bude k trénování v extralize hodit, a tak neváhá a hned si ji stahuje také do svého tabletu.

Před trenérem si nikdo pivo nedá

Nejvyšší šéf sborné Znarok je ale odměřený a velice přísný. S novinářem by nejspíš mluvit nechtěl, a tak je asi lepší mu vůbec neříkat, že vedle něj nějaký sedí. "Se Znarokem se znám z dob, kdy hrál za Vítkovice, a občas prohodíme pár slov, ale drží si odstup. Nevěřil jsem svým očím, jakou má pod ním ruský tým morálku a disciplínu a jak se hráči chovají. Na hotelu si ještě nikdo nedal ani pivo, nedovolí si ho u nás v restauraci objednat ani potají," říká Hadamczik, ale u toho mu cukají koutky. 

Po Kravařích se totiž traduje, že hvězdní hokejisté na pivo chodí do místních zařízení, když mají zrovna volno. V pizzerii už je prý trenéři vyhmátli, a tak začali reprezentanti sborné chodit společně hrát golf. Část týmu patuje na greenu, zatímco jiní si tam na terase dají jednu nebo dvě desítky. "Malkina nebo Kovalčuka tady ale klidně potkáte třeba v Penny Marketu, obec je z toho vzhůru nohama," říká Hadamczik. 

"Rusové jsou naprosto v pohodě. Potkáváme je u piva i v obchodě, všem vycházejí vstříc a klidně se s námi i vyfotí. Pro Kravaře je to svátek," vypráví v poledne nad pivem v místní nádražní restauraci jeden ze štamgastů, když kouká na zápas Běloruska s Norskem. "Jsou fakt v pohodě."

Před samotným hotelem přitom fanoušky žadonící třeba o podpis nebo společnou fotku s jednou z předních hokejových hvězd nepotkáte, stejně by se k nim bez známosti s Hadamczikem nedostali. Bezpečnostní opatření jsou kolem Buly Arény veliká. Parkoviště pro veřejnost je úplně zavřené, areál hlídá bezpečnostní agentura i policie, vše střeží kamery. Pokoje, které tým neobsadil a zůstaly volné, musela policie zapečetit. I do nich je vstup zakázán.

Mimořádné bezpečnostní opatření se dotýkají také kuchyně, ve které se pro hvězdný tým vaří. Vzorek z každého jídla se ve zkumavce posílá na rozbor, kdyby se náhodou objevil nějaký problém. I to je unikát. Hotely, kde bydlí ostatní týmy, podobně postupovat nemusí. Rusové si nejspíš moc dobře pamatují, jak střevní potíže ničily některé týmy včetně toho českého loni na šampionátu v Minsku. 

Týmovému autobusu razí cestu policie

Na povinný předzápasový trénink do Ostravy tým odjíždí autobusem v 9:30 ráno s doprovodem policie. Tu si Rusové vyžádali proto, aby při cestách z Kravař do Ostravy ušetřili čas. Bez doprovodu jim to trvalo padesát minut, což se zejména v den zápasu ukázalo jako obrovský problém.

"Jen si vezměte, že musíte ráno tam a zpátky na trénink a večer k zápasu, to už byste strávili v autobuse čtyři hodiny denně," říká Hadamczik, proč jejich autokaru razí cestu i přes světelné křižovatky policejní passat s majáčkem. S ním se dá do 40 kilometrů vzdálené ČEZ Areny dojet klidně i za 25 minut.

Na samotných hokejistech je v den zápasu vidět soustředění, ale vyzařuje z nich i dobrá nálada. K autobusu jako první došel Ilja Kovalčuk, o patnáct minut dřív než všichni ostatní. Hadamczikovým známým z firmy Insport Line podepsal rotoped, na kterém tady regeneroval, a pak se slunil na parkovišti. Malkin si dal na čas. Přišel mezi posledními, ale ještě stihl popřát spoluhráči Viktoru Tichonovovi, který slavil narozeniny. "Heeej, Viktor. Děň ražděnja!" křičeli na Tichonova i další spoluhráči.

"Žádné hvězdné manýry na nich nepoznáte, chovají se úplně normálně. Na druhou stranu je fakt, že mně se to těžko hodnotí a asi ke mně přistupují jinak, protože mě znají z dob, kdy jsem trénoval reprezentaci. Nejsem pro ně tak úplně cizí," přemýšlí Hadamczik.

Ten se už od hvězdných Rusů dočkal velkých pochval, v jeho hotelu se jim líbí. Chutná jim zdejší kuchyně, kterou vede kuchař Vladan Mučka. Kvůli příjezdu Rusů se musel naučit vařit i jejich speciality. 

V areálu mají Rusové k dispozici i ledovou plochu a wellness centrum. "Líbí se nám tady, hlavně kvůli tomu klidu, který tady máme," pochválil Hadamczika i šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak. 

Rozhovor s Malkinem až zítra

Z tréninku se sborná vrátila chvíli před jednou hodinou, hráče čekala hned po výstupu z autobusu ještě před obědem dle úsměvu na jejich tváři příjemná povinnost. Hadamczik vyhnal na parkoviště celý personál areálu a poprosil hokejisty o společné foto. Nikdo neodmítl. 

Hadamczik pak celému personálu řekl: "Toho si važte, je to historická událost. Takhle hvězdný tým a takové osobnosti už do Kravař nepřijedou," říká.

A pak jsme zkusili oslovit se žádostí o rozhovor Jevgenije Malkina, největší hvězdu týmu. "Prosím alespoň pět minut, chtěl bych se ho zeptat na trenéra Sýkoru a český šampionát," říkám tiskovému mluvčímu ruské sborné a zároveň sám moc nevěřím, že by tohle mohlo klapnout. Rusové nikdy se zahraničními novináři moc nekomunikují. 

Bohužel mě i Hadamczika, který se snaží pomoct, odmítá. "Omlouvám se, ale dnes ne. Náš trenér zakázal hráčům dávat rozhovory v den zápasu," vysvětluje a krčí rameny. 

Pak Aktuálně.cz slíbil: "Přijďte tedy zítra, nebo případně do Prahy na hotel, když budeme hrát tam. To není problém, zavolám vám, koho chcete. I Malkina," říká. 

Tak uvidíme...

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy