Holík: Rusové už nejsou skvělou sbornou. Češi na ně mají

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 5. 2015 12:31
Jiří Holík, rekordman československé hokejové reprezentace, kritizuje chyby české obrany a chválí Jaromír Jágra.
Jiří Holík
Jiří Holík | Foto: ČTK

Praha - Vizitka sedmdesátiletého bývalého československého hokejového reprezentanta Jiřího Holíka je bez nadsázky přímo úžasná. S 319 starty v dresu národního mužstva je dodnes rekordmanem.

Je autorem 132 gólů, trojnásobným mistrem světa a čtyřnásobným medailistou z olympijských her. Hokej zůstal jeho životem, takže samozřejmě pozorně sleduje i letošní šampionát.

"Největším překvapením jsou pro mě výkony Jaromíra Jágra, který ve všech dosavadních šesti zápasech patřil k nejlepším hráčům českého mužstva,“ zdůraznil legendární hokejista hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz

V čem je současný hokej jiný, než ve vašich šedesátých a sedmdesátých letech?

Ve všem! Především v celkovém prostředí, ve výstroji hráčů, v hokejkách, v mediálním zájmu, v perfektním zázemí i ve vybavení šaten. Vzpomínám si, jak jsme se v roce 1969 ve Stockholmu svlékali kdesi mezi kontejnery, protože nebylo dost kabin. Na ruce jsme dostali děravé rukavice s dovětkem, že příští rok už budeme mít nové.

Změnil se i hokej jako takový?

Samozřejmě! V polovině šedesátých let jsem si na ledě připadal jako baleťák, ale vývoj šel pochopitelně kupředu, začal být tvrdší až nečistý. Zní to možná trochu divně, ale dnes je čistší, než jaký jsem ho v sedmdesátých letech poznal. Zároveň je i rychlejší a v tréninku náročnější.

Jaký vidíte rozdíl mezi dlouhodobě elitními mužstvy a papírově slabšími?

Hned v několika utkáních se tak zvaní outsideři dokázali na špičkové týmy  vytáhnout, přinutit je k maximálnímu výkonu a v některých případech je i obrat o nějaký ten bodík. Velký pokrok udělali například Dánové a Rakušané. Poměr sil ve světovém hokeji se pomalu vyrovnává, nikdo nemá předem nic jisté.

Velice často se i za vašich let skloňovaly ve všech pádech souboje Kanady s Ruskem. V jakém světle vidíte tyto celky letos?

Kanada je pro mě největší favorit. Na šampionát přijela s velice silným týmem a myslím si, že ve vyřazovací části své kvality potvrdí. Naopak Rusové už nejsou někdejší skvělou sbornou. Mají sice v mužstvu výborné jednotlivce, ale nejsou už někdejším obávaným work-teamem.

Proto si myslím, že pokud ve čtvrtfinále dojde k souboji Česko – Rusko, nejsou svěřenci trenéra Růžičky bez nadějí na dobrý výsledek. Hodně se na něm mohou podepsat ve stále úžasně vyprodané hale diváci. Jen mám obavy, aby velkou podporou fanoušků nebyli hráči přemotivovaní.

Souhlasíte s českým koučem, který už několikrát poukazoval na chyby v obranném pásmu?

Má pravdu, některé chyby bych dokonce nazval hrubými, za které bych trestal i kluky v žákovském věku. Bude potřeba zvýšit důraz před vlastním brankářem a tím mu i pomoci ke spolehlivému výkonu. Na něm bude také samozřejmě moc záležet.

A čím vás naopak český tým překvapuje příjemně?

Upřímně řečeno, zámořské hokejisty moc neznám, takže je zatím ani nemohu hodnotit. Nicméně nejpříjemnějším překvapením je pro mě dosavadní vystoupení Jaromíra Jágra. Vždy jsem ho uznával jako výborného hokejistu, ale myslel jsem si, že nabitý program šampionátu bude ve 43 letech nad jeho síly. A kupodivu, je stále plný elánu a velice platným členem mužstva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy