Zažili euforický konec, ale také úvod hrůzy. Máme velké potíže v oslabení, přiznal Moravčík

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2018 0:17
Jedním z hrdinů šíleného utkání českého týmu proti Švýcarsku byl Michal Moravčík. Plzeňský obránce nastoupil v první obraně vedle Radka Gudase a na začátku absolutně nestíhal. Za stavu 1:3 však vstřelil premiérový reprezentační gól a ožil. Zápas, ve kterém Češi nakonec zvítězil 5:4 na nájezdy, zakončil Moravčík na dvou kladných bodech. Lepší byl jen Martin Nečas se třemi.
Michal Moravčík vstřelil proti Švýcarům svůj první reprezentační gól.
Michal Moravčík vstřelil proti Švýcarům svůj první reprezentační gól. | Foto: Luboš Vácha

Jaké bylo utkání vaším pohledem?

Obrovské drama. Větší si těžko dovedu představit.

Jsou dva body po průběhu zápasu ziskem?

Určitě, jsou to zlaté dva body. Měli jsme spoustu vyloučených, bezmála půl zápasu jsme hráli ve čtyřech. To je něco, co se na téhle úrovni trestá. Švýcaři to potrestali, my jsme jim k tomu dost pomohli.

Co je třeba změnit, abyste se příště vyvarovali tolika faulů?

Je to těžké. Jsou to takové drobné fauly, ale rozhodčí je vidí a vylučuje. Dvakrát tam byly fauly vysokou holí na čtyři minuty, vesměs jsou to zákroky holí. Musíme být v tomhle opatrnější.

Jak vás potěšila premiérová branka v reprezentaci?

Samozřejmě mě potěšila. Bylo to za stavu 1:3, byl jsem rád, že jsem snížil. Ale za chvíli jsme dostali další gól zase z oslabení. Dostáváme hrozně moc gólů v oslabení, máme tam obrovské problémy.

Při gólu na 3:4 tečoval vaši střelu Dmitrij Jaškin. Jak jste to viděl?

To byla výborná teč. Jen jsem to tam hodil, nechtěl jsem nic vymýšlet. Za toho stavu to ani nešlo. Snažil jsem se netrefit prvního hráče a Dima perfektně clonil před brankou.

Pro vás osobně to muselo být výživné utkání. Posunul jste se do první dvojice ke Gudasovi a byl jste na ledě u všeho podstatného.

První třetina byla z mojí strany absolutně hrozná. To musím vypustit z hlavy, nestálo to za nic. Ve druhé třetině jsem se zvedl a ve třetí to pokračovalo. Dostal jsem se do pohody, gól mi pomohl.

Může vám to zvednout sebevědomí do dalších zápasů?

Je to možné, ale nechci si to vůbec připustit. Teď nás čekají Rusové, další z favoritů turnaje. Musíme se na ně lépe připravit.

V čem vám činili Švýcaři nejvíce problémů?

Byli hodně agresivní. Trenéři nás na to upozorňovali, věděli jsme to, ale dělalo nám to problémy. Z toho pramenily naše fauly.

Bylo těžké udržet emoce zejména ve druhé třetině?

Docela ano. Byly tam nepříjemné zákroky, třeba na Nečiho (Martin Nečas). Když jsem to viděl, měl jsem docela strach. Při tom, jak je polámaný z prvního zápasu. Docela to vzplálo, druhá třetina se dohrávala v agresivním duchu.

Je pro hráče těžké, když se fauly posuzují různě?

Není čas na to myslet. Snažíte se hrát, jak to máte vžité, jak vás to naučili. Tohle už jsou detaily, na tak krátkém turnaji návyky nezměníte. Člověk se musí vydat ze všeho, fauly jsou někdy z přemíry snahy.

Co říkáte na příspěvek Jaškina, když pomineme produktivitu? V emotivních chvílích byl na ledě hodně vidět.

Má to zažité, takhle to hrají v Americe. Bojuje se jeden za druhého, Dima nám to předvedl. Hroňa (Filip Hronek) se toho taky nebál, vrhl se tam po hlavě. Je super, že takhle bojujeme a rveme se o výsledek.

Dvacetiletý Hronek složil na led Raphaela Díaze, švýcarského kapitána a jednoho z nejstarších hráčů. To je potřeba ocenit, ne?

Jasně, ale tady už nezáleží na věku. Jde se do toho na plné pecky.

Ve čtvrtek budete hrát proti Rusům, kteří mají dosud skóre 20:0. Co hlavně je potřeba zlepšit, aby jste neměli v obraně takový vítr?

Těžko se to říká v emocích hned po zápase. Ale určitě si musíme hráče lépe rozebírat v obranném pásmu, nenechávat jim velké šance. Věřím, že nás potom gólmani podrží. Už jim taky musíme trochu pomoct i my.

A v útoku hrát co nejjednodušeji jako proti Švýcarům?

Určitě. Tlak do brány, hráč na masce. Takhle dneska góly padají, možná jeden gól z dvaceti padne tak, že se to vymíchá krásně do parády. Padají ošklivé góly z brankoviště, o to se musíme pokoušet co nejvíc.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy