Češi se zlepšují, ale teď už potřebují tři body. Pokud Kubalík zkrotí tenisák, může být esem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 5. 2018 7:30
Čeští hokejisté odehrají na mistrovství světa třetí utkání, večer se postaví Švýcarsku. Dominik Kubalík, který hraje ve švýcarské lize, věří, že národní tým dodrží vzestupnou tendenci výkonů a že kvalita kluziště v kodaňské aréně bude vyšší než doposud.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté odehrají na světovém šampionátu třetí utkání a rádi by poprvé získali tři body. Dosud porazili Slovensko v prodloužení a podlehli Švédům. Švýcaři mají po výhrách nad Rakušany a Slováky o tři body více a drží ve skupině A třetí místo.

Navzdory nízkému bodovému zisku nemusí Češi zoufat. "Proti Švédsku jsme se oklepali až po deseti minutách. Zkoušeli jsme si to s nimi rozdat na férovku, ale zjistili jsme, že to nemá cenu. Pak už jsme hráli chytřeji a Švédy chvílemi přehrávali," vrátil se k neděli útočník Dominik Kubalík.

Po příjemném zjištění, že se dá hrát i proti favoritům, vyhlíží speciálního soupeře ze Švýcarska. "Pro mě to bude speciální. Jsou to kluci z ligy, ve které jsem byl," řekl forvard, který na podzim přestoupil z Plzně do klubu Ambri-Piotta, s nímž se v nejvyšší švýcarské soutěži zachránil.

V dnešním zápase se na ledě potká se spoluhráčem Michaelem Forou. "Měl skvělou sezonu, jsem zvědavý, jak mu to půjde tady. Snad nám něco namaže," usmál se Kubalík, jenž nasbíral v Ambri 34 bodů v 35 zápasech a na svém prvním mistrovství světa už stihl gól a asistenci.

Na začátek turnaje to pro něj bylo značné povzbuzení. "Obrat se Slováky byl velkou vzpruhou pro všechny debutanty, nejen pro mě. Dodalo nám to sebevědomí," podotkl rodák z Plzně. Na olympiádě i na šampionátu se tak zbavil nálepky hráče, který skóruje jen v klubu, ale ne v reprezentaci.

Švýcaři hrají v Dánsku bez starých známých

Kubalík věří, že by mohl ze svých zkušeností těžit. "V lize jsou ta utkání o soubojích, o rychlém bruslení. Švýcary znám a vím, co si na koho můžu dovolit," uvedl. Tým helvétského kříže je složen z hráčů domácí ligy až na zámořské výjimky Berru, Roda, Müllera, Andrighetta a Niederreitera.

Švýcaři omladili reprezentaci stejně jako Češi, v Kodani jim chybí tradiční opory jako Hiller, Ambühl, Bodenmann nebo Hollenstein. "Styl mají pořád stejný. Já jsem je zatím hrát neviděl. Podíváme se na video a ukážeme si, jak k nim ve středním pásmu přistupovat," poznamenal Kubalík.

Slováci měli proti Švýcarům obrovské potíže dostat se do šancí, přelstít jejich špičkovou organizaci hry. Ani Češi s nimi nemají za poslední dobu nejlepší bilanci. Porazili je v Pchjongčchangu, na MS v Moskvě a Praze, ale prohráli v Paříži, Soči a ve Stockholmu v roce 2013 dokonce dvakrát.

Obě mužstva mají v zádech den volna, Češi v pondělí odpočívali. Hráči se mohli vydat na procházku do města, podívat se na stadion nebo si zajít do posilovny. "Hotel je v pohodě. Pokoje jsou pěkné, v koupelně si třeba můžeme napustit vanu studenou vodou na nohy," doplnil Kubalík.

Puky se na kodaňském ledě mění v tenisáky

Nejen Češi se v prvních dnech turnaje potýkají se špatnou kvalitou ledu v kodaňské Royal Aréně. "Proti Švédům to bylo ještě horší než první den. Byly tam díry, zůstávala tam voda. Na začátku třetiny je led mokrý, schne hrozně pomalu a nemrzne," popisoval dvaadvacetiletý útočník trable.

V pondělí přesunuli organizátoři všechny tréninky do malé haly, tak aby se v hlavní aréně hrály pouze zápasy. Pracovalo se na zkvalitnění. "Puk skáče trochu jako tenisák. Nedá se nic dělat, mají to tak všichni," uznal Kubalík, který si dobře uvědomuje důležitost souboje proti Švýcarsku.

Za jistých okolností by to pro Čechy mohl být klíčový zápas o pozici pro čtvrtfinále. "Chceme vyhrát každý zápas a sbírat body. Je pravda, že i tohle je velmi důležité utkání," uzavřel Kubalík. Pokud zkrotí skákavý tenisák, rozhodně by mohl být proti "svým" Švýcarům gólovým esem.

Trenéři oznámili, že si proti Švýcarsku zachytá Pavel Francouz. Jestli bude hrát jedenáct nebo dvanáct útočníků nebo jestli nastoupí Jakub Krejčík či Martin Nečas, se rozhodne přes den. Utkání začne ve 20:15.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy