Češi se zlepšují, ale teď už potřebují tři body. Pokud Kubalík zkrotí tenisák, může být esem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 5. 2018 7:30
Čeští hokejisté odehrají na mistrovství světa třetí utkání, večer se postaví Švýcarsku. Dominik Kubalík, který hraje ve švýcarské lize, věří, že národní tým dodrží vzestupnou tendenci výkonů a že kvalita kluziště v kodaňské aréně bude vyšší než doposud.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté odehrají na světovém šampionátu třetí utkání a rádi by poprvé získali tři body. Dosud porazili Slovensko v prodloužení a podlehli Švédům. Švýcaři mají po výhrách nad Rakušany a Slováky o tři body více a drží ve skupině A třetí místo.

Navzdory nízkému bodovému zisku nemusí Češi zoufat. "Proti Švédsku jsme se oklepali až po deseti minutách. Zkoušeli jsme si to s nimi rozdat na férovku, ale zjistili jsme, že to nemá cenu. Pak už jsme hráli chytřeji a Švédy chvílemi přehrávali," vrátil se k neděli útočník Dominik Kubalík.

Po příjemném zjištění, že se dá hrát i proti favoritům, vyhlíží speciálního soupeře ze Švýcarska. "Pro mě to bude speciální. Jsou to kluci z ligy, ve které jsem byl," řekl forvard, který na podzim přestoupil z Plzně do klubu Ambri-Piotta, s nímž se v nejvyšší švýcarské soutěži zachránil.

V dnešním zápase se na ledě potká se spoluhráčem Michaelem Forou. "Měl skvělou sezonu, jsem zvědavý, jak mu to půjde tady. Snad nám něco namaže," usmál se Kubalík, jenž nasbíral v Ambri 34 bodů v 35 zápasech a na svém prvním mistrovství světa už stihl gól a asistenci.

Na začátek turnaje to pro něj bylo značné povzbuzení. "Obrat se Slováky byl velkou vzpruhou pro všechny debutanty, nejen pro mě. Dodalo nám to sebevědomí," podotkl rodák z Plzně. Na olympiádě i na šampionátu se tak zbavil nálepky hráče, který skóruje jen v klubu, ale ne v reprezentaci.

Švýcaři hrají v Dánsku bez starých známých

Kubalík věří, že by mohl ze svých zkušeností těžit. "V lize jsou ta utkání o soubojích, o rychlém bruslení. Švýcary znám a vím, co si na koho můžu dovolit," uvedl. Tým helvétského kříže je složen z hráčů domácí ligy až na zámořské výjimky Berru, Roda, Müllera, Andrighetta a Niederreitera.

Švýcaři omladili reprezentaci stejně jako Češi, v Kodani jim chybí tradiční opory jako Hiller, Ambühl, Bodenmann nebo Hollenstein. "Styl mají pořád stejný. Já jsem je zatím hrát neviděl. Podíváme se na video a ukážeme si, jak k nim ve středním pásmu přistupovat," poznamenal Kubalík.

Slováci měli proti Švýcarům obrovské potíže dostat se do šancí, přelstít jejich špičkovou organizaci hry. Ani Češi s nimi nemají za poslední dobu nejlepší bilanci. Porazili je v Pchjongčchangu, na MS v Moskvě a Praze, ale prohráli v Paříži, Soči a ve Stockholmu v roce 2013 dokonce dvakrát.

Obě mužstva mají v zádech den volna, Češi v pondělí odpočívali. Hráči se mohli vydat na procházku do města, podívat se na stadion nebo si zajít do posilovny. "Hotel je v pohodě. Pokoje jsou pěkné, v koupelně si třeba můžeme napustit vanu studenou vodou na nohy," doplnil Kubalík.

Puky se na kodaňském ledě mění v tenisáky

Nejen Češi se v prvních dnech turnaje potýkají se špatnou kvalitou ledu v kodaňské Royal Aréně. "Proti Švédům to bylo ještě horší než první den. Byly tam díry, zůstávala tam voda. Na začátku třetiny je led mokrý, schne hrozně pomalu a nemrzne," popisoval dvaadvacetiletý útočník trable.

V pondělí přesunuli organizátoři všechny tréninky do malé haly, tak aby se v hlavní aréně hrály pouze zápasy. Pracovalo se na zkvalitnění. "Puk skáče trochu jako tenisák. Nedá se nic dělat, mají to tak všichni," uznal Kubalík, který si dobře uvědomuje důležitost souboje proti Švýcarsku.

Za jistých okolností by to pro Čechy mohl být klíčový zápas o pozici pro čtvrtfinále. "Chceme vyhrát každý zápas a sbírat body. Je pravda, že i tohle je velmi důležité utkání," uzavřel Kubalík. Pokud zkrotí skákavý tenisák, rozhodně by mohl být proti "svým" Švýcarům gólovým esem.

Trenéři oznámili, že si proti Švýcarsku zachytá Pavel Francouz. Jestli bude hrát jedenáct nebo dvanáct útočníků nebo jestli nastoupí Jakub Krejčík či Martin Nečas, se rozhodne přes den. Utkání začne ve 20:15.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy