Češi se zlepšují, ale teď už potřebují tři body. Pokud Kubalík zkrotí tenisák, může být esem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 5. 2018 7:30
Čeští hokejisté odehrají na mistrovství světa třetí utkání, večer se postaví Švýcarsku. Dominik Kubalík, který hraje ve švýcarské lize, věří, že národní tým dodrží vzestupnou tendenci výkonů a že kvalita kluziště v kodaňské aréně bude vyšší než doposud.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony.
Dominik Kubalík strávil ve švýcarském klubu Ambri-Piotta velkou část letošní sezony. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté odehrají na světovém šampionátu třetí utkání a rádi by poprvé získali tři body. Dosud porazili Slovensko v prodloužení a podlehli Švédům. Švýcaři mají po výhrách nad Rakušany a Slováky o tři body více a drží ve skupině A třetí místo.

Navzdory nízkému bodovému zisku nemusí Češi zoufat. "Proti Švédsku jsme se oklepali až po deseti minutách. Zkoušeli jsme si to s nimi rozdat na férovku, ale zjistili jsme, že to nemá cenu. Pak už jsme hráli chytřeji a Švédy chvílemi přehrávali," vrátil se k neděli útočník Dominik Kubalík.

Po příjemném zjištění, že se dá hrát i proti favoritům, vyhlíží speciálního soupeře ze Švýcarska. "Pro mě to bude speciální. Jsou to kluci z ligy, ve které jsem byl," řekl forvard, který na podzim přestoupil z Plzně do klubu Ambri-Piotta, s nímž se v nejvyšší švýcarské soutěži zachránil.

V dnešním zápase se na ledě potká se spoluhráčem Michaelem Forou. "Měl skvělou sezonu, jsem zvědavý, jak mu to půjde tady. Snad nám něco namaže," usmál se Kubalík, jenž nasbíral v Ambri 34 bodů v 35 zápasech a na svém prvním mistrovství světa už stihl gól a asistenci.

Na začátek turnaje to pro něj bylo značné povzbuzení. "Obrat se Slováky byl velkou vzpruhou pro všechny debutanty, nejen pro mě. Dodalo nám to sebevědomí," podotkl rodák z Plzně. Na olympiádě i na šampionátu se tak zbavil nálepky hráče, který skóruje jen v klubu, ale ne v reprezentaci.

Švýcaři hrají v Dánsku bez starých známých

Kubalík věří, že by mohl ze svých zkušeností těžit. "V lize jsou ta utkání o soubojích, o rychlém bruslení. Švýcary znám a vím, co si na koho můžu dovolit," uvedl. Tým helvétského kříže je složen z hráčů domácí ligy až na zámořské výjimky Berru, Roda, Müllera, Andrighetta a Niederreitera.

Švýcaři omladili reprezentaci stejně jako Češi, v Kodani jim chybí tradiční opory jako Hiller, Ambühl, Bodenmann nebo Hollenstein. "Styl mají pořád stejný. Já jsem je zatím hrát neviděl. Podíváme se na video a ukážeme si, jak k nim ve středním pásmu přistupovat," poznamenal Kubalík.

Slováci měli proti Švýcarům obrovské potíže dostat se do šancí, přelstít jejich špičkovou organizaci hry. Ani Češi s nimi nemají za poslední dobu nejlepší bilanci. Porazili je v Pchjongčchangu, na MS v Moskvě a Praze, ale prohráli v Paříži, Soči a ve Stockholmu v roce 2013 dokonce dvakrát.

Obě mužstva mají v zádech den volna, Češi v pondělí odpočívali. Hráči se mohli vydat na procházku do města, podívat se na stadion nebo si zajít do posilovny. "Hotel je v pohodě. Pokoje jsou pěkné, v koupelně si třeba můžeme napustit vanu studenou vodou na nohy," doplnil Kubalík.

Puky se na kodaňském ledě mění v tenisáky

Nejen Češi se v prvních dnech turnaje potýkají se špatnou kvalitou ledu v kodaňské Royal Aréně. "Proti Švédům to bylo ještě horší než první den. Byly tam díry, zůstávala tam voda. Na začátku třetiny je led mokrý, schne hrozně pomalu a nemrzne," popisoval dvaadvacetiletý útočník trable.

V pondělí přesunuli organizátoři všechny tréninky do malé haly, tak aby se v hlavní aréně hrály pouze zápasy. Pracovalo se na zkvalitnění. "Puk skáče trochu jako tenisák. Nedá se nic dělat, mají to tak všichni," uznal Kubalík, který si dobře uvědomuje důležitost souboje proti Švýcarsku.

Za jistých okolností by to pro Čechy mohl být klíčový zápas o pozici pro čtvrtfinále. "Chceme vyhrát každý zápas a sbírat body. Je pravda, že i tohle je velmi důležité utkání," uzavřel Kubalík. Pokud zkrotí skákavý tenisák, rozhodně by mohl být proti "svým" Švýcarům gólovým esem.

Trenéři oznámili, že si proti Švýcarsku zachytá Pavel Francouz. Jestli bude hrát jedenáct nebo dvanáct útočníků nebo jestli nastoupí Jakub Krejčík či Martin Nečas, se rozhodne přes den. Utkání začne ve 20:15.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy