Slováci zažehnali ostudu. Utkání s Rakušany otočili a mají první výhru na turnaji

8. 5. 2018 18:47
Hokejisté Slovenska porazili ve svém třetím zápase na mistrovství světa v Kodani Rakousko 4:2 a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále.
MS 2018, Rakousko-Slovensko: Slováci slaví gól na 3:1
MS 2018, Rakousko-Slovensko: Slováci slaví gól na 3:1 | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Slováci mají aktuálně v tabulce skupiny A čtyři body, Rakušané dosud získali jen jeden bod.

"Odehráli jsme lepší zápas, než se může podle výsledku zdát. V některých fázích nás soupeř zatlačil a v tu chvíli nás podržel brankář Patrik Rybár i hráči, kteří se poctivě vraceli dozadu," řekl trenér Slovenska Craig Ramsay.

Pro Rybára, který se v brance i kvůli nemoci Marka Čiliaka objevil poprvé na turnaji, přitom zápas nezačal dobře. Již po 93 sekundách za jeho zády skončila střela Leblera, kterou nešťastně tečoval obránce Sekera.

Slováci se z nepříjemného momentu ale rychle oklepali a Haščák po rychlém protiútoku vyrovnal. Tým kanadského kouče Ramsayho si poté vytvořil převahu, gólově se však prosadil až ve 23. minutě krátce po návratu z trestné lavice po krásné Fehérváryho přihrávce Jurčo.

"Viděl jsme Laca Nagye na útočné modré, tak jsem mu poslal puk. Byl to pěkný moment, ale v první řadě jsme rád, že jsme vyhráli za tři body. To je podstatné," řekl osmnáctiletý obránce Martin Fehérváry.

Před polovinou utkání zvýšil na 3:1 Jaroš, který využil menšího zaváhání brankáře Starkbauma. Rakušané, v jejichž sestavě byla poprvé i posila z NHL Raffl, si ale v závěru druhé třetiny vytvořili převahu a ve třetí části i snížili. Rybára překonal Schneider.

Přes zjevnou pasivitu nakonec Slováci výhru udrželi. Autorem poslední branky byl při rakouské power play Krištof, jehož střelu si za čáru srazil Zwerger. "Ve třetí třetině jsme si to zkomplikovali, ale naštěstí jsme výhru udrželi," oddechl si Ramsay.

Lotyši uzemnili Korejce

Hokejisté Lotyšska porazili v utkání základní skupiny B Koreu jednoznačně 5:0. Lotyši v Herningu podruhé ze tří utkání vyhráli a polepšili si na pět bodů, Korejci naopak zůstávají bez bodového zisku, navíc vyšli podruhé za sebou střelecky naprázdno a mají hrozivé skóre 1:23. Dva góly dal Roberts Bukarts, tři asistence nastřádal Rodrigo Abols.

I když se Lotyši - stejně jako Korejci, kteří podlehli Kanadě 0:10 - museli zvedat po předchozí drtivé porážce, na ledě na rozdíl od duelu s Finy (1:8) dominovali. Bylo tak jen otázkou času, kdy svou převahu promítnou také do skóre.

První velkou možnost měl v osmé minutě Keninš, gólman Dalton se však vyznamenal. Pak sice Lotyši nevyužili přesilovku, během níž Balcers minul z dorážky branku, ale ve 12. minutě už se mohli radovat, když se ranou o horní tyč prosadil z mezikruží Meija.

Při ojedinělé příležitosti Korejců zakončoval nebezpečně Radunske, jenže gólman Merzlikins vytáhl ze svého repertoáru výborný zákrok lapačkou a udržel těsné vedení na straně Lotyšska. Ještě před první přestávkou navíc Balcers po objetí branky naservíroval nádherně kotouč Keninšovi a pro toho nebylo nejmenším problémem zvýšit na 2:0.

Favorizovaní Lotyši se tak dostali do pohody a snažili se definitivně rozhodnout, jenže v cestě jim mnohdy překážel gólman Dalton. Druhou třetinu vyhráli na střely mezi tyče drtivě 18:4, ale gól přidali pouze jediný zásluhou první dnešní trefy Robertse Bukartse, který byl v posledních dvou sezonách jednou z klíčových opor extraligového Zlína.

Zkraje třetího dějství navíc využil přesilovku Balcers a Lotyši mohli začít šetřit síly. Málem se jim to vymstilo při slibných situacích, v nichž se ocitli Kim Sang-uk a Kim Ki-song, ale Merzlikins nakonec čisté konto, k němuž mu stačilo 16 zákroků, uhájil. Ještě vteřinu před sirénou završil výsledek z další početní výhody Roberts Bukarts.

Přes zjevnou pasivitu nakonec Slováci výhru udrželi. Autorem poslední branky byl při rakouské power play Krištof, jehož střelu si za čáru srazil Zwerger.

Skupina A (Kodaň):

Rakousko - Slovensko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Lebler (Hofer), 42. Schneider (Raffl) - 5. Haščák (Hovorka, Ďaloga), 23. Jurčo (Nagy, Fehérváry), 26. Jaroš (Fehérváry), 60. Krištof. Rozhodčí: Iverson (Kan.), Sjöqvist - Malmqvist (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6094.

Rakousko: Starkbaum - Schumnig, Unterweger, Ulmer, Viveiros, Schlacher, Heinrich, Peter, Altmann - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Raffl, Lebler - Haudum, Komarek, Zwerger - Rauchenwald, Obrist, Spannring. Trenér: Roger Bader.

Slovensko: Rybár - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Skupina B (Herning):

Korea - Lotyšsko 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Meija (Rubins), 19. Keninš (Balcers, Abols), 29. Roberts Bukarts (Karsums, Sotnieks), 42. Balcers (Indrašis, Abols), 60. Roberts Bukarts (Abols, Indrašis). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Mayer (USA) - Kilian (Nor.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 9:2. Využití: 0:2. Diváci: 5227.

Korea: Dalton - Plante, O Hjon-ho, I Ton-ko, Regan, Young, Kim Won-čon, So Jong-čon - I Jong-čon, Pak Čin-kjo, Šin Sang-hun - Swift, Čo Min-ho, Radunske - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, An Čin-hi - Kim Won-čong, Pak U-sang, Šin Sang-u - Čon Čong-u. Trenér: Pek Či-son.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile - Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, M. Redlihs - Keninš, Pavlovs, Balcers - Rihards Bukarts, Jevpalovs, Meija - Razgals. Trenér: Bob Hartley.