Zázrak! Diváci by zbořili střechu, září Lotyši. Poprvé v historii srazili Kanadu

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 5. 2021 7:28
Kdyby v hlavní rižské aréně mohli být diváci, zbořili by střechu. Alespoň podle trenéra domácí reprezentace Boba Hartleyho. Tolik emocí vyvolala lotyšská výhra nad Kanadou v úvodu hokejového mistrovství světa.
Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou.
Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Na jedné straně moře hráčů NHL, na druhé jediný. Gólman Matiss Kivlenieks z Columbusu. Právě on se však stal hrdinou úvodního dne šampionátu v Rize. Zlikvidoval všech 38 střel favorita a pomohl domácím k senzační výhře 2:0.

Lotyši zámořského giganta zlobili už v minulosti, třeba ve čtvrtfinále olympiády v Soči drželi nerozhodný stav až do 54. minuty. Nikdy ale na velké akci nevyhráli. Až teď.

Podívejte se na sestřih zápasu Lotyšsko - Kanada:

"Je těžké tomu vůbec uvěřit," kroutil hlavou Kivlenieks. "V Americe by řekli, že je to zázrak. Kluci každopádně hráli perfektně."

Góly obstarali Miks Indrašis, který v sezoně válel za místní Dinamo, a Oskars Batna, jenž si vyzkoušel angažmá ve Francii. Obě trefy režíroval Ronalds Kenins. "Jestli takhle bude pokračovat, bude nejlepším útočníkem turnaje," chválil parťáka obránce Ralfs Freibergs.

Velkolepými výroky Lotyši nešetřili.

"Kdyby v aréně byli diváci, jsem si jistý, že by zbořili střechu," přidal velezkušený kanadský kouč Hartley, který Lotyšsko trénuje pátým rokem.

"O zápase s Kanadou jsme mluvili posledních několik dní. Je lehké se na takového soupeře namotivovat," pokračoval. "Bylo důležité, že jsme skórovali jako první. Věděli jsme, že když to bude naopak, hra se zrychlí, protože Kanaďané mají hodně mladý tým. Takhle jsme mohli lépe předvídat jejich akce a hrát defenzivně, i když hru jsme úplně nekontrolovali."

Kanada tlačila, brankáře Darcyho Kuempera odvolala už několik minut před koncem. Když si ale vytvořila slušnou příležitost, ztroskotala na Kivlenieksovi.

Gólmana Columbusu, který v letošní sezoně odchytal včetně pobytu na farmě jen deset ostrých zápasů, nasadil Hartley po poradě s trenérem brankářů Edgarsem Masalskisem, někdejší lotyšskou jedničkou.

"Věděl jsem, že bude připravený," řekl Hartley o Kivlenieksovi. "Před třemi roky byl naším třetím gólmanem, ale teď vidím, že je po mentální i fyzické stránce mnohem silnější."

Zatímco Lotyšsko slaví, Kanada zažívá další trudný rozjezd. Úvodní klání světového šampionátu prohrála potřetí v řadě. V prvních dvou případech však podlehla o poznání silnějším sokům - Finsku a Spojeným státům.

"Jsme malý, ale hrdý národ. Výhra nad Kanadou je obrovský úspěch. Příště už nás snad budou respektovat," prohlásil zadák Freibergs. Zároveň však uznal, že zámořští favorité nenastoupili v ideální formě: "Neodehráli žádný přípravný zápas. My jsme se připravovali měsíc a půl."

Lotyšsko si v každém případě z historického pohledu spravilo chuť. Na domácím šampionátu před 15 lety schytalo od Kanady debakl 0:11, přičemž hned devět gólů inkasovalo v oslabení.

Americký sudí Rick Looker, který Lotyšům rozdal 16 menších trestů, byl tehdy veřejným nepřítelem. Rižští fanoušci ho při odchodu do šatny zkropili pivem a led zaházeli všemožnými předměty včetně boty. Někteří pak v protestech pokračovali před hotelem rozhodčích.

Tentokrát lotyšští reprezentanti o reakci publika přišli. Bohužel. Užili by si opačný extrém lidských emocí - nekonečnou euforii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy