České geny ve službách USA. Rozpolcený nejsem, líčí nadějný syn hvězdného Čecha

jzp jzp
30. 12. 2019 6:59
Hokejové geny sdělil po Michalu Pivoňkovi, ale do českého dresu je "neobléká". Jacob Pivonka reprezentuje Spojené státy. Proti rodné zemi svého otce teď nastoupí na juniorském mistrovství světa.
Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky.
Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky. | Foto: ČTK

V Ostravě, kde jedna ze skupin sledovaného šampionátu probíhá, má Pivonka větší podporu než jeho parťáci. Díky českým příbuzným - prarodičům, strýčkovi, bratrancům.

"Dřív jsem za nimi do Česka létal každé léto, pobýval jsem na Kladně. Ale teď, jak se rozvinula moje hokejová kariéra, to už nejde," přiznal 19letý Pivonka oficiálnímu webu NHL.

"Kdykoliv mám ale možnost, strašně rád se do Česka podívám," dodal.

Při rozhovorech preferuje angličtinu. Češtině rozumí, ostatně má dvojí občanství, ale když ji má sám použít, zadrhává se, případně vhodné slovíčko vyloví z angličtiny. Jako třeba před dvěma lety, kdy hrál na Turnaji pěti zemí na Moravě. "Je to hodně dobrý tady," vykládal se silným přízvukem.

Americkou sedmnáctku tehdy vedl jako kapitán. Domácí Česko pomohl skolit rozhodujícím gólem.

Zemí, v níž má kořeny, bude v pondělí od 19:00 čelit znovu. Tentokrát na mnohem sledovanější juniorské úrovni. "Bude to zajímavé. Ale neberu to tak, že bych byl nějak rozpolcený," zdůraznil Pivonka. "Je super, že mám české předky, ale když hraju za americký tým, tak dávám své srdce jemu a na nic jiného nemyslím."

Přirozeně. Pivonka se narodil na předměstí Chicaga a hokejové krůčky dělal v zámoří, až nakonec pronikl mezi mládežnickou smetánku - do národního rozvojového programu.

Teď hraje univerzitní ligu za Notre Dame. Ze 17 zápasů má statistiku 4+4. Přestože víc než solidně střílí, je rychlý a na ledě mu to myslí, ofenzivně nezáří. Newyorští Islanders, kteří ho rok a půl nazpět draftovali ve čtvrtém kole, doufají, že vyroste ve skvělého defenzivního centra.

Jacobův otec Michal Pivoňka přitom sbíral body po hrstech. Dodnes je třetím nejlepším nahrávačem Washingtonu po Nicklasu Bäckströmovi a Alexandru Ovečkinovi.

Zámořskou NHL nikdy neokusil jinde. V hlavním městě Spojených států našel domov po útěku z Československa, za který dostal v nepřítomnosti dva roky vězení.

Zásadní krok podnikl spolu se svou budoucí ženou Renatou v létě 1986. Společně odjeli na "dovolenou" do Jugoslávie, odkud parníkem přepluli do Říma, kde navštívili americké velvyslanectví. Později následoval finální krok - cesta za oceán.

Pivoňka hned po dramatickém létě odstartoval kariéru ve Washingtonu. Trvala téměř do konce tisíciletí.

"Táta bohužel ukončil kariéru zrovna v době, kdy jsem se narodil, takže jsem ho nikdy neviděl hrát," litoval Jacob. "Ale samozřejmě obdivuju, jak byl úspěšný. Je to můj vzor. Měl velký vliv na můj hokejový vývoj a na to, jakým stylem dnes hraju."

Pivonka hraje hokej jako jediný ze tří sourozenců. Není vůbec jisté, zda jednou dorovná otcovy úspěchy.

Michal Pivoňka dovedl československou dvacítku ke stříbru coby kapitán a nejlepší útočník turnaje. Na dospělém mistrovství světa slavil zlato. V NHL nastřádal bezmála šest stovek bodů, víc než Martin Havlát nebo Aleš Hemský. Momentálně trénuje mládež v Chicagu. Do Ostravy nedorazil.

Jacob nejlepším forvardem probíhajícího juniorského šampionátu zřejmě nebude, zatím má jednu asistenci. Mohl by však získat cennější kov. Jako Američan má na zlato věší šanci, než by měl v českém výběru.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

SZPI varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín. Po požití se v těle mění na jedy. Z jedné dávky vzniká život ohrožující množství kyanovodíku

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ukrajina začala vyšetřovat údajné vměšování do voleb v USA

Ukrajina zahájila vyšetřování ohledně vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spojené státy tento měsíc uvalily sankce na několik Ukrajinců, včetně vlivného poslance z prezidentovy strany, za jejich spoluúčast na pokusech zdiskreditovat Joea Bidena před prezidentskými volbami v USA.

Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak v prohlášení, zveřejněném na webu prezidentova úřadu, přislíbil, že státní orgány učiní vše, co je v jejich silách, aby postavily před soud ty, kteří vměšování organizovali, anebo se na něm podíleli, a to bez ohledu na jejich postavení.

Kriminální ústředna DBR podle Jermaka zahájila v této věci trestní řízení. "Vyšetřování probíhá a čekáme na jeho výsledky. Vyšetřování musí zodpovědět na mnoho otázek," uvedl šéf prezidentské kanceláře. Ujistil, že Kyjev by si přál, aby spolupráce s novou americkou vládou dosáhla zcela nové kvality.

Zdroj: ČTK
Další zprávy