České geny ve službách USA. Rozpolcený nejsem, líčí nadějný syn hvězdného Čecha

jzp jzp
30. 12. 2019 6:59
Hokejové geny sdělil po Michalu Pivoňkovi, ale do českého dresu je "neobléká". Jacob Pivonka reprezentuje Spojené státy. Proti rodné zemi svého otce teď nastoupí na juniorském mistrovství světa.
Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky.
Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky. | Foto: ČTK

V Ostravě, kde jedna ze skupin sledovaného šampionátu probíhá, má Pivonka větší podporu než jeho parťáci. Díky českým příbuzným - prarodičům, strýčkovi, bratrancům.

"Dřív jsem za nimi do Česka létal každé léto, pobýval jsem na Kladně. Ale teď, jak se rozvinula moje hokejová kariéra, to už nejde," přiznal 19letý Pivonka oficiálnímu webu NHL.

"Kdykoliv mám ale možnost, strašně rád se do Česka podívám," dodal.

Při rozhovorech preferuje angličtinu. Češtině rozumí, ostatně má dvojí občanství, ale když ji má sám použít, zadrhává se, případně vhodné slovíčko vyloví z angličtiny. Jako třeba před dvěma lety, kdy hrál na Turnaji pěti zemí na Moravě. "Je to hodně dobrý tady," vykládal se silným přízvukem.

Americkou sedmnáctku tehdy vedl jako kapitán. Domácí Česko pomohl skolit rozhodujícím gólem.

Zemí, v níž má kořeny, bude v pondělí od 19:00 čelit znovu. Tentokrát na mnohem sledovanější juniorské úrovni. "Bude to zajímavé. Ale neberu to tak, že bych byl nějak rozpolcený," zdůraznil Pivonka. "Je super, že mám české předky, ale když hraju za americký tým, tak dávám své srdce jemu a na nic jiného nemyslím."

Přirozeně. Pivonka se narodil na předměstí Chicaga a hokejové krůčky dělal v zámoří, až nakonec pronikl mezi mládežnickou smetánku - do národního rozvojového programu.

Teď hraje univerzitní ligu za Notre Dame. Ze 17 zápasů má statistiku 4+4. Přestože víc než solidně střílí, je rychlý a na ledě mu to myslí, ofenzivně nezáří. Newyorští Islanders, kteří ho rok a půl nazpět draftovali ve čtvrtém kole, doufají, že vyroste ve skvělého defenzivního centra.

Jacobův otec Michal Pivoňka přitom sbíral body po hrstech. Dodnes je třetím nejlepším nahrávačem Washingtonu po Nicklasu Bäckströmovi a Alexandru Ovečkinovi.

Zámořskou NHL nikdy neokusil jinde. V hlavním městě Spojených států našel domov po útěku z Československa, za který dostal v nepřítomnosti dva roky vězení.

Zásadní krok podnikl spolu se svou budoucí ženou Renatou v létě 1986. Společně odjeli na "dovolenou" do Jugoslávie, odkud parníkem přepluli do Říma, kde navštívili americké velvyslanectví. Později následoval finální krok - cesta za oceán.

Pivoňka hned po dramatickém létě odstartoval kariéru ve Washingtonu. Trvala téměř do konce tisíciletí.

"Táta bohužel ukončil kariéru zrovna v době, kdy jsem se narodil, takže jsem ho nikdy neviděl hrát," litoval Jacob. "Ale samozřejmě obdivuju, jak byl úspěšný. Je to můj vzor. Měl velký vliv na můj hokejový vývoj a na to, jakým stylem dnes hraju."

Pivonka hraje hokej jako jediný ze tří sourozenců. Není vůbec jisté, zda jednou dorovná otcovy úspěchy.

Michal Pivoňka dovedl československou dvacítku ke stříbru coby kapitán a nejlepší útočník turnaje. Na dospělém mistrovství světa slavil zlato. V NHL nastřádal bezmála šest stovek bodů, víc než Martin Havlát nebo Aleš Hemský. Momentálně trénuje mládež v Chicagu. Do Ostravy nedorazil.

Jacob nejlepším forvardem probíhajícího juniorského šampionátu zřejmě nebude, zatím má jednu asistenci. Mohl by však získat cennější kov. Jako Američan má na zlato věší šanci, než by měl v českém výběru.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy