Prázdniny v Česku miloval. Teď je Reichel klenotem Němců, parťáci ho vidí v NHL

jzp jzp
27. 12. 2019 19:31
Dva roky nazpět pomohl české dvacítce do semifinále Kristian Reichel. Tentokrát by na hokejovém mistrovství světa mohl zazářit jeho bratranec Lukas. Za Německo.
Lukas Reichel (vpravo) v dresu německé reprezentační dvacítky.
Lukas Reichel (vpravo) v dresu německé reprezentační dvacítky. | Foto: ČTK

V češtině dá dohromady jen pár slovíček, neboť doma ji neslýchal. Německá matka a Martin Reichel, který z Česka emigroval po pádu železné opony, na něj mluvili německy.

Své kořeny však Lukas dobře zná. "Prázdniny v Česku jsem vždycky miloval. Je to pro mě neobyčejné místo," vyprávěl 17letý útočník webu IIHF.  

Pří výletech na východ od hranic potkával strýce Roberta, legendu českého hokeje, či bratrance Kristiana. Oba ale v posledních letech vídá zřídkakdy. "Samozřejmě vím, co (Robert) dokázal. Na české hokejové scéně je hodně aktivní. A taky vytížený. Před mistrovstvím juniorů jsme spolu nemluvili," přiznal Lukas. "S Kristianem je to stejné. Jako děti jsme se znali o trochu lépe, teď máme plno práce s našimi hokejovými kariérami."

Není vyloučené, že jednou se všichni potkají při mezinárodním klání.

Robert Reichel je asistentem trenéra české reprezentace. Kristian bojuje za mořem jako "farmář" o přízeň Winnipegu. A teď o sobě poprvé dává hlasitě vědět také Lukas Reichel.

Minulou sezonu zakončil skvělými čísly v juniorce berlínského Eisbärenu. Zároveň podával slušné výkony v mládežnických reprezentacích Německa. Vyloženě však nevyčníval. Mnozí tak předpokládali, že Reichel půjde po létě hostovat do profesionálního mužstva z nižší ligy. On místo toho vyletěl rovnou do áčka Eisbärenu. Mezi domácí smetánku.

Co je ještě zajímavější, ve 24 zápasech už nastřádal 15 bodů (8+7). Nastupuje s Maximem Lapierrem, jenž odehrál víc jak šest stovek duelů v zámořské NHL.

"Stojí za tím spousta práce," vysvětloval Lapierre Reichelův rychlý vzestup. "K tomu má Lukas přirozený talent. Něco, s čímž se narodíte. Hodně dobře bruslí, věří si s pukem na holi i bez něj, má skvělý přehled."

"Ani nepotřebujete zkušenosti z NHL, abyste poznali, že Lukas disponuje ohromným potenciálem," řekl Craig Streu, asistent trenéra Eisbärenu. "Kluci tohle vidí a je jim jasné, že Lukas se jednou může v NHL výrazně prosadit. Proto ho podporují a při každém tréninku na něj tlačí."

"A jak jste si jistě všimli, Lukas v posledních několika měsících vystoupal do žebříčků pro draft," doplnil Streu.

Jednadvacetiletý Kristian Reichel v nich kdysi figuroval taky, ale hustým sítem nakonec neprošel. Nyní má šanci Lukas. Svou pozici může ještě posílit, neboť do příští dražby talentů zbývá půl roku.

Hodně si může pomoct na probíhajícím šampionátu v Ostravě, kde poměřují síly nejlepší junioři světa. "Pro nás mladé kluky jde o hrozně důležitý turnaj, protože nás uvidí skauti z NHL, kterou všichni vnímáme jako cíl," přiznal Reichel.

To ale neznamená, že cílů nemá víc. Tím dalším úspěch Německa. "V první řadě myslíme na záchranu, ale taky naprosto věříme tomu, že je v našich silách udělat mnohem větší rozruch," doplnil klenot Eisbärenu.

Vskutku. Němci mají beka Moritze Seidera, šestku posledního draftu, která válí na farmě Detroitu. Prvním kolem prošel i křídelník Dominik Bokk, jenž hraje mezi švédskou elitou. Osu mužstva pak tvoří hráči z nejvyšší domácí soutěže. Hned sedm z nich tam od podzimu odehrálo kolem 20 zápasů. Supertalent Tim Stützle sbírá skoro bod na zápas.

Hned za ním je v produktivitě Reichel. Proto s klidným svědomím prohlašuje: "Tenhle rok máme moc dobrý tým."

V sobotu od 15:00 Reichelova slova prověří domácí Češi, kteří zkraje mistrovství světa překvapivě skolili silné Rusko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy