Jaký otec, takový syn. Pivoňka mladší je obrovskou nadějí, bohužel ne českou

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 4. 2016 11:22
Před dvaceti lety ilegálně emigroval hokejový reprezentant Michal Pivoňka do USA. Dnes se věnuje trénování dětí, mimo jiné i svého syna. Šestnáctiletý Jacob je obrovskou nadějí pro draft 2018. Bohužel však ne českou.
Michal Pivoňka získal v dresu Washingtonu Capitals celkem 599 kanadských bodů.
Michal Pivoňka získal v dresu Washingtonu Capitals celkem 599 kanadských bodů. | Foto: ČTK

Praha – Býval vynikajícím střelcem. V zámořské NHL odehrál za Washington více než devět set zápasů a dodnes patří k nejproduktivnějším hráčům klubu. V roce 1985 pomohl Československu k zisku zlata z mistrovství světa. Přesto se o něm v tuzemsku nikdy moc nepsalo. Řeč je o Michalu Pivoňkovi.

Rok po triumfu na světovém šampionátu totiž tehdy dvacetiletý mladík emigroval, aby mohl jít za svým snem. "Prostě jsem toužil hrát NHL a tohle byla jediná cesta," vzpomíná. Jeho cesta za oceán však byla pořádně dobrodružná.

V létě 1986 odjel autobusem na "dovolenou" do tehdejší Jugoslávie. S sebou vzal i svou budoucí ženu Renatu. Společně se posléze parníkem přepravili do Říma, kde navštívili velvyslanectví Spojených států amerických, kde mu k jeho vytoužené cestě pomohli.

Proti režimu, proti všem

Většina mladých hokejistů tehdy neměla jinou možnost než opustit zemi ilegálně. Režim byl proti. Několik výjimek dostalo jen pár starších hráčů "za zásluhy". V hlavním městě USA však začal Pivoňka psát svůj velký příběh.

Ve Washingtonu mu se vším vyšli vstříc a tajně mu nabídli smlouvu na pět let, kterou Michal s nadšením přijal. Na oplátku zůstal Capitals věrný po celou svou kariéru, čítající třináct úspěšných sezon. Až donedávna byl nejlepším nahrávačem v dějinách klubu, jenže pak ho přeskočili Alexandr Ovečkin s Nicklasem Bäckströmem.

Dnes se padesátiletý Pivoňka v Chicagu věnuje trénování dětí. Mimo jiné vede i svého syna Jacoba, šestnáctiletého amerického reprezentanta, který patří k největším nadějím draftu 2018.

Takhle své narozeniny oslavil s další legendou Caps Peterem Bondrou:

Největší vzor? Táta

Pivoňka mladší je opěvován ze všech stran. "Nevím, jestli jsem za poslední roky viděl lepšího defenzivního centra, než je Jake. Je silný na puku jak ve předu, tak vzadu, je to hráč, se kterým můžete vítězit," řekl na jeho adresu Andrew Sykes, agent webu TheScout.ca.

Jacob však nevyniká jen v obraně. Po svém otci podělil i tvrdou střelu a přesnou mušku. Důkazem toho budiž fakt, že na nedávno proběhnuvších olympijských hrách mládeže pomohl USA k zisku zlatých medailí a sám se stal jedním z nejproduktivnějších hráčů šampionátu.

"Táta byl vždycky můj největší vzor. Kdybych jednou byl jako on, bylo by to úžasné. Od malička je mým největším podporovatelem," děkuje svému otci nejlepší střelec týmu Chicago Mission, které je účastníkem mládežnické HPHL.

Doma jsem v Americe

Zajímavostí je, že Jacob má mimo amerického i české občanství. "Mám české rodiče a češtinu také více méně ovládám, můj domov je ale USA," odmítl tak možnost, že by v budoucnu oblékl tuzemský národní dres.

O kvalitách Pivoňky svědčí i to, jaká se o jeho služby strhla mezi kluby univerzitní NCAA rvačka. Tu nakonec vyhrála University of Notre Dame. Co na tom, že její dres bude moct mladík obléct až v roce 2018.

"Dopředu jsem zvolil tuto cestu a doufám, že bude správná. A draft? Je to ještě hodně daleko, ale mým oblíbeným klubem je Chicago," uzavřel mladý Čechoameričan.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy