Slovákům na cestě za záchranou pomohl český videorozhodčí. Zná ale pravidla?

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 10. 5. 2017 0:23
Slováci podali na hokejovém mistrovství světa další rozpačitý výkon. Proti Dánsku však získali bod za prohru 3:4 po nájezdech a mají o něco blíž k záchraně. Děkovat mohou také českému sudímu u videa Pavlu Halasovi, který krátce před třetí sirénou neuznal Dánsku regulérní gól.
Neuznaný gól Dánska za nerozhodného stavu 3:3.
Neuznaný gól Dánska za nerozhodného stavu 3:3. | Foto: Reuters

Praha / Kolín nad Rýnem - Pavel Halas, dlouholetý člen komise rozhodčích IIHF, ovlivnil u videa dramatické klání mezi Slovenskem a Dánskem.

Když v 54. minutě posuzoval za vyrovnaného stavu 3:3 branku Dánů, rozhodl, že padla neregulérně. Patrně proto, že Julian Jakobsen krkolomně skóroval až ve chvíli, kdy byla branka posunuta kvůli střetu beka Juraje Mikuše a brankáře Júlia Hudáčka.

Na základě starého "zákoníku" by Halas konal správně. Podle nových pravidel, která platí téměř tři roky, ovšem pochybil.

Rozhodčí nyní mají gól uznat, pokud soupeř - v tomto případě Jakobsen - střílel předtím, než byla branková konstrukce posunuta, nebo pokud hlavní sudí rozhodne, že by puk vnikl do branky, kdyby byla branková konstrukce ve své normální poloze.

Kompletní znění příslušného pravidla:

Když hlavní rozhodčí rozpažil, útočník Jakobsen nechápal. Dánové právem zuřili. Podle pravidel měli vést 4:3, místo toho pokračovali ve vyrovnané bitvě, kterou ovládli až v nájezdech. Teď nemají v tabulce tři body, ale jen dva.

Slováci, kteří po dvou dějstvích prohrávali už 0:3, můžou být za bod rádi. Celkově nasbírali tři. Záchranu zatím jistou nemají, ale přiblížili se k ní. Dokonce můžou myslet na čtvrtfinále, museli by však porážet medailové favority.

Pavel Halas nepochybil poprvé. Před čtyřmi roky v Helsinkách nejdřív neuznal regulérní gól Francouzům, protože neviděl puk za brankovou čarou.

Francouzi, kteří proti Lotyšsku snížili na 1:2, však koukali lépe a zoufale ukazovali na kostku nad ledem, kde běžel opakovaný záběr. Z něj bylo patrné, že puk v bráně skončil.

Rozhodčí tak uspořádali ještě jednu poradu, po níž rozhodli: "Gól platí!"

Byť Francie obrat nedokonala, o Halasově chybě se ještě diskutovalo. Podobný scénář lze očekávat i nyní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy