Oslava ve svetrech, pieta, boj o místa. Na Českých hrách se zrodí silný tým pro MS

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 4. 2017 9:02
Češi ulovili před světovým šampionátem sedm posil z NHL, o čtyři víc než loni. Konečnou soupisku budou ladit na Českých hrách. První utkání proti Finsku začíná dnes v 18:30 (ČT sport, online přenos na Aktuálně.cz).
Česká hokejová reprezentace.
Česká hokejová reprezentace. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Poprvé zažije hokejové mistrovství světa jako hlavní kouč Česka. Josef Jandač ještě nemá v hlavě finální sestavu, ale brzy mu vykrystalizuje. A bude dost zajímavá na to, aby mohla pomýšlet na medaili.

Generálku na šampionát v Paříži a Kolíně uvidí České Budějovice, kde proběhnou České hry, poslední díl seriálu Euro Hockey Tour. Fanoušci - včetně fotbalového mága Karla Poborského - zaplní místní stadion, zavzpomínají na zesnulého Augustina Bubníka a oslaví 70. výročí od zisku prvního titulu z MS.

Slavný moment hráči připomenou v sobotu, kdy první třetinu proti Švédsku odehrají v dobových svetrech. O den později okusí sílu Rusů, ale ze všeho nejdřív - dnes od 18:30 - vyjedou na Finy.

Navzdory bohatému doprovodnému programu budou mnozí Jandačovi svěřenci myslet na jediné - jak získat místo na soupisce pro Paříž.

Překvapivě silný defenzivní val

Trenérský štáb momentálně pracuje s 32 hokejisty. David Pastrňák a pravděpodobný kapitán Tomáš Plekanec dorazí později. "Šance, že by přijel někdo další, je malá," podotýká Jandač. Muži, kteří ještě připadají v úvahu, mají dost vlastních starostí. Davida Krejčího trápí po vyřazení Bostonu zpustošené tělo, Vladimír Sobotka válčí o Stanley Cup a Vojtěch Mozík hraje play-off nižší AHL.

Výběr je však dost velký i bez této trojice.

Post, nad nímž není třeba dlouho přemýšlet, je brankoviště. Petr Mrázek z Detroitu odchytá na Českých hrách dva duely a další podstoupí v Paříži. Absolutní jedničkou ale nebude. "Chceme rozložit zátěž do dvou brankářů," tvrdí Jandač. Dost prostoru tudíž čeká na Pavla Francouze, nebo Dominika Furcha.

Otázka, jakou Češi složí obranu, budí v posledních letech spíš hrůzu. Avšak tentokrát není důvod k obavám. Čerstvé zkušenosti z NHL nabídnou Radko Gudas, Jakub Kindl a Michal Kempný. Další dva beci - Jakub Jeřábek a Radim Šimek - mají do slavné ligy namířeno. Zaujme i vysoce ceněný Tomáš Kundrátek či stabilní reprezentant Jan Kolář.

O mistrovství nechce přijít ani Michal Jordán z Kazaně. Musí ale trenéry přesvědčit, že dal zraněné koleno do pořádku. "Nevidím to až tak optimisticky," říká Jandač a zároveň prozrazuje: "Vzhledem k minulým letům chceme vzít s sebou devět obránců."

Jistou příležitost cítí Libor Šulák z EBEL a extraligová čtveřice Jan Rutta, David Sklenička, Jakub Krejčík a Milan Doudera.

Boj o místa v útoku je o něco otevřenější. Pastrňák, Plekanec, Jakub Voráček, Roman Červenka a Jan Kovář pojedou stoprocentně, dalších 13 forvardů má větší či menší šanci. Ze hry možná vypadne Tomáš Filippi, který hlásí zranění v horní části těla.

Podstatné je, že Češi složí kvalitní mančaft, papírově silnější než loni v Rusku. "Není to jen o jménech, ale taky o tom, jak budeme držet pospolu," upozorňuje trenér Jandač.

Dobře ví, že konkurence bude tvrdá. Hlavními kandidáty na titul jsou Kanaďané, kteří vyhlížejí zlatý hattrick, Švédové s 15 posilami z NHL a díky silné domácí soutěži i Rusové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy