Jasný postup? Ne, Detroit se nadřel. Hossa má šanci

yac
28. 5. 2009 18:30
Obrazem: Jak šla série mezi Chicagem a Detroitem
Finále si zahraje i Marián Hossa, tentokrát ovšem v dresu Detroitu.
Finále si zahraje i Marián Hossa, tentokrát ovšem v dresu Detroitu. | Foto: Reuters

Detroit - Jen pět zápasů stačilo Detroitu, aby z bojů o Stanleyův pohár vyřadil Chicago. Jednoznačná série to ale rozhodně nebyla - ve třech utkáních se totiž muselo prodlužovat.

Hráči "Rudých křídel" dvě z těchto prodloužení vyhráli, a tak se mohou radovat z postupu do finále, kde se po roce opět utkají se stejným soupeřem. Tedy s Pittsburghem Penguins.

Obzvláště pikantní bude tato série pro Mariana Hossu,. Ten ještě loni hrál za "Tučňáky", ale v létě odmítl dlouhodobý kontrakt s Penguins a odešel do Detroitu s tím, že jen zde má větší šance na zisk poháru.

Postup Detroitu se zrodil díky domácím utkáním. Hned první z nich vyhrál jednoznačně 5:2. Dvakrát se přitom prosadil Daniel Cleary, překvapení letošního play off v dresu týmu z města motorů.

Také druhý zápas před vlastními fanoušky patřil Detroitu, i když jej vyhrál až 3:2 v prodloužení. Na rozhodující branku, kterou vstřelil po chybě Briana Campbella v šesté minutě nastaveného času Mikael Samuelsson, nahrával český forvard Jiří Hudler.

Byl toho jeho jediný bod v sérii.

Čtěte více: Hudler připravil gól, Detroit zvládl drama a vede 2:0

Bez Havláta to nešlo

Hektické třetí utkání, první na ledě Chicaga, nakonec zvládli "Jestřábi", kteří ale v zápase přišli o Martina Havláta, jehož sestřelil tvrdým zákrokem Niklas Kronwall a brankáře Nikolaje Chabibulina. Ten si pro změnu natáhl sval.

Čtěte více:
Chicago je zpět ve hře. Havlát utkání nedokončil
Na Havláta zákeřný faul? U Crosbyho by se nikdo neptal

To se ukázalo být rozhodující pro čtvrtý zápas a možná i celou sérii. Ve druhém domácím utkání sice Havlát na chvíli naskočil, ale po deseti minutách a dalším tvrdém střetu odeše lraději do kabiny. Do série pak už nezasáhl.

Chabibulina v tomto utkání nahradil mezi tyčemi Cristobal Huet, ale moc se mu nedařilo. Z šestadvaceti střel pustil hned pět branek.

I poslední zápas série se musel rozhodnout v prodloužení, ale šťastnější byli opět hráči Detroitu. Rudá křídla přetlačila v Joe Louis Areně svého soupeře 2:1. O ukončení semifinále rozhodl z farmy v Grand Rapids povolaný Darren Helm.

Čtěte více: Detroit je ve finále. Chicago bez Havláta po boji padlo

Obhájce loňského triumfu se tak může těšit na reprízu loňského finále. Ta začne proti původním plánům již v noci ze soboty na neděli na ledě Detroitu.