Hudler připravil gól, Detroit zvládl drama a vede 2:0

20. 5. 2009 7:11
Detroit - Chicago 3:2 PP
Jiří Hudler nahrával na vítězný gól
Jiří Hudler nahrával na vítězný gól | Foto: Reuters

Detroit - Až díky brance v prodloužení porazili hokejisté Detroitu soupeře z Chicaga a ve finále Západní konference NHL se ujali vedení 2:0. Rozhodující gól pro Mikaela Samuelssona připravil Jiří Hudler.

"Rudá křídla" se v úterý radovala z vítězství 3:2.

Souboj o postup do finále celé NHL se nyní přesune do Chicaga, které se bude snažit o vyrovnání série.

Čtěte dále: Pittsburgh začal vítězně. Nastartoval ho Šatan a Malkin

S Blackhawks to zatím nevypadá dobře. Do boje o konferenční titul nastoupili poprvé od roku 1995 a na jejich výkonu je znát jak nervozita, tak i určitá nezkušenost. Na rozdíl od neděle jim ale tentokráte nepřálo vůbec štěstí.

"Je to krutá porážka," povzdychl si kouč Chicaga Joel Quenneville.

Přitom "Jestřábi" se ve třinácté dostali do vedení, když Jonathan Toews zužitkoval v přesilové hře nahrávku Martina Havláta a zmrazil vyprodanou arénu. Ještě před koncem první třetiny ale znovu při početní výhodě srovnal domácí Brian Rafalski.

Ve druhé, mnohem opatrnější třetině prostřelil brankáře Chabibulina jen Daniel Cleary, čímž zajistil Detroitu těsný náskok do posledního dějství.

Toews však odmítl brzký konec a po jeho trefě z 53. minuty bylo skóre znovu nerozhodné. A protože vydrželo i do konce základní hrací doby, muselo se do prodloužení.

Po zhruba pěti minutách se rozhodlo. Hostující obránce Campbell na modré čáře chyboval a na jediného beka najednou jela trojice hráčů Detroitu. Od Hudlera se puk přesunul k Filppulovi a poté Samuelssonovi, který měl už snadnou práci.

"Byla to parádní souhra, jen jsem s nimi bruslil," řekl švédský hokejista, jenž se stal hlavní hvězdou zápasu.

Detroit tak znovu prokázal, že s obhajobou titulu to myslí vážně. Ale soupeře nepodceňuje. "Dvě výhry nám daly dobrý základ, ale Chicago je tým, jehož nebude snadné vyřadit," poznamenal Mike Babcock, trenér Red Wings.

Výsledek:
Detroit - Chicago 3:2 PP (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
17. Rafalski, 35. Cleary, 66. Samuelsson (Hudler) - 13. a 53. Toews (na první Havlát). Střely na branku: 38:39. Diváci: 20.066. Stav série: 2:0.