Detroit je ve finále. Chicago bez Havláta po boji padlo

Václav Rojík, Red Spo
28. 5. 2009 7:01
Detroit-Chicago 2:1pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Opory Detroitu Chris Osgood a Tomas Holmström slaví postup do finále Stanley Cupu. | Foto: Václav Rojík

Detroit - Hokejisté Detroitu Red Wings si stejně jako loni zahrají finále Stanley Cupu proti Pittsburghu Penguins. Detroit rozhodl o svém postupu středeční výhrou nad Chicagem 2:1 v prodloužení, po níž zvítězil v sérii 4:1 na zápasy.

Do utkání nemohl nastoupit kvůli zranění český hokejista v dresu Chicaga Martin Havlát. Domácím zase chyběly opory Pavel Dacjuk a Nicklas Lidström.

Poprvé od roků 1983 a 1984 uvidí NHL stejné obsazení finále dvě sezony po sobě.

V Detroitu rozhodl ve středu ve čtvrté minutě nastavení Darren Helm, jenž se po ráně Bretta Lebdy a následném pasu Tomase Holmströma ocitl sám před brankou a dorážkou vystřelil Red Wings postup.

Helm přitom odehrál v základní části jen třiadvacet utkání, v nichž nedal ani jeden gól. Poprvé se zapsal mezi střelce až v play off a svým teprve třetím gólem rozhodl finále Západní konference.

Rozhodl "farmář"

Většinu sezony přitom strávil v AHL v týmu Grand Rapids. "Být tady a dostat šanci je pro mě skvělá zkušenost," radoval se nečekaný střelec, jenž nastoupil ve formaci s Mikaelem Samuelssonem a Thomasem Holmströmem.

"Naše lajna podle mě odvedla dobrou práci. Vytvořili jsme si velký tlak," pochvaloval si.

"Předváděl skvělé momenty," chválil svého spoluhráče Dan Cleary, jenž v sedmé minutě třetí třetiny otevřel skóre zápasu.

Helmův přínos ale nespočíval jen v brance v prodloužení. Vydatně také pomáhal při bránění třech přesilových her ve druhé třetině.

Chicago si vynutilo prodloužení sedm minut před koncem  normální hrací doby, kdy  překonal brankáře Chrise Osgooda parádní bekhendovou střelou Patrick Kane.

Gólman Detroitu tak pustil za svá záda jedinou střelu z jedenatřiceti pokusů Black Hawks.

"Myslím, že bychom měli být na sebe hrdí za to, co jsme celý rok předváděli. Pro mě je ctí pracovat s tímhle týmem hráčů.  Musíme se ale ještě učit, o čem je hokej v play off. Nastoupili jsme proti nejlepším a dostali jsme lekci, z níž se musíme poučit," řekl trenér poražených Joel Quenneville, který v průběhu sezony nahradil Denise Savarda.