Detroit začal finále výhrou, Havlátův zápas to nebyl

Martin Jůzek, maj
18. 5. 2009 6:12
Detroit - Chicago 5:2

Detroit - Finále Západní konference odstartovali vítězně hokejisté Detroitu. V nedělním utkání play off NHL porazili Chicago 5:2, když o svém úspěchu rozhodli až v poslední třetině.

Po této výhře se tak obhájce titulu dostal v sérii do vedení 1:0.

Ani jeden český hokejista se výrazně neprosadil.

V dresu "Rudých Křídel" odehrál Jiří Hudler více než třináct minut, nicméně kromě jednoho plusového bodu se mu nedařilo. Alespoň dvě střely vyslal jeho protějšek Martin Havlát, jenže z jeho sedmnácti minut byl dvakrát na ledě, když hosté inkasovali.

Utkání mělo jiného hrdinu. Daniel Cleary dal dva góly a stal se hlavní hvězdou zápasu. Třicetiletý útočník vymazal naději týmu, který ho do NHL před dvanácti lety přivedl. "Už je to dlouho, moc toho necítím," poznamenal.

Čtěte dále: Čtyři Češi dál bojují o Stanley Cup. Kdo ho získá?

Přitom to bylo Chicago, kdo se ujal vedení. Hned po pěti miutách se trefil Burish, ovšem krátce nato srovnal právě Cleary.

Ve druhé třetině rozradostnil vyprodanou arénu Franzen, v čase 43:12 však hosté při přesilové hře odpověděli. Jinak pozorného Osgooda překonal Versteeg a mohlo se zdát, že Detroit znervózní.

Opak byl pravdou. Ve 48. minutě vstřelil vítěznou branku Samuelsson a necelých devadesát vteřin nato přidal pojistku Cleary. Těsně před závěrečnou sirénou upravil výsledek na konečných 5:2 Zetterberg.

"Je to závod na čtyři vítězství, ale je dobré získat první bod," uvedl kapitán Detroitu Nicklas Lidström. Další utkání se hraje znovu na ledě "Rudých Křídel", tentokráte v úterý večer.

Výsledek:
Detroit - Chicago 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
9. a 49. Cleary, 37. Franzén, 48. Samuelsson, 60. Zetterberg - 6. Burish, 44. Versteeg. Střely na branku: 43:32. Diváci: 20.066. Stav série 1:0.