VIDEO Jako Ďábel! Jágr hvězdou zápasu, táhne tým do play off

Aktualizováno 12. 3. 2014 7:28
Reportáž z nočních zápasů NHL, ve kterých zářili čeští hokejisté. Vedle Jágra se trefili ještě další čtyři krajánci, tři z nich pomohli k vítězství svého týmu.
Všechny góly v zápase Devils vs Philadephie, které opanoval Jaromír Jágr

Praha - Hokejista Jaromír Jágr vítězným gólem a asistencí rozhodl o výhře New Jersey Devils 2:1 v zápase NHL s Philadelphií a dotáhl tak svůj tým na rozdíl dvou bodů právě na dnešního soupeře, který okupuje poslední, osmé postupové místo do play off.

Na vítěznou trefu české osmašedesátce, která byla vyhlášená první hvězdou zápasu, přihrával Marek Židlický, na druhé straně připravil jediný gól "Letců" taktéž ve skvělé formě hrající Jakub Voráček.

Jágr nejprve krásně nahrával, poté sám rozhodl

V zápase proti svému bývalému klubu, za který nastupoval před dvěma lety, Jágr nejprve přihrál v 8. minutě na úvodní branku Travisu Zajacovi. Ve 48. minutě pak 124. vítězným gólem v kariéře znovu vylepšil rekord NHL, když zužitkoval elegantní přihrávku Marka Židlického zpoza branky a nadvakrát protlačil puk za záda brankáře Steva Masona.

"Táta mi vždycky říkal, že v útočném pásmu nesmíš přestat bruslit a musíš se pořád hýbat. Dokonce i když už nemůžeš. Vím, jak je těžké bránit, když soupeř neustále bruslí v útočném pásmu a ty jsi unavený. A přesně to jsme dokázali. Drželi jsme puk v útoku asi půl minuty, pořád jsme byli v pohybu, soupeř byl už unavený a z toho vyplynula ta šance," popsal Jágr rozhodující okamžik zápasu.

Jágr bodoval ve čtvrtém zápase za sebou, připsal si 21. trefu v sezoně a se 1745 body ztrácí v historické tabulce kanadského bodování už jen deset bodů na šestého Steva Yzermana.

Jágr v dresu Devils zjevně pookřál

S 57 body je zároveň nejproduktivnějším českým hráčem v NHL a suverénně také vede bodování svého týmu. Druhý Patrik Eliáš má o 15 bodů méně.

"Myslím, že v New Jersey mám trošku důležitější úlohu, než jsem měl tady ve Philadelphii," poznamenal Jágr, jenž tráví na ledě v průměru 19 minut, o dost víc, než v sezoně 2011-2012, kdy se v dresu Flyers vrátil do NHL po třech letech strávených v ruském Omsku.

"Hraju víc než dřív. Člověk musí chytit příležitost. Nejdříve ale potřebujete dostat šanci. Já ji dostal a teď už je to na mně," doplnil Jágr. Devils získali důležité body v boji o účast v play off. V tabulce Východní konference už ztrácejí jen dva na poslední osmou postupovou pozici, kterou drží právě Philadelphia.

Gólově se prosadili se i další čtyři čeští hráči

V devíti úterních zápasech se střelecky prosadili ještě další čtyři čeští hokejisté. Radim Vrbata svým 19. gólem v sezoně přispěl k výhře Phoenixu na ledě Floridy 3:1.

Potvrdil tak svou aktuální skvělou formu. V posledních čtyřech utkáních drží průměr gól na zápas, přičemž v uplynulých dvanácti skóroval celkem sedmkrát. "Člověk dá gól, najednou si začne věřit a pak už to jde jakoby samo," prohlásil Vrbata.

"Také mám v poslední době štěstí na odražené puky. Prostě jako každý hráč, kterému se zrovna daří," dodal s úsměvem. Vrbata nejprve v první a druhé třetině asistoval u tref svých spoluhráčů, ve 46. minutě se pak prosadil sám. Střelou do odkryté branky zakončil rychlé přečíslení dva na jednoho.

Nová posila "Kojotů" Erat zápas nedohrála

Utkání nedohrála nová posila Phoenixu z Washingtonu Martin Erat, který odstoupil v průběhu první třetiny kvůli blíže nespecifikovanému zranění v horní části těla.

Vítězství 3:1 oslavil Jiří Tlustý z Caroliny, který otevřel skóre utkání proti New Yorku Rangers. Martin Havlát, jenž se vrátil do sestavy po desetidenní pauze, zase uzavřel kanonádu San Jose, které rozstříleli Toronto 6:2. Jen obránce Roman Polák, který se trefil počtvrté v sezoně, nakonec musel spolknout porážku St. Louis s Dallasem 2:3 v prodloužení.

Mrázek se opět vítězství nedočkal

Poprvé od 20. ledna dostal znovu příležitost v brance Detroitu Petr Mrázek. V utkání na ledě Columbusu ale pustil čtyři z 37 střel a Red Wings prohráli 1:4.

"Padesát minut jsme hráli vyrovnaný zápas, ale zbytek se nám nepovedl," uvedl dvaadvacetiletý brankář, který v letošní sezoně oblékl dres Red Wings teprve poosmé. Většinu roku strávil na farmě v Grand Rapids. Na vítězství v NHL čeká od prvního startu v ročníku, kdy 2. listopadu vychytal čisté konto proti Edmontonu.

Výsledky nočních duelů NHL:

Buffalo - Nashville 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 3. Stafford - 18. Spaling, 24. Weber, 28. C. Smith, 59. Gaustad. Střely na branku: 25:24. Diváci: 18.659.

Philadelphia - New Jersey 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 21. Grossmann (Voráček) - 8. Zajac (Jágr), 48. Jágr (Židlický). Střely na branku: 31:26. Diváci: 19.967.

Carolina - NY Rangers 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 21. Tlustý, 39. J. Staal (Tlustý), 55. Lindholm - 25. Klein. Střely na branku: 35:25. Diváci: 15.667.

Columbus - Detroit 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Branky: 16. Foligno, 51. Jenner, 51. Dubinsky, 56. MacKenzie - 11. Dekeyser. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 37 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,2 procenta. Střely na branku: 37:40. Diváci: 14.330.

San Jose - Toronto 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 29. a 45. Pavelski, 4. Vlasic, 12. Burns, 27. Wingels, 57. Havlát - 5. a 55. Gardiner. Střely na branku: 48:21. Diváci: 17.562.

Pittsburgh - Washington 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 17. J. Jokinen, 55. Crosby. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.646.

St. Louis - Dallas 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 14. Pietrangelo, 46. Polák - 20. Sceviour, 43. Roussel, 64. Jamie Benn. Střely na branku: 30:30. Diváci: 16.763.

Minnesota - Edmonton 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 12. Parise, 14. Spurgeon, 16. Pominville - 17. Petry, 52. Perron, 56. Eberle, rozh. nájezd Hall. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.650.

Florida - Phoenix 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 49. Pirri - 18. Ribeiro (Vrbata), 30. Ekman-Larsson (Vrbata), 46. Vrbata. Střely na branku: 32:26. Diváci: 12.211.

3. Colorado 65 42 5 18 199:172 89
4. Minnesota 65 34 9 22 161:161 77
5. Dallas 65 32 10 23 188:181 74
6. Winnipeg 66 30 8 28 182:192 68
7. Nashville 66 28 10 28 160:195 66