Jágr útočí na další veteránský rekord. Má na dosah 60 bodů

David Procházka
8. 3. 2014 13:00
Jaromír Jágr vlastní v NHL řadu rekordů a svou dlouhověkostí a dominancí i po čtyřicítce atakuje další. Může se stát nejstarším hráčem v NHL, který kdy nastřádal v sezoně 60 a víc bodů.
Jaromír Jágr je i ve 42 letech v NHL stále dominantním hráčem.
Jaromír Jágr je i ve 42 letech v NHL stále dominantním hráčem. | Foto: Reuters

Praha - Jen sedm hráčů v historii NHL se po 40. narozeninách dostalo v kanadském bodování přes 60 bodů. Dva z nich Gordie Howe a Teemu Selänne tento kousek dokonce zopakovali dvakrát.

Jaromíru Jágrovi momentálně chybí k členství v tomto spolku 'schopných důchodců' šest bodů a má na ně ještě osmnáct zápasů.

Howe a Selänne – držáci

Gordie Howe zaznamenal rekordních 103 bodů v sezoně, kdy mu bylo 40 let. O rok později zvládl ještě 71 bodů. Ostatně Howe nikdy v kariéře nenasbíral více než oněch 103 bodů.

Finskému blesku Teemu Selännemu se ve čtyřiceti letech podařilo nastřádat 80 bodů, o rok později přidal 66 bodů. Loni během výluky na metu 60 dosáhnout nemohl, letos už v poslední sezoně v NHL paběrkuje. Vše si vynahradil na olympiádě v Soči.

Dalšími pěti hráči, kteří dosáhli po čtyřicítce alespoň 60 bodů byli John Bucyk, Alex Delvecchio, Mark Messier, Nicklas Lidström (jediný obránce) a Mark Recchi. Howe a Selänne jsou zároveň jedinými dvěma hráči, kteří dokázali 60 bodovou hranici překonat ve 41 letech.

Bude Jágr nejstarším šedesátníkem?

Jelikož se do přehledu počítá věk, jaký měli hráči na začátku konkrétní sezony, tak i Jágrovi se letos počítá věk 41 let, přestože 15. února už mu bylo 42 let.

Vzhledem k tomu, že je Jágr "únorový", Howe "březnový" a Selänne až "červencový", pak by byl Jágr reálně nejstarším hráčem, který kdy dosáhl 60 bodů za sezonu.

Jaromír Jágr totiž opět přesvědčuje celý hokejový svět, že jde o jednoho ze tří čtyř nejlepších hokejistů, kteří kdy po světových kluzištích bruslili. A to dost pravděpodobně ještě bude v NHL příští rok pokračovat.

Jágr ve své první sezoně v dresu New Jersey Devils zatím nasbíral 20 gólů a 34 asistencí, tedy 54 bodů. Je zdaleka nejlepším útočníkem New Jersey (když tradiční opora Patrik Eliáš ztratila kvůli zranění a nemoci 15 zápasů).

V New Jersey na Jágra sázejí

Jágr v sezoně hraje čím dál lépe, bruslí a pohybuje se lépe než v posledních letech po návratu z ruské KHL. Oproti působení ve Philadelphii, Dallasu i Bostonu dostává hodně prostoru a hraje všechny důležité okamžiky v zápase.

Nebýt toho, že mu ve jmenovaných třech klubech dávali méně prostoru, zároveň nebyl v první sezoně ve Philadelphii zraněn a o rok později nebyla výluka, 60 bodů za sezonu v NHL by pro něho byl standard i v předchozích dvou ročnících NHL.

Letos Jágr zatím odehrál všech 64 zápasů a zvládl i přesun na olympiádu do Soči a zpět. Na své výkony okamžitě navázal po návratu do Newarku.

Ostatně plný počet 82 zápasů zvládl před odchodem do KHL ve všech třech posledních ročnících v New York Rangers. A tam vedle Pittsburghu prožil nejzářivější okamžiky kariéry.

V Devils letos nejen že jasně kraluje klubovému bodování, ale drží se také v elitní třicítce celé NHL v bodech i asistencích. Navíc je i hodně vytěžovaným hráčem New Jersey a dominuje i ve statistice plus/minus.

Gretzky a Lemieux po čtyřicítce nezářili

Dvě velká jména světového hokeje na 60 bodů po čtyřicítce nedosáhla. Patrně nejdominantnější hráč všech dob Mario Lemieux během kariéry trpěl vážnými zdravotními problémy.

Když po ukončení kariéry a čtyřleté pauze v pětatřiceti letech v polovině sezony opět naskočil, zaznamenal ve 43 zápasech 76 bodů.

Ještě v 37 letech v 67 zápasech nasbíral 91 bod, další dvě sezony už téměř nehrál. Ještě ve 40 letech odehrál 26 zápasů a v nich získal 22 bodů (7+15), ale pak už definitivně problémy provázenou kariéru ukončil. Nakonec odehrál jen 915 z 1428 možných zápasů v základní části NHL.

To Wayne Gretzky, neochvějný král všemožných statistik, končil v sezoně, v jejímž průběhu mu bylo "teprve" 38 let. Z dnešního pohledu ve středním věku.

Poslední zápas 18. dubna 1999 (symbolika s jeho číslem 99) proti němu za Pittsburgh odehrál právě Jaromír Jágr a vítězným gólem v prodloužení mu de facto ukončil sezonu i kariéru, protože Rangers tehdy nepostoupili do play off. 

I když už nebyl Gretzky tak dominantní a jeho výkonnost klesala, zvládl v poslední sezoně ještě 70 zápasů a 62 bodů (9+53).

Kdo bude další? Vydrží Crosby?

Uvidíme, jak rekordy posune další generace, které by měl vévodit mimořádně produktivní Kanaďan Sydney Crosby. I když měl zdravotní problémy, snad se problémů a příznaků po opakovaných otřesech mozku zbavil. 

I když se od 70. až 90. let minulého století poměry v NHL změnily a evropští hráči nejsou zdaleka tak vnímáni skrze prsty, tak právě přístup k Jágrovi před necelými šesti lety vedl k jeho tříletému exilu v Rusku.

Proto budou Ovečkin, Malkin, Dacjuk či Zetterberg vždy o krok za "domácími" hvězdami jakými jsou Tavares, Kane či Giroux. V dlouhodobých statistikách nebude pro evropské hráče stále jednoduché dominovat.

Proto budou asi do budoucna vždy "trvanlivější" severoameričtí hráči. O to větší obdiv Jaromír Jágr zaslouží za svůj návrat a za to, že musel "odborníky" v zámoří znovu přesvědčovat o své genialitě.

Biologický věk se posouvá. Dříve hráči končili po třicítce, maximálně v 35 letech. Do budoucna bude "aktivních a produktivních" čtyřicátníků určitě přibývat.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI PO ČTYŘICÍTCE

JMÉNO KLUB ROČNÍK VĚK BODY
Gordie HOWE Detroit 1968/1969 40 103
John BUCYK Boston 1975/1976 40 83
Teemu SELÄNNE Anaheim 2010/2011 40 80
Alex DELVECCHIO Detroit 1972/1973 40 71
Gordie HOWE Detroit 1969/1970 41 71
Mark MESSIER NY Rangers 2000/2001 40 67
Teemu SELÄNNE Anaheim 2011/2012 41 66
Nicklas LIDSTRÖM Detroit 2010/2011 40 62
Mark RECCHI Tampa / Boston 2008/2009 40 61
JAROMÍR JÁGR (nyní) New Jersey 2013/2014 41 54
JAROMÍR JÁGR (předpoklad) New Jersey 2013/2014 41 69

Pozn.: Věk hráčů se počítá na začátku sezony.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 25 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy