Hemský a Michálek řádili, pomohli vyhnat Pavelce z brány

Aktualizováno 9. 3. 2014 10:00
Aleši Hemskému výměna z Edmontonu do Ottawy opravdu prospěla. Po dvou gólech proti svému bývalému zaměstnavateli vyšel sice v zápase s Calgary naprázdno, ovšem proti Winnipegu znovu zářil.
Aleš Hemský a Jared Cowen se radují z jednoho z gólů do sítě Ondřeje Pavelce.
Aleš Hemský a Jared Cowen se radují z jednoho z gólů do sítě Ondřeje Pavelce. | Foto: Reuters

Praha - Aleši Hemskému výměna z Edmontonu do Ottawy prospěla. Po svém příchodu do hlavního města Kanady sice v prvním zápase s Calgary vyšel bodově naprázdno, ovšem proti Winnipegu už zářil. Na výhře 5:3 se podílel třemi asistencemi a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Dařilo se i jeho spoluhráči a krajanovi Milanu Michálkovi, který první dal gól a na dva přihrál. Všech pět gólů inkasoval v brance poražených Ondřej Pavelec a už v polovině utkání předčasně střídal.

Češi byli u čtyř z pěti gólů Ottawy

Michálek po Hemského přihrávce otevřel v 10. minutě svým jedenáctým gólem v sezoně skóre zápasu, když se jeho střela po zásahu jednoho z hráčů soupeře vznesla do vzduchu a zapadla obloučkem za záda Pavelce.

Ten puk vzápětí vyškrábl ven, videorozhodčí ale potvrdil, že kotouč na krátký okamžik plným objemem přešel brankovou čáru a uznal gól.

Hemský s Michálkem měli prsty i ve druhém gólu, když si v 18. minutě v útočném pásmu vyměnili puk a následná střela obránce Jareda Cowena od modré čáry skončila v horním růžku Pavelcovy branky.

Český gólman kapituloval potřetí hned v úvodu druhé třetiny, kdy ho po akci Hemského s Michálkem srazil spoluhráč až k zadnímu mantinelu a Eric Gryba pohodlně skóroval do prázdné branky.

Spezza: Hemský je extrémně šikovný

Definitivně osudným se pak Pavelcovi staly dva inkasované góly v rozmezí 38 sekund, díky nimž Senators odskočili do vedení 5:2.

"Nešlo o Pavelce, s ním jsem neměl problém. Nehledejte v tom nic jiného než snahu probudit náš tým," vysvětlil trenér Winnipegu Paul Maurice proč střídal Pavelce, který si připsal patnáct úspěšných zákroků.

Hemskému očividně prospívá, že po jedenácti sezonách v Edmontonu změnil prostředí. V Ottawě hned vytvořil údernou útočnou formaci s Michálkem a Jasonem Spezzou.

"Hemský je extrémně šikovný útočník, s nímž se hrozně snadno spolupracuje. Hodně jsem jeho hru sledoval, je skvělý na puku, umí si ho výborně pokrýt a má vynikající přihrávky," vychválil pardubického odchovance Spezza.

Hemský: Je skvělé hrát o play off

A Hemský si v novém týmu také libuje. Zvlášť, když má s Ottawou šanci bojovat o postup do play off, v němž Edmonton nebyl od finále Stanley Cupu v roce 2006 ani jednou a s velkou pravděpodobností si ho nezahraje ani letos.

"Bylo dojemné po tolika letech opustit Edmonton. Měl jsem tam hodně kamarádů, v kabině byla dobrá parta. Ale zároveň je skvělé být zase ve hře. Mám rád tyhle zápasy, kdy o něco jde. Jsem nadšený," řekl Hemský.

Ottawa je momentálně mimo postupové pozice, v tabulce Východní konference ale po sobotním vítězství ztrácí znovu jen čtyři body na osmý Detroit.

New Jersey odčinilo páteční propadák

Po pátečním sedmigólovém výprasku od Detroitu si spravili náladu hokejisté New Jersey výhrou 5:4 nad Carolinou.

Dvěma asistencemi se na úspěchu Devils podílel Marek Židlický, na jeden gól přihráli Jaromír Jágr a Patrik Eliáš.

Ďáblové vedli v průběhu zápasu už 4:1, Hurricanes ale dokázali vyrovnat, vítězný gól nakonec vstřelil v 54. minutě Tuomo Ruutu, který přišel do New Jersey ve středu krátce před uzavřením přestupů právě z Caroliny.

Velký podíl na jeho trefě měl obránce Židlický, který se po buly v útočném pásmu proháčkoval podél mantinelu a nabil Ruutuovi do střelecké pozice v prostoru mezi kruhy.

Ruutu: Je zvláštní porazit bývalý tým

"Je to samozřejmě zvláštní pocit rozhodnout o výhře proti bývalému týmu. Zkusím si to trochu užít, ale ještě potřebujeme vybojovat celou řadu vítězství," prohlásil Ruutu.

"Nejsem žádný velký střelec, takže jsem prostě zavřel oči a vypálil tak tvrdě, jak jen dokážu."

Bronzový medailista z nedávné olympiády má přitom za sebou náročné týdny. Hned po návratu ze Soči se vydal s Carolinou na venkovní šňůru zápasů a teď místo domů zamířil na novou štaci.

"Ten chlap nebyl doma měsíc, když nepočítám pár hodin před olympiádou. Rodinu má v Carolině, manželka je těhotná. Přesto dokáže podat takový výkon. Bez něho bychom dnes nevyhráli," pochválil finského útočníka trenér Peter DeBoer.

Góly Paláta a Vrbaty k výhře nevedly

Svůj první gól po olympijské přestávce a zároveň patnáctý v sezoně vstřelil Ondřej Palát, navrch přidal jednu asistenci a pomohl Tampě získat bod v duelu s Bostonem za porážku 3:4 po samostatných nájezdech.

V penaltovém rozstřelu už Palát neuspěl, stejně jako na druhé straně David Krejčí a dalších jedenáct hráčů, jediným střelcem byl v sedmé sérii Reilly Smith.

Trefil se i Radim Vrbata, po jehož trefě vedl Phoenix ve 24. minutě na ledě Washingtonu 2:0. Capitals však třemi góly mezi 50. a 55. minutou skóre otočili a vyhráli 3:2.

Pikantní bylo druhé vystoupení v dresu Phoenixu pro útočníka Martina Erata, který právě z Washingtonu ve středu přišel. Fanoušci na Erata, který už od listopadu žádal o výměnu, bučeli často při jeho pobytu na ledě.

Před utkání byla oceněna legenda Dallasu Mike Modano, jehož číslo 9 bylo slavnostně vyřazeno a dres vyvěšen ke stropu haly American Airlines Center.

Ve třetím zápase za sebou bodoval Jakub Voráček, jenž přihrál na dva góly Philadelphie, která ale podlehla Torontu 3:4 v prodloužení. Maple Leafs promarnili vedení 2:0, nakonec o jejich výhře rozhodl ve třetí minutě nastaveného času Joffrey Lupul.

Winnipeg - Ottawa 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)

Branky: 17. Little, 25. Enström, 43. Byfuglien - 10. M. Michálek (Hemský), 18. Cowen (Hemský, M. Michálek), 23. Gryba (M. Michálek), 29. Turris, 30. Hoffman (Hemský). Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 20 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 49:32. Diváci: 15.004.

Colorado - St. Louis 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 49. Parenteau - 28. Backes, 44. Berglund. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.137.

Toronto - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 3. Gardiner, 4. Kadri, 54. Raymond, 63. Lupul - 39. a 48. Timonen (na obě Voráček), 58. Coburn. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19.583.

Tampa Bay - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)

Branky: 21. Palát, 25. Barberio, 30. Filppula (Palát) - 27. Paille, 29. Söderberg, 49. Boychuk, rozh. nájezd R. Smith. Střely na branku: 20:32. Diváci: 19.204.

Washington - Phoenix 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)

Branky: 50. Alzner, 51. Laich, 55. Brouwer - 19. McMillan, 24. Vrbata. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.506.

Nashville - Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka: 54. Anisimov. Střely na branku: 28:36. Diváci: 17.113.

Dallas - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky: 1. Jamie Benn, 22. Chiasson, 52. Seguin, 56. E. Cole - 17. Haula, 32. Coyle, 42. Brodziak. Střely na branku: 38:35. Diváci: 19.109.

New Jersey - Carolina 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)

Branky: 29. a 33. Henrique (na druhou Eliáš), 5. Zajac (Jágr), 29. Brunner (Židlický), 54. T. Ruutu (Židlický) - 27. Skinner, 34. Harrison, 45. Gerbe, 53. Sjomin. Střely na branku: 31:33. Diváci: 16.162.

San Jose - Montreal 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky: 3. a 22. Wingels, 28. Nieto, 41. Couture. Střely na branku: 33:27. Diváci: 17.562.

Vancouver - Calgary 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 26. Archibald, 46. Weber - 23. McGrattan. Střely na branku: 14:23. Diváci: 18.910.