Zamlklý Bednář. Obdivuji je, řekl o dětech na onkologii

FOTO Hokejisté Slavie navštívili děti na onkologii v Motole
Petr Kadlec a Jaroslav Bednář ve středu zapomněli na střílení branek a vyrazili rozdávat radost na dětskou onkologii do Motola.
Děti návštěva hokejistů stejně jako suvenýry, kterými je hráči obdarovali hodně potěšila. Společná fotka byla samozřejmostí.
Petr Kadlec miluje stejně jako pacient jízdu na longboardu. Takhle si včera navzájem ukazovali své prkna. Na jaře spolu chtějí vyrazit na projížďku po nábřeží.
Jaroslav Bednář se fotí s dalším pacientem, který má hokej rád. Až se uzdraví, dostane od Slavie vstupenky.
Foto: Adam Sušovský
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 11. 2013 13:30
Jaroslav Bednář a Petr Kadlec se snažili rozveselit nemocné děti na onkologii v Motole.

Praha - Hvězdy hokejové Slavie Jaroslav Bednář a Petr Kadlec během reprezentační přestávky alespoň na jeden den zapomněly na střílení branek a vyrazily společně s redaktorem deníku Aktuálně.cz rozdávat radost na dětskou onkologii v Motole

"Kolikrát se musím hodně přetvařovat, když vidím, jak v sobě mají ty děti napíchnutou chemoterapii a leží tady už několik měsíců. Fakt bych si přál, aby jim naše návštěva alespoň z části pomohla. Je naše povinnost sem přijít a povzbudit je," říkal Bednář v průběhu odpoledne.

Hokejisté tam vážně nemocným dětem přivezli malé dárky, ale především s nimi strávili celé odpoledne. A právě to děti ocenily mnohem víc než plyšáky a další klubové suvenýry. Stereotyp a dlouhé chvíle na nemocničním lůžku jsou totiž i pro ně podle doktorů na léčbě rakoviny ze všeho nejtěžší.

Když pak na jejich pokoje dorazili známí hokejisté, celým oddělením se rozléhal smích. Děti chtěly podpisy pro sebe i své kamarády, prosily hráče o společnou fotku. Tak moc je návštěva potěšila.

Kadlec: Děti si to neuvědomují, ale pro rodiče to je těžké

"Musíme je nějak povzbudit, aby přišly na jiné myšlenky. Ta psychika je v téhle době, kdy pacient onemocní, hodně důležitá. To je, proč jsme tady. Snad se nám podaří je rozveselit," říkal Bednář, který prý často ani netušil, co má říkat. Když ale našel s pacientem společné téma, třeba o rybaření, museli ho doktoři z pokoje popohánět.

Slavia takhle s nemocnicí v Motole spolupracuje už několik let. Sám Bednář ani jeho parťák Kadlec tady nebyli poprvé. I tak se jim ale jen těžce hledala slova. Navzdory tomu, jaký optimismus a veselá nálada na oddělení panují, byli také oni naměkko.

"Ty děti si to asi tolik neuvědomují, ale pro jejich rodiče to musí být hrozně těžké. My asi moc nepomůžeme, ale aspoň jim přineseme malý dáreček. Doufám, že je pro ně tohle rozptýlení vzpruha," přál si Kadlec, který si s jedním pacientem na jaro dokonce naplánoval společnou projížďku na longboardu po nábřeží v centru Prahy. 

Bednáře návštěva vzala: Je to hrozné

Onkologické a hematologické oddělení v Motole v tuto chvíli registruje 47 dětských pacientů. Více než 80 procent z nich zákeřnou nemoc dokáže porazit, jenže řada z nich se tam ani teď neléčí poprvé. Nemoc se jim po čase znovu vrátila, a tak psychicky náročný souboj s těžkou chorobou absolvují poněkolikáté. 

"Je to hrozné, pro mě opravdu moc hrozné," říkal Bednář, který je tatínkem třináctileté dcery. Během návštěvy onkologie hodně přemýšlel. Pokud zrovna nemusel, raději neříkal nic a sklopil hlavu dolů. Pohled na vážně nemocné děti s jeho emocemi hodně cloumal.

"Moc obdivuji rodiče, jak to zvládají a jak na sobě nedávají najevo ten psychický tlak. Sám mám dítě ve věku dětí, jaké jsou tady. To je fakt hrozný pocit. Nevím, jak bych to zvládal," říkal Bednář. 

"Moc smekám před těmi rodiči, jak své děti podporují a jak vůbec nedávají najevo emoce, které musí prožívat."

Fakultní nemocnice v Motole stále hledá dobrovolníky i finanční dárce, kteří by pomohli dětem a jejich rodinám v této nelehké životní situaci. Pokud byste chtěli pomoci, veškeré informace najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy