Štěpánek nechytal v reprezentaci rok a půl. Teď chce do Soči

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 11. 2013 13:04
Jakub Štěpánek se po dlouhé době vrací do hokejové reprezentace. A v hlavě mu tak trošku šrotují myšlenky na olympiádu v Soči.
Jakub Štěpánek stál v bráně hokejové reprezentace naposledy v květnu 2012. V bitvě o bronzovou medaili vychytal na mistrovství světa domácí Finy.
Jakub Štěpánek stál v bráně hokejové reprezentace naposledy v květnu 2012. V bitvě o bronzovou medaili vychytal na mistrovství světa domácí Finy. | Foto: Reuters

Praha - Rok a půl nebyl v reprezentaci, z mezinárodní scény se úplně vytratil. Ale teď je zpátky, gólman Jakub Štěpánek našel v Čerepovci ztracenou pohodu a zaujal svými výkony trenéry natolik, že se na turnaji Karjala konečně zase postaví do reprezentační branky.

"Těsím se na to, bude to pro mě zase příjemná změna. A chci předvést nejlepší výkony, ať se trenérům ukážu. Ukažte mi hráče, kdo by nechtěl na olympiádu," říká výborně naladěný Štěpánek. 

Také on je v širší nominaci mezi sedmi brankáři. Pozvánka na Euro Hockey Tour je jasný důkaz toho, že se i s ním musí po letech zase počítat.

Do reprezentace se vracíte v době, kdy vrcholí boj o nominaci do Soči. Máte to v hlavě?
No... Já chci teď hlavně tady, jestli dostanu šanci, předvést co nejlepší výkon. Ať se trenérům ukážu. 

Ta šance vás ale hodně láká, ne?
A kterého hokejistu ne? Je to předposlední turnaj, všichni na to myslí. Já bych ale nechtěl, ať mě to moc svazuje. V širší nominaci je sedm gólmanů, já vůbec nevím, jaké mám šance. Asi ty nejmenší.

Trenér Hadamczik ale naznačil, že do Soči pojede z Ameriky jen gólman Pavelec a pak dva brankáři z KHL, kteří pravidelně chytají. To by mohla být vaše životní šance, ne?
Životní šance to snad není. Alespoň teda doufám, že neumřu, když tam nepojedu (směje se). Já fakt nevím, jak to bude, protože teď začal chytat Mrázek v NHL. Tak uvidíme, jak to trenér rozsekne. Já jsem v reprezentaci dlouho nebyl, jiní kluci toho mají odchytáno víc. Nevím, jestli mě má Hadamczik v hlavě.

Vy už za sebou jednu olympiádu máte. Jako trojka jste jel do Vancouveru. Jak na to vzpomínáte?
Zážitků mám spousty. Jel jsem tam jako mladý kluk z extraligy a celé tři týdny jsem tam chodil s otevřenou pusou. Celkový duch turnaje, olympijská vesnice, ta výborná jídelna, zahájení.... Mám z toho jen pozitivní vzpomínky. 

Působíte hodně pohodovým dojmem. V Čerepovci jste asi spokojený, že?
Jsem. Máme tam mladý mančaft bez větších zkušeností. V létě odešli lídři, co to tam táhli a my tam teď tak nějak válčíme. Sice nejsme v osmičce pro play off, ale ztrácíme jen málo bodů, tak to bude boj až do konce sezony. Čekal jsem, že to bude horší.

A vy navíc pravidelně chytáte, trenéři i novináři v Rusku vás moc chválí...
Chytám pravidelně a to je pro mě důležité. Přesně s tím jsem tam šel, takže jsem spokojený. Kdybych chytal špatně, asi by mě tam nestavěli. Já jsem byl ve většině případech spokojený. Možná dva tři zápasy mi nevyšly, ale tak je to v každé sezoně.

Loni s vámi najednou přestal počítat Petrohrad, seděl jste tam na tribuně. Nakonec jste skončil ve Lvu, ale ani tady jste toho moc neodchytal. Musí to být příjemná změna, že?
Jo, to je skvělé. Já tam s tím šel. Chtěl jsem tým, kde budu chytat, to pro mě bylo nejdůležitější. Vždyť já mám teď odchytáno víc zápasů než loni za celý rok.

Takže je vaše pohoda zase zpátky?
Jo. Já jsem dobře potrénoval, teď se mi to vrátilo. Cítím se dobře psychicky i fyzicky. Určitě lépe než v průběhu loňské sezony.

I v Čerepovci se cítíte dobře? Asi to není zrovna hezké město...
Není to žádný ráj, to si musíme přiznat. Ale je tam se mnou přítelkyně, máme tam psa a já hrál prakticky obden, tak jsem vždycky rád, že můžu být doma. Jinak je tam jeden obchoďák na potraviny, tři restaurace a zima. To je tak asi všechno. Ale hraju tam hokej, je to moje práce, nabídku jsem přijal a věděl jsem, do čeho jdu. Když jsem tam ale přijel s Petrohradem, tak sem si říkal, že tady bych asi hrát nikdy nechtěl. A vidíte... 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy