Jak vychovat nové Jágry? První hokejová liga se rozšíří, dvacítku převzal Pešán

ČTK Jiří Škuba ČTK, Jiří Škuba
6. 3. 2017 14:03
Novým trenérem české hokejové reprezentace do 20 let bude Filip Pešán, který vede extraligového mistra Liberec. Český svaz ledního hokeje po pondělním zasedání jednání výkonného výboru oznámil i další změny: první hokejovou ligu bude hrát víc účastníků, reforma čeká i juniorskou extraligu.
Filip Pešán
Filip Pešán | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Liberecký kouč Filip Pešán nahradí na lavičce hokejové dvacítky Jakuba Petra. Ten u týmu končí po dvou letech, během nichž se mu ani jednou nepodařilo přejít na MS přes čtvrtfinále.

Vítkovický kouč Petr přešel ke dvacítce od výběru do 18 let, se kterým získal na světovém šampionátu v roce 2014 stříbrnou medaili. 

Devětatřicetiletý Pešán v minulosti vedl dva roky národní tým do 19 let, od roku 2015 se ale plně soustředí na angažmá v Liberci, kde je hlavním trenérem i sportovním ředitelem. V minulé sezoně dovedl Bílé Tygry k historickému triumfu v nejvyšší soutěži, v tomto ročníku Severočeši znovu ovládli základní část extraligy.

Pešán již naznačil, že má v plánu působit u národního týmu i v Liberci. "Je pro mě velkou ctí a výzvou pracovat s budoucností českého hokeje, zároveň se však samozřejmě jedná o velký závazek. Vím také, že se tato funkce bude zároveň určitým způsobem překrývat s mou pozicí v klubu, zejména pak v období mistrovství světa a během kempu před ním," uvedl Pešán na libereckém webu s tím, že mužstvo Bílých Tygrů při jeho absenci bez problémů zvládne vést asistent Karel Mlejnek.

Výkonný výbor odhlasoval i další změny, které souvisejí s nízkým počtem mladých hokejistů v nejvyšších soutěžích dospělých. První liga se každým rokem rozšíří o jednoho účastníka, už od následující sezony tak bude nesestupová, ale postup do ní zůstane zachován. Systém bude platit do MS juniorů, které Česko uspořádá v roce 2020.

"Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži a zjednodušení jejich přechodu do dospělého hokeje," uvedl Tomáš Král, prezident ČSLH.

Juniorská extraliga přežila. Ale změní se 

Mezi zvažované varianty patřilo i úplné zrušení juniorské ligy, nakonec ale zvítězila umírněnější cesta, tedy transformace. Soutěž zahájí dvoukolová základní část s osmnácti účastníky. Dvanáct nejlepších mužstev se následně utká ve dvou šestičlenných skupinách, šest zbývajících ve skupině o umístění. Extraliga vyvrcholí play off, do něhož postoupí osm nejlepších účastníků z osmifinálových skupin.

Starší dorostence zase čekají pravidelné souboje se zahraničním soupeřem. Výkonný výbor ČSLH totiž schválil žádost klubu EC Red Bull Salcburk o zařazení jeho družstva do extraligy staršího dorostu. "Jde o završení tříleté spolupráce a dlouhodobého zájmu hokejové akademie Salcburk o účast v naší soutěži," doplnil Král.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy