Stejně jako Vůjtek přichází Říha pozdě. Post kouče reprezentace nemá být cenou za celoživotní dílo

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 6. 2018 10:11
Zvolení nového trenéra hokejové reprezentace připomíná podruhé za krátkou dobu spíš ocenění za celoživotní dílo.
Trenér Miloš Říha
Trenér Miloš Říha | Foto: ČTK

Komentář - Když 59letý Miloš Říha líčil ve čtvrtek své pocity coby čerstvě zvolený kouč české hokejové reprezentace, nezapomněl dodat: "Už jsem to ani nečekal."

V tu chvíli si musel leckdo vzpomenout na Vladimíra Vůjtka, jenž před třemi lety prohlásil ve stejné pozici to samé. Šanci u národního mužstva dostal v 68 letech.

Oba trenéři, kteří zazářili v zahraničí, navíc měli štěstí. Říhovi pomohli Martin Straka a Libor Zábranský, kteří před váženou funkcí upřednostnili klub, a Vůjtkovi nechtěně otevřel dveře Vladimír Růžička, odstupující kvůli finanční aféře.

Je zarážející, že český hokej, jenž relativně dlouho žehrá na nedostatek kvalitních koučů, dává těm úspěšným příležitost pozdě a jen za určitých okolností. S velkou mírou nadsázky lze zavtipkovat, že je to podobné, jako kdyby Jaromír Jágr dostal první pozvánku na mistrovství světa až po přestupu na Floridu. Zkrátka na sklonku kariéry.

Vůjtek dostal vytouženou nabídku od svazu opravdu na poslední chvíli, neboť měl v plánu končit.

O zanechání trenérského řemesla už přemýšlel i Říha, ale zlákalo ho další angažmá ve Slovanu Bratislava, kde vydržel necelé tři sezony. "Teď přichází jeho čas, i když to možná čekal dřív," prohlásil svazový boss Tomáš Král.

Ano, Říha to dost možná čekal dřív. V roce 2014 řekl deníku Sport: "Už mě nebaví být jen mezi kandidáty, už bych se jednou rád dočkal."

Prošedivělý muž přezdívaný "Pytlák" stoupal na vrchol v novém tisíciletí. Se Slovanem dvakrát kraloval na Slovensku, Pardubice dvakrát dovedl do finále extraligy. Logicky začalo volat Rusko, kde Říha vedl i bohatý Petrohrad. Ještě předtím - v roce 2011 - protáhl do finále podceňovaný Atlant a stal se nejlepším trenérem Kontinentální ligy.

Jen od té doby mohl vést reprezentační lavičku minimálně dvakrát. Po rezignaci Aloise Hadamczika (2014) však šel potřetí na scénu Růžička a do dalšího okna pak vstoupil Vůjtek, jehož čas měl ideálně přijít už v létě 2005.

Tehdy se však rozjížděla "vláda" Růžičky a Hadamczika. Přinesla medaile i zklamání. Krásný i nepohledný hokej. Památné chvíle i nedůstojnosti. Relativně úspěšná, ač rozporuplná éra trvala jedenáct let, příliš dlouho vzhledem k dalším vhodným (a natěšeným) kandidátům.

Říhovi zřejmě uškodila pověst bouřliváka. Teď, když sítem konečně proplul, mu naopak může pomoct.

Temperamentní kouč bohužel nevyčaruje širší hráčskou základnu, ale už dokázal, že v rozhodujících chvílích umí z mála vykřesat maximum. "Pan Říha je vnímaný jako motivátor, který umí vyhrávat důležité zápasy i s týmem bez hvězd," uznal Král.

Jandač měl sice solidní celkovou úspěšnost, ale v play off prohrál čtyřikrát z pěti pokusů. Nadále ho provází pověst kouče pro základní část.

Zvolení Říhy dává smysl, ale stejně jako v případě Vůjtka mělo přijít dřív.

Pozitivní je, že přísloví "lepší pozdě než nikdy" z hokejového svazu zřejmě mizí, alespoň pokud jde o volbu kouče. Král a spol. o lídrech nastupující trenérské generace vědí a mluví o jejich postupném zapojení. Žádná ignorace. Filip Pešán a Václav Varaďa letos patřili ke kandidátům za Říhou, další nadějí je Jakub Petr. Ti se nejspíš dočkají včas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Muže, který při útoku na Kapitol házel po policistech věci, poslal soud na 44 měsíců do vězení

Americký soud odsoudil ke 44 měsícům vězení muže, který se účastnil útoku na Kapitol ze 6. ledna, informovala agentura Reuters. Nicholas Languerand po policistech házel předměty a svými činy se chlubil na sociálních sítích.

Obžaloba žádala pro Langueranda o sedm měsíců delší trest. Washingtonský okresní soudce John Bates prohlásil, že mírné snížení trestu je namístě s ohledem na osobní poměry muže, včetně jeho "extrémně obtížné a chaotické výchovy".

Když byl obžalovaný ještě dítě, jeho otec prý úmyslně zapálil přívěs, ve kterém byl se svou matkou, a málem je zabil. Soudci to během slyšení řekl dědeček Langueranda.

Languerand se v listopadu, kdy mu bylo 26 let, přiznal k jedinému obvinění z útoku na strážce zákona nebezpečnou zbraní. Úřady uvedly, že 6. ledna 2021 po policistech házel předměty, včetně oranžové dopravní zábrany, a jednomu z policistů vzal ochranný štít. Muž se poté útokem chlubil na sociálních sítích a sliboval, že příště se na místo vrátí s puškami. Policie ho zatkla v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Severní Korea provedla další raketový test, letos již pošesté

Severní Korea vypustila na svém východním pobřeží zřejmě dvě balistické střely krátkého doletu, uvedly tiskové agentury s odvoláním na jihokorejskou armádu. Jedná se již o šestý raketový test od začátku tohoto roku.

Velení jihokorejské armády uvedlo, že kolem osmé hodiny ranní místního času (kolem půlnoci SEČ) zaznamenalo odpálení dvou balistických raket z okolí města Hamhung. Rakety zřejmě dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroj.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Severní Korea naposledy vypálila v úterý dvě řízené střely do moře u svého východního pobřeží z vnitrozemské oblasti KLDR. Před deseti dny zkušebně odpálila taktické řízené střely, které se dostaly do vzdálenosti 380 kilometrů a do výšky asi 42 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Právníci prince Andrewa chtějí, aby ve sporu o sexuální napadení rozhodovala porota

Právníci britského prince Andrewa požádali americký soud, aby v občanskoprávním sporu se ženou, která ho obvinila ze sexuálního napadení, rozhodovala porota. Osmatřicetiletá Američanka Virginia Giuffreová obvinila prince, že ji sexuálně napadl před 20 lety, když byla nezletilá. Andrew obvinění popírá, připomněla agentura Reuters.

Jednašedesátiletý vévoda z Yorku se v podání přiznal, že se přibližně v roce 1999 setkal se zesnulým finančníkem Jeffreym Epsteinem. O jiných setkáních, mimo jiné v roce 2010, už mluvil Andrew dříve. Giuffreová v žalobě uvádí, že právě Epstein ji spolu se svou britskou spolupracovnicí Ghislaine Maxwellovou v roce 2001 dotlačili k intimním schůzkám s princem. Andrew nicméně odmítl tvrzení Giuffreové, že se na ní "dopustil sexuálního útoku a ublížení na zdraví".

Právník David Boies, který zastupuje Giuffreovou, uvedl, že Andrew se snaží svést vinu na oběť. "Těšíme se, až budeme konfrontovat prince Andrewa s jeho popíráním a pokusy obvinit paní Giuffreovou z jejího vlastního zneužívání," prohlásil Boies.

Případ je součástí sexuálního skandálu kolem Epsteina, s nímž se Andrew přátelil podobně jako další osobnosti včetně amerických exprezidentů Donalda Trumpa a Billa Clintona. Epstein, který byl podezírán ze sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek, spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy