Z deseti snů měl dvanáct o hokeji. Doufám, že ten český vrátíme, kam patří, říká nový manažer Nedvěd

ČTK ČTK
7. 6. 2018 21:09
Slavný útočník si zvyká na novou roli, už oslovil největší hvězdy Jakuba Voráčka a Davida Pastrňáka. "Mají zájem reprezentovat," těší Petra Nedvěda.
Petr Nedvěd při loučení s aktivní kariérou
Petr Nedvěd při loučení s aktivní kariérou | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Zcela nová kapitola s mnoha neznámými stránkami, ale v hokejovém prostředí, kde si vydobyl jméno a respekt, začala bývalému vynikajícímu útočníkovi Petru Nedvědovi. S nástupem do funkce generálního manažera reprezentace ho od začátku čeká hodně práce, ale po dlouhém odpočinku mimo hokej je na ni natěšený. I proto nad nabídkou od svazového šéfa Tomáše Krále vůbec neváhal.

"Všechno má svůj čas. Hrál jsem hokej do dvaačtyřiceti a obětoval jsem mu úplně všechno. Byl jsem na konci i trochu vyčerpaný, hlavně psychicky," připomněl šestačtyřicetiletý Nedvěd v rozhovoru s novináři. "Chtěl jsem si trochu odpočinout, popřemýšlet a říci si, co vlastně dál. A myslím, že z mé strany je to perfektně načasované. Bylo to teď jednoduché rozhodování. I když ten můj návrat do hokeje bude mimo led," doplnil Nedvěd.

Dosud si mohl s volným časem nakládat, jak mu bylo jen libo. "Teď už to tak není, ale obrovsky se na to těším. A jak jsem říkal i Tomáši Královi, podřídím se čemukoliv. Jinak to ani nejde, každý tomu musí dát maximum, veškerý čas i um. Budu se na to stoprocentně soustředit," ujistil Nedvěd.

Hokej mu hodně scházel. "Musím říct, že z té pozice hráče mi bude hokej chybět už asi napořád. První rok jsem pořád přemýšlel o návratu, hokej mi strašně moc chyběl. Z deseti mých snů bylo dvanáct o hokeji, to jsem si říkal, že je něco špatně," smál se Nedvěd. "Čas tohle postupně vyřešil, ale do hokeje jsem se chtěl nějak vrátit."

Možnost zastávat funkci generálního manažera národního mužstva bere jako obrovskou čest a poctu. "Doufám, že jako celý realizační tým českému hokeji něco vrátíme. A zároveň ho také vrátíme tam, kam patří. Pevně věřím, že přijde nějaký úspěch a zase se začneme vracet s medailemi. A věřím, že to přijde už příště ze Slovenska," prohlásil Nedvěd.

Jeho hlavní náplní bude komunikace s hráči se zámoří. "Ale nejen to. Stejně tak extraliga i KHL, která bude samozřejmě Milošovou parketou. Ale to neznamená, že bych s hráči KHL nekomunikoval. Samozřejmě se však budu soustředit na hráče z NHL. Bude to hodně o tom, zda ti hráči mají zájem a chtějí za reprezentaci hrát, to bude pro mě nejdůležitější," nastínil Nedvěd.

Říhá se ujímá reprezentace, co s ní provede? Sledujte záznam z jeho první tiskové konference
Říhá se ujímá reprezentace, co s ní provede? Sledujte záznam z jeho první tiskové konference | Video: ČTK

Nyní je tím, kdo bude třeba některé hráče i trochu přemlouvat, zatímco dříve stál na druhé straně. "Takže vím, jaké to je. Málokdo si dokáže představit, že tam kluci odkroutí s přípravou něco kolem stovky zápasů za sezonu, což je obrovská porce," připomněl Nedvěd. Hlavní česká esa Jakub Voráček a David Pastrňák jsou mezi těmi, s nimiž už hovořil. "Jsem rád, že se k tomu kluci celkově staví pozitivně, mají chuť a elán nadále reprezentovat," pochvaloval si Nedvěd.

Prvním jeho úkolem ale nyní bude vybrat spolu s nově jmenovaným koučem Milošem Říhou realizační tým. "Je to na Milošovi, jaké si vybere asistenty, on s nimi bude stát na střídačce. Samozřejmě se na tom budu podílet, nějaká jména už samozřejmě máme, ale nechci o tom rozhodovat. Právě komunikace s trenérem a oslovenými asistenty, které máme v hledáčku, bude mým nejbližším krokem," uvedl Nedvěd.

Říha naznačil, že by měl rád k dispozici rovněž široký realizační tým jako jeho předchůdce Josef Jandač, což přitom právě Nedvěd v minulosti kritizoval. "To si musí opravdu říct trenéři. Je to o nějaké spolupráci, stejně jako všechno ostatní. Budu se na tom podílet, ale určitě nebudu určovat Milošovi, jestli tam má mít dva, tři, nebo čtyři asistenty. On musí vědět, kolik jich tam má být a proč," reagoval Nedvěd.

V rozdělení kompetencí nevidí překážku. "Každý můžeme mít samozřejmě jiný pohled na určitého hráče, ale to není o nějakém hádání… Nemyslím, že by bylo dobré si odsouhlasit vše od A až do Z. V tom nevidím žádný problém. Miloš je navíc trenér, který má za sebou obrovskou zkušenost. Dokázal udělat ohromný kus práce s mužstvy, která přitom nebyla nijak nabitá hvězdami, což je skvělá vizitka. Jsem rád, že dostal tuhle obrovskou šanci," řekl Nedvěd.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy