Říhův jednoznačný úkol: medaile. Jako manažer reprezentace k tomu má pomoci i Nedvěd

ČTK ČTK
7. 6. 2018 16:50
Bývalý kouč Slovanu, Pardubic či klubů z KHL střídá Josefa Jandače, smlouvu u hokejového národního týmu podepsal na dva roky.
Říhá se ujímá reprezentace, co s ní provede? Sledujte záznam z jeho první tiskové konference | Video: ČTK

Praha - Novým trenérem hokejové reprezentace se podle očekávání stal Miloš Říha starší. Ve funkci nahradí Josefa Jandače, který vedl národní tým uplynulé dvě sezony. Členové výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje na dnešním zasedání zvolili Říhu jednomyslně. Devětapadesátiletý trenér podepíše se svazem dvouletou smlouvu.

Novým generálním manažerem bude někdejší vynikající útočník Petr Nedvěd, pro kterého to bude první funkcionářská zkušenost. Vystřídá Jiřího Fischera, který se podílel na tvorbě týmu pro mistrovství světa v Dánsku. Někdejší úspěšný obránce bude ale součástí i Říhova realizačního týmu, zřejmě jako skaut.

Říhovým úkolem bude ukončit čekání na medaili z vrcholné akce. Na mistrovství světa získali čeští hokejisté naposledy bronz v roce 2012. Na olympiádě se národní tým prosadil mezi nejlepší v Turíně 2006, kdy byl rovněž třetí. Ve Vancouveru, Soči ani letos v Pchjongčchangu medaili hokejisté nezískali.

"V posledních třech letech se nám na vrcholných akcích dařilo ve skupinách a vždy jsme skončili první nebo druzí. Chtěli bychom, aby na to Miloš Říha se svým týmem navázal a pak ještě vyhrál zápas, na který dlouho čekáme," řekl prezident Českého hokejového svazu Tomáš Král a poukázal na fakt, že od nového trenéra očekává ukončení medailového půstu.

Hlavními kandidáty na uvolněné místo po Jandačovi byli původně Martin Straka a Libor Zábranský. Majitelé a šéfové plzeňského klubu respektive mistrovské Komety Brno však nabídku převzít reprezentaci odmítli. Král následně oslovil trojici Filip Pešán, Říha a Václav Varaďa.

Zatímco Pešán i Varaďa jsou v současnosti smluvně vázáni v klubech, Říha je bez angažmá a může se reprezentaci věnovat na plný úvazek. Naposledy vedl Slovan Bratislava, ve kterém skončil loni v říjnu. V Kontinentální lize trénoval také ruské kluby Chimik Voskresensk, Spartak Moskva, Petrohrad, Omsk a Atlant Mytišči, který dovedl v roce 2011 do finále. V české extralize trénoval Pardubice, Karlovy Vary nebo Spartu.

"Většina členů výkonného výboru trvala na tom, nebo dávala velký důraz, že jsme se před třemi lety rozhodli, že chceme, aby trenér národního týmu byla funkce na plný úvazek," vysvětlil Král. Další kandidát Pešán má navíc podle svazových funkcionářů ještě čas, Varaďa bude zase působit u dvacítky.

Šestačtyřicetiletý Nedvěd nemá za sebou v hokeji manažerské zkušenosti, ale v NHL odehrál přes tisícovku zápasů. "Je to pro mě obrovská čest a pocta. Doufám, že českému hokeji jako celý realizační tým něco vrátíme a také ho vrátíme tam, kam patří. Pevně věřím, že se zase začneme vracet s medailemi," prohlásil Nedvěd.

Rozdělení kompetencí neřeší. "Nejdůležitější je spolupráce. S Milošem už jsme seděli, nějakou vizi máme a v té chceme také pokračovat," zdůraznil Nedvěd.

 

Právě se děje

před 40 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy