reklama
 
 

Rozhodnuto. Hertl už podepsal smlouvu se San Jose

30. 5. 2013 16:45
Tomáš Hertl podepsal tříletou smlouvu se San Jose. Slavia ale hráče do NHL pustit nechce, bojí se o jeho kariéru.

Praha - Tomáš Hertl se rozhodl pokračovat ve své kariéře v NHL, přestože má platný kontrakt ve Slavii Praha. Podle důvěryhodných zdrojů Aktuálně.cz už se San Jose podepsal nováčkovský kontrakt, smlouva byla zaregistrována včera (ve středu).

Hráčův agent Robert Spálenka chce na pátek svolat tiskovou konferenci, kde kontrakt oficiálně oznámí.

Slavia na dodržení smlouvy trvá. "Když jsem se dozvěděl, že už Tomáš Hertl kontrakt podepsal, byl jsem konsternován," řekl zklamaně Aktuálně.cz jeden z vlastníků Slavie Richard Benýšek. Jaký bude další postup klubu, není známo. "Samozřejmě Tomášovi v jeho kariéře fandíme, ale domníváme se, že smlouvy by se měly dodržovat."

Mladý útočník, kterému zájem z NHL zamotal hlavu, teď hraje all in. V banku je celá jeho kariéra. Buď to vyjde a Češi budou mít nového Jágra, nebo dojde na slova trenérů a expertů o tom, že na tak velký hokej, jako je NHL, ještě není připravený.

O jeho kariéru se bojí i Vladimír Růžička, jeho trenér ze Slavie, který stojí za tím, že by klub měl na dodržení Hertlova kontraktu trvat. Myslí si, že dvacetiletý útočník na NHL ještě nevyzrál.

Jenže Hertl chce za moře za každou cenu. Láká ho vidina hrát nejlepší soutěž na světě co nejdřív - a také s extraligou nesrovnatelná smlouva. Každý rok mu zaručí příjem 900 tisíc dolarů před zdaněním.

Neumí anglicky. Ať nedopadne jako Červenka

"Měl by hrát ještě rok tady. Měl by vyzrát hokejově i takticky a hlavně by se měl učit anglicky," řekl před časem Růžička a nebál se použít příklad Romana Červenky, aby naznačil, do jaké šlamastiky se možná Hertl sám nevědomky řítí. 

Červenka letos vlétl do NHL jako jeden z nejlepších hokejistů Evropy, kvůli špatné angličtině a horší aklimatizaci ale v Calgary vyhořel a kariéru v NHL vzdal.

Vrátil se zpátky do Evropy a bude hrát za Petrohrad.

Červenka měl přitom v týmu velkého kamaráda a také tlumočníka Jiřího Hudlera, který se o něj staral téměř čtyřiadvacet hodin denně. Hertl takové štěstí mít nemusí. V San Jose sice stále působí Martin Havlát, klub ale po další neúspěšné sezoně prý uvažuje o jeho výměně.

V takovém případě by Hertl bez solidní angličtiny zůstal v cizím městě úplně sám, a to na startu své hvězdné kariéry nezvládal ani legendární Jaromír Jágr, kterému musel Pittsburgh do kabiny koupit tlumočníka Jiřího Hrdinu.

Situace kolem Hertla je právně nejasná hlavně proto, že není jasné, zda už vstoupila v platnost nová smlouva mezi Mezinárodní hokejovou federací a NHL.

Všechny členské státy IIHF včetně posledního Švýcarska ji už odsouhlasily. Když se určovalo české stanovisko, na zasedání APK se Slavia hlasování zdržela.

Podpis v NHL je lumpárna, říká šéf Slavie

Slavia by měla podle zmíněné smlouvy za Hertla od San Jose získat odstupné ve výši 240 tisíc dolarů (cca 4,8 milionu korun).

"Je to ale lumpárna. Slavia je přesvědčena, že Tomáš Hertl má s námi stále platnou smlouvu a měl by ji dodržet," řekl ještě ve čtvrtek ráno Aktuálně.cz Benýšek.

"Rád bych se do NHL dostal za každou cenu. Udělám pro to všechno. Mistrovství světa mi možná ukázalo cestu. Dokázal jsem si, že se do šancí dokážu dostat i proti těm nejlepším hráčům," řekl nedávno Hertl.

Hertl dnes nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS zprávy.

"Nezlobte se, ale opravdu k tomu nemůžu nic říct. Včas se vše dozvíte," řekl jeho agent Spálenka.

autoři: Adam Sušovský, Zdeněk John | 30. 5. 2013 16:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama