Praha - Většina členů zlatého týmu z olympijských her v Naganu 1998 si v sobotu v Praze připomněla největší úspěch v dějinách českého hokeje.
Na slavnostní výstavu fotografií do Veletržního paláce přišlo sedmnáct z třiadvaceti hráčů, kteří se před patnácti lety na slavném triumfu na "turnaji století" podíleli. Přítomna byla i velká část realizačního týmu.
Ještě před vernisáží zašli olympijští vítězové na olšanský hřbitov na hrob tragicky zesnulého trenéra Ivana Hlinky.
Za hráče poděkoval Hašek
Na akci, kterou se svazem uspořádal Český olympijský výbor, nedorazili Jaromír Jágr, Roman Hamrlík a Milan Hejduk, kteří stále působí v NHL.
Jiří Dopita se soustředí na play off prvoligové Olomouce a z pracovních důvodů se omluvil i střelec zlatého gólu ve finále Petr Svoboda. Povinnosti u reprezentace do 17 let zabránily v účasti Milanu Hniličkovi.
"Za mužstvo bych chtěl poděkovat všem, kteří se na organizaci podíleli a umožnili nám se zde sejít a připomenout si okamžiky, které jsme před patnácti lety prožili ve vzdáleném Naganu a poté i tady na Staroměstském náměstí," uvedl ve Veletržním paláci brankář Dominik Hašek.
"Pro nás to byl nezapomenutelný okamžik, o kterém jsme snili, ale až spolu jsme to dokázali a mohli ho prožít," uvedl hlavní hrdina turnaje.
Šmehlík se vrátil po 20 letech
Setkání si hrdinové z Nagana užili a měli radost i ze shledání po dlouhých letech.
"Třeba s Ríšou Šmehlíkem, s kterým jsme hráli v Buffalu, jsme se hrozně dlouho neviděli a bylo to příjemné se s ním setkat. Ale i s každým. Je to dlouho, ale ty vzpomínky jsou nezapomenutelné," řekl Hašek.
Richard Šmehlík a Robert Lang do Česka prakticky nejezdí, oslavy si ale nenechali ujít.
"S některými kluky jsem se neviděl od olympiády. Je hezké se po tolik letech vidět a pobavit," prohlásil Šmehlík, který provozuje v Buffalu hotel pro psy.
Lang: Dřív jsme měli víc vlasů
"Musel jsem si zajistit nějaké věci ohledně byznysu a už jsem věděl, že přijedu. Do Česka nejezdím, jen teď jsme tu byli po 20 letech na Vánoce," dodal Šmehlík.
"Těšil jsem se na litvínovské 'psy'. S Albim (Robertem Reichlem) a Jirkou Šlégrem jsem se neviděl roky. Všichni jsou stejní, ale starší. Jen jsme dříve měli více vlasů," smál se Lang.
"Je to o pár kil víc, o něco méně vlasů nebo pár šedivých, ale jak tady všechny vidím, jsme povahově pořád stejní," pochvaloval si setkání s úspěšnou partou Jiří Šlégr.
Růžička: Ještě jednou se chci dočkat
Kapitán týmu Vladimír Růžička se těšil také na to, že si se Šmehlíkem popovídá o jeho podnikání.
"Musíme poděkovat, že svaz udělal takovou akci po 15 letech. Tenkrát, když se vyhrálo, tak to hokejovým národem a nejen tím, hodně zahýbalo a byl to veliký úspěch," podotkl Růžička.
"Když se na to vzpomíná, je to příjemný. Já historií moc nežiju, ale jsem rád, že jsem u toho mohl být. Všichni jsme si to užili. Už je jiná doba, chceme vychovávat hráče, abychom se takového úspěchu zase jednou dočkali," doplnil úspěšný kouč, který v letech 2005 a 2010 dovedl Česko k titulům na světových šampionátech.
Lener: Moc jsme si to užili
Na organizaci oslav se podílel tehdejší kouč Slavomír Lener, který stál po boku Hlinky. Vzpomínky se mu vybavily právě díky výročí.
"Letí to tak rychle. Díky takové akce se do toho člověk víc dostane a vzpomínky se mu vracejí. Je úžasné, kolik kluků přijelo. Užívají si to tady. Jak si užili olympiádu, tak si dokázali užít i tu atmosféru tady," podotkl Lener.
Všichni hokejisté převzali zlaté repliky olympijských dresů, dostali pamětní medaile a otiskli své ruce na speciální velkoformátovou fotografii zachycující ceremoniál předávání zlatých medailí.
Obraz by měl být v budoucnosti umístěn do Síně slávy českého hokeje.
Kompletní výstava končí už v neděli
Součástí vernisáže, na kterou zavítal i tenista Radek Štěpánek, jenž se s většinou hokejistů kamarádí, byla i dražba fotografií ve prospěch Fondu Ivana Hlinky.
Pět fotografií Jiřího Koliše, jehož snímky byly v Národní galerii vystaveny, bylo vydraženo za 125 tisíc korun.
Hokejoví fanoušci mohou výstavu navštívit ve Veletržním paláci jen v neděli. Její součástí jsou autentické předměty, které zapůjčili hráči a členové výpravy, například lapačka Dominika Haška, Svobodova rukavice, Jágrova hokejka, medaile, puky a dresy.
Následně budou fotografie, ale již bez zapůjčených předmětů, vystaveny v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. Poté se objeví při Českých hokejových hrách v Brně nebo na stadionech různých extraligových klubů