Konec Sparty Výborný oplakal: Odnesu si to do hrobu, někdy to tady byla velká frustrace

Krach Sparty doprovodily Výborného slzy. Tak vypadal klíčový duel předkola play off proti Liberci
Finský gólman Sparty Sami Aittokallio v permanenci.
Aittokallio sice chytal v sérii proti Liberci dobře, na postup to ale jeho týmu nestačilo.
Kanadský útočník Liberce Tyler Redenbach na Aittokallia na rozdíl od jiných spoluhráčů nevyzrál.
Místy to finský gólman musel hasit na poslední chvíli, nebo mu přispěchal na pomoc někdo z obránců, na snímku Jan Piskáček.
Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 3. 2018 11:12
Hokejové Spartě začala dovolená. Jako prvnímu extraligovému klubu v letošní sezoně.

Praha - Podle blyštivé soupisky na papíře měli zabojovat o titul. V reálu však sparťané vypadli v předkole play-off. Sérii s Libercem prohráli jasně 0:3.

Nepovstali ani v domácí O2 areně, kam v pátek dorazilo před deset a půl tisíce lidí. "Věřil jsem, že vyhrajeme 1:0. Že ten gól dáme," líčil trenér Pražanů František Výborný.

Jeho svěřenci skutečně gól dali. Jenže za stavu 0:2. Navíc po 15 vteřinách znovu inkasovali. Utkání, v němž byli dlouho lepší, ztratili poměrem 1:4. "Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Letos nás to nepotkalo," povzdechl si Výborný před novináři.

Chvíli po něm mluvil kapitán Jaroslav Hlinka, oznamoval svůj konec v klubu. Bodový lídr Lukáš Pech příliš sdílný nebyl. Plný zklamání nedokázal pojmenovat příčiny bídné sezony.

A tak analyzoval hlavně kouč Výborný. Mluvil ztěžka, oči mu vlhly. "Tohle si odnesu do hrobu," komentoval vyřazení. "Sparta čeká na titul, investuje do hráčů velké peníze, ale pořád se jí nedaří uspět."

Poslední mistrovský pohár získal někdejší hegemon ligy v roce 2007. Střídačku vedl právě Výborný. O pár let později však jeho mise skončila. "Tehdy jsem také odcházel s brekem," vzpomíná.

Ve stávající sezoně nahradil odvolaného Jiřího Kalouse. Měl vytáhnout klub ze šlamastyky, byť mu mnozí našeptávali, ať raději zůstane doma. "Udělal bych to znova. Jsem sparťan a chtěl jsem pomoct," vysvětluje Výborný.

Ani on však nepomohl. Sparta sice neměla výraznou krizi, ale nikdy se nerozjela. Nikdy nevyhrála víc než tři zápasy v řadě. "Byla to velká frustrace," netají 64letý trenér. "Při vedení 2:0 jsme tušili, že jakmile dostaneme gól, tak nakonec budeme hrát prodloužení. Silná mužstva takové zápasy zvládají."

Vedení Pražanů zkoušelo zlomit trápení aktivitou na trhu. Přišli Richard Jarůšek, Marek Ďaloga, Jan Buchtele či Michal Řepík. Na extraligu hvězdná jména.

"Před Michalem smekám. Než sem přišel, tak za Slovan absolvoval asijské turné. Od Pekingu po Minsk. Pak tady odehrál dva zápasy. Po olympiádě vystoupil z letadla a hrál znovu. Úžasné. Ale nepomohlo nám to," podotkl Výborný.

Tým jako celek nikdy nešlapal naplno, většina lídrů zklamala. "Někteří zestárli," připomněl zkušený lodivod.

Věk zbrzdil hlavně 41letého Hlinku, jenž v základní části posbíral jen 17 bodů (2+15). Na několik týdnů dokonce opustil mužstvo, aby trénoval individuálně. Ale proč nezářili ani ostatní?

Výborný nabídl zajímavou hypotézu: "Dřív tady platilo, že když Sparta prohrála dva zápasy, věděla, že třetí už neprohraje. Letos to tak nebylo. Potřebovali jsme každý bod, na což zdejší hráči nejsou zvyklí. Tím si vysvětluji ty křečovité výkony."

 

Právě se děje

Další zprávy