Hokejisté Sparty a Litvínova vyzkoušeli arénu v Drážďanech. Obávají se počasí

ČTK ČTK
3. 1. 2020 17:07
Hokejisté extraligových týmů Litvínova a Sparty si před sobotním utkáním pod širým nebem vyzkoušeli dnes led na fotbalovém stadionu Dynama Dráždany. Velké nadšení všech aktérů tlumí počasí, podle předpovědi má totiž při mírně plusových teplotách v sobotu odpoledne pršet.
Sparta a Litvínov se v Drážďanech v sobotu utkají v extraligovém zápase pod širým nebem.
Sparta a Litvínov se v Drážďanech v sobotu utkají v extraligovém zápase pod širým nebem. | Foto: Milan Kammermayer

Jako první vyjeli na ledovou plochu uprostřed stadionu s tribunami pro více než třicet tisíc diváků Pražané. Vyhrazené dvě hodiny si rozdělili. První část patřila jen týmu, v té druhé pak mohly nasát atmosféru mimořádné události také děti a manželky či přítelkyně hráčů. Vedle jiných tuto šanci využila také partnerka kouče Uweho Kruppa Claire.

"Plánovali jsme, že po tréninku přijedou rodiny a budeme si moct zabruslit. V Americe to probíhá stejně, manželky a přítelkyně si to zaslouží. Jsme rádi, že se toho zúčastnily a mohli jsme si to společně takhle užít," pochvaloval si útočník Sparty Michal Řepík.

"Když jsem přišel, tak jsem si vzpomněl na moje začátky ve Vlašimi. Střecha nebyla, kolikrát jsme hráli v mrazech. Děti hrají kolikrát brzo ráno, takže často panovala vážně obrovská zima. Má to však něco do sebe. I když v mládí to tolik nevnímáte, nyní je to něco jiného," řekl Řepík.

I díky těmto zkušenostem věří, že ho jen tak nějaký rozmar počasí nezaskočí. "Kdyby ale hodně pršelo, tak to asi rozhodí i mě. Ale už jsem to zažil, stejně tak sněžení. Nebo když na podzim padalo listí a museli jsme to shrabovat hráběmi. V dospělém hokeji jsem si každopádně pod širým nebem ještě nezahrál, moc se těším," uvedl Řepík.

Současně se sparťany trénovali za velkého zájmu fanoušků také fotbalisté velmi populárního Dynama, které v současnosti uzavírá tabulku druhé bundesligy. Zavděk ale museli vzít za branami Stadionu Rudolfa Harbiga rozsáhlým přilehlým parkem, jehož součástí je i fotbalové hřiště.

Později si vyzkoušeli led rovněž Litvínovští, ale ti měli pro sebe vyhrazenou jen hodinu. "Vzpomněl jsem si, jak jsem chodil hrát hokej ven. V Brně jsme chodívali bruslit na přehradu. Poslední roky už jsou zimy teplé a je to jiné, už není moc šance tam jít," zavzpomínal útočník Severočechů Richard Jarůšek.

Také on vzhlížel k obloze s prosbami o přívětivější počasí, než o jakém zatím hovoří předpověď. "Co jsem to tak sledoval, tak to bude chtít asi pláštěnku," pousmál se Jarůšek. "Déšť by byl určitě velkou komplikací, bylo by to asi jako v autě. Kdyby nám zmoklo plexisklo, tak bychom asi moc neviděli. Kdybychom zmokli a do toho byla ještě zima, tak by asi nebylo nic moc příjemného mrznout na střídačce," přemítal Jarůšek.

"Když jsme před lety hráli pod otevřeným nebem v Litoměřicích a zapršelo, měli jsme rázem o dvacet kilo víc. Samozřejmě to ale byly tehdy ještě filcové věci, to bylo horší. Já ale pevně doufám, že se počasí umoudří a déšť nebude. Ten déšť je největší hrozbou, hokej by tím hodně ztratil, led by byl rozbitý, kvalita zápasu by šla hodně dolů," připustil obavy také trenér Severočechů Vladimír Kýhos.

"Co zatím víme, tak by snad přes den měla být nějaká přeháňka, ale pak na ten začátek už by to snad mohlo být fajn. Doufám, že to tak vyjde a meteorologové udělali dobrý průzkum. Ideální by bylo, kdyby nepršelo a k večeru začalo přituhovat," podotkl asistent kouče Sparty Jaroslav Nedvěd.

Zajímavostí budou průhledné mantinely, kolem hrací plochy nebudou reklamy a ani ochranné sítě. "Pro gólmany to může být nepříjemné s těmi mantinely, protože mají své body, podle nichž vědí, kde co je a není. Hráčům tady také nemůžeme říct, že jak je ta reklama, tak tam měl udělat to a to jinak, to teď nepůjde," smál se Kýhos.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Na Vsetínsku hoří les v nepřístupném terénu, hasiči nasadí vrtulník

V obci Hošťálková na Vsetínsku hoří pět let starý les. Je v nepřístupném terénu na ploše asi 150krát 150 metrů. Bude i letecké hašení vrtulníkem, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř.

"Požární poplach byl vyhlášen 14 jednotkám hasičů. V této chvíli je na místě devět jednotek. Plnicí místo je vytvořeno na hřišti v Ratiboři. I když na místě fouká vítr, hranici požáru se daří držet. Místo požáru je rozděleno do tři bojových úseků," uvedl mluvčí. Vodu hasiči odebírají z vodovodního řadu v Ratiboři.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy