Komentář: Uzavřít a rozšířit extraligu? Kdepak, nejvyšší soutěž potřebuje čistku

Radek Vičík Radek Vičík
4. 5. 2020 10:41
Hokejový svaz navrhuje na příští dvě sezony extraligu uzavřít a o vítěze první ligy postupně rozšířit na 16 týmů. Nepotřebuje ale tuzemský hokej v současném stavu ústupu ze slávy na mezinárodním poli spíš redukci počtu klubů v nejvyšší soutěži?
V uplynulé sezoně se o místo mezi elitou prali hokejisté Pardubic a Kladna, nakonec sestoupili Středočeši.
V uplynulé sezoně se o místo mezi elitou prali hokejisté Pardubic a Kladna, nakonec sestoupili Středočeši. | Foto: ČTK

Začněme žalostnou bilancí poslední dekády. Seniorská reprezentace právě před deseti lety získala svůj dosud poslední titul. Pak ještě přišly dva bronzy a od té doby nic. Vrcholem byla tři čtvrtá místa.

Hráči do 20 let stihli jako jediní odehrát v této sezoně boje o cenné kovy. Jenže ani domácí prostředí jim nepomohlo k tomu, aby se aspoň jednou za uplynulé desetiletí postavili na stupně vítězů. Ano, čeští junioři byli od roku 2010 nejlépe čtvrtí. Poslední medaile z roku 2005 už začíná pomalu rezivět…

A pak tu máme osmnáctky. Tady došlo v roce 2014 ke krátkému blýskání na lepší časy, když svěřenci Jakuba Petra a Petra Svobody nestačili v play off jen na finálové přemožitele z USA. Jinak je to už jen jedno čtvrté místo a samá vypadnutí ve čtvrtfinále play off.

To je dost tristní bilance na stále ještě třetí nejlepší tým historie světových šampionátů dospělých (počítáme-li Česko jako nástupnický stát Československa - jinak by to po "rozebrání" tuzemského a sovětsko-ruského úradku bylo místo čtvrté).

Kudy vede cesta k medailím?

Jak z té šlamastyky pryč? Obávám se, že uzavíráním, či dokonce dočasným rozšířením extraligy cesta nevede. Jistě, jsou tu hlasy odvolávající se na koronavirovou krizi i na naději, že když nebude hrozit sestup, dostane šanci zahrát si nejvyšší soutěž mnohem více juniorů.

Ale můžeme tomu věřit? Už kvůli tomu, že skutečně talentovaných mladíků je dneska jako šafránu. Ruku v ruce s tím by mělo jít i snížení počtu povolených cizinců.

Minimální varianta ve stylu "psi štěkají a karavana jde dál" by znamenala zachovat současný stav. Tedy 14 mužstev a přímý sestup jednoho týmu do první ligy - případně návrat baráže.

Jenže tím se náš problém nevyřeší, jen se bude prohlubovat. Už proto, že hráčům dá něco jen souboj s kvalitním soupeřem, a ne s týmy plácajícími se výkonnostně někde na úrovni "první národní".

Obě níže navrhované cesty snížení počtu extraligových klubů samozřejmě v rámci dodržení fair play počítají s tím, že by následující ročník začal se 14 celky.

Tedy těmi, které si v ní zajistily účast na základě výsledků aktuální nedohrané, leč jak se hezky česky říká směroplatné, sezony. Základní část by se hrála opět na 52 kol, tedy každý s každým dvakrát doma, dvakrát venku. Přes to nejede vlak.

Tucet…

Vypustit z rozpisu dva týmy je nutné minimum na cestě k nastartování ufuněné české hokejové mašiny. Play off by se odehrálo podle současných notiček. Tedy pro deset týmů, přičemž kluby z top 4 by měly v prvním kole volný los.

Týmy od 11. do 14. místa by si k aktuálnímu bodovanému zisku střihly čtyřkolovou bitvu o setrvání mezi elitou. Z ní by nejhorší dva zamířily do nižší soutěže. Jestli by svaz a APK daly šanci vítězi první ligy utkat se ještě v baráži s celkem na konečné dvanácté pozici, to už by záleželo na jejich uvážení.

V dalších letech by se baráž už zajisté hrála. Uzavření soutěže v tomto ani následujícím paralelním vesmíru nemá místo.

… nebo jen deset?

Ještě lepší vyhlídky ale dává model s deseti celky v extralize. Ten by znamenal pro hráče neustálý kontakt s tím lepším, co tuzemská scéna nabízí.

Protože by to byl radikální model a dolů by šla více než čtvrtina extraligy, v play off by se o titul utkalo jen osm mančaftů. Týmy na 13 a 14. místě by sestoupily automaticky. Ostatně, v extralize nemají co pohledávat, když hledáme nejlepší desítku.

Kvarteto, jemuž bude po základní části patřit 9. až 12. příčka, si zahraje o jedno, potažmo dvě místa v nejvyšší soutěži na příští rok. To bude opět záležet na tom, jestli tentokrát bude, či nebude baráž s vítězem první ligy. Ale protože tady posíláme o stupínek níž čtyři celky, nebyla by vůči třeba 11. extraligovému týmu úplně fér.

Jistě, zní to trochu bláznivě a spoustě majitelů klubů a fanoušků se takové osekání extraligy nemusí líbit. Ale při koronavirové pauze už český sport vymyslel pošetilejší věci, ne?

Autor byl v letech 1995 až 2000 redaktorem Týdeníku Hokej a Hokej Magazínu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy