Zpověď bouřliváka: obklíčila ho policie, při slavném šermování byl nervózní z Jágra

Sport Sport
2. 5. 2020 16:00
Přestože v NHL nastřílel jako útočník "jen" 90 gólů, nesmazatelně se zapsal do její historie. Hokejová liga po jednom z výstřelků kanadského bouřliváka představila "Averyho pravidlo".
Sean Avery ve skrumáži s Tomášem Vokounem z Floridy.
Sean Avery ve skrumáži s Tomášem Vokounem z Floridy. | Foto: ČTK

Sean Avery se k momentu z play off 2008 vrátil v podcastu Cam & Strick.

Nastupoval tehdy za newyorské Rangers. Vedle Jaromíra Jágra nebo Brendana Shanahana si užíval nejlepší období své kariéry, neboť vykazoval slušnou produktivitu. Stále ovšem patřil k nejnenáviděnějším hráčům ligy. Sbíral trestné minuty. Rád provokoval.

V průběhu prvního kola zmíněného play off proti New Jersey se zaměřil na legendárního brankáře Martina Brodeura, s nímž "válčil" dlouhodobě. Vše začalo prvním zápasem za Rangers po výměně z Los Angeles.

"Trenér mě dal do formace s Jaromírem Jágrem. V jednu chvíli jsem se ocitl před Martinem a začala strkanice. A já jsem ho krosčekoval tak, že mu odletěla helma," vyprávěl 40letý Avery. "V každém dalším vzájemném utkání mě pak Martin píchal hokejkou do míst, kde je to nejvíc cítit. Dělal to pořád."

Až přišly vyřazovací boje 2008.

"Už jsem toho měl plné zuby," pokračoval Kanaďan. "Nechtěl jsem ale oplácet, oslabit tým. Zrovna jsme hráli přesilovku a byl jsem na ledě s Jágrem a Shanahanem. A pak mě zničehonic napadlo: 'Zkusím mu zaclánět výhled s hlavou otočenou proti němu.' Nato jsem si říkal, že to nestačí, protože pořád něco vidí, a tak jsem jednu ruku dal z hokejky a začal mávat před jeho tváří."

Brodeur dával najevo nelibost, ale Avery měl v tu chvíli jiné starosti.

"Byl jsem strašně nervózní z toho, že mě trefí některá ze střel Jágra nebo Shanahana," prozradil. "A řeknu vám - tihle dva měli nejtvrdší ránu v celé lize. Po 25 sekundách jsem ale dostal přihrávku od Scotta Gomeze a dal gól sám."

I když Rangers padli 3:4 po prodloužení, sérii nakonec ovládli.

NHL nedlouho po divokém klání vytvořila speciální pravidlo, v němž šermování před brankářem zakázala pod pohrůžkou menšího trestu za nesportovní chování. "Averyho pravidlo" bylo na světě. 

Samotný Avery se o tom dozvěděl až s odstupem, protože večer podle svých slov proflámoval: "Po zápase jsem šel na večeři se dvěma děvčaty. Nebudu je jmenovat. Byl jsem vzhůru dlouho, asi déle, než by se při play off slušelo. Hned ráno mi pořád zvonil telefon. Liga vydala prohlášení o změně pravidel. Stalo se to rychle. Jindy to kvůli legislativnímu a schvalovacímu procesu trvá týdny."

Divoké roky v L.A.

Ačkoliv Avery začínal v Detroitu, do nejlepší ligy světa natrvalo pronikl v Los Angeles, kde ho provázela nevalná pověst.

"Všichni spoluhráči tehdy bydleli na Manhattan Beach, ale já jsem si říkal, že na to se.u a že budu žít v Hollywoodu," dal Avery příklad, čím vybočoval. Mezi tamními celebritami nevedl zrovna spořádaný život. Po jednom z večírků obklíčila jeho dům policie.

"Stalo se to poté, co mě vyměnili do Rangers. Bydlel jsem na Cielo Drive, kde žila i Sharon Tateová, která se na konci 60. let stala obětí masakru sekty Charlese Mansona," vyprávěl Kanaďan.

Když se po konci sezony do Los Angeles vrátil, pořádal menší party. Některému ze sousedů však vadil hluk, a tak zavolal policii.

"Strážníkům jsem ale všechno vysvětlil, a tak odešli," líčil Avery. "Jenže o tři čtvrtě hodiny později přišli další. Byl mezi nimi jeden, kterého jsem poznal. Nevím, jestli jsme dřív měli problém v nějakém baru, ale zkrátka byl dost vážný a tvrdý. Snažil se vejít do domu a já jsem s jedním z těch policistů práskl o dveře."

"Pak už na mě křičeli z helikoptér, abych vyšel z domu. Zatkli mě," pokračoval. "Druhý den mě z toho vysekala advokátka, která pomáhala i Melu Gibsonovi. Potom jsem ten dům prodal, a tak skončila moje kapitola v Los Angeles. Byly to hodně divoké roky."

Kariéru ukončil Avery před osmi roky v New Yorku. Do Hollywoodu se ale svým způsobem vrátil, neboť si střihl menší roli v několika filmech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy