Ach, ta reklama! Sparta opět má na titul, vyžehlí si u fanoušků kritizované dresy?

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 9. 2016 6:30
Bez tří nejlepších střelců z uplynulé sezony, zato s novým majitelem, trenérem a také dresy. Sparta i letos patří mezi nejžhavější kandidáty na extraligový titul.
Miroslav Forman v novém dresu Sparty, vedle něj stojí trenér týmu Jiří Kalous a brankář Tomáš Pöpperle.
Miroslav Forman v novém dresu Sparty, vedle něj stojí trenér týmu Jiří Kalous a brankář Tomáš Pöpperle. | Foto: ČTK

Praha – Hokejové Spartě stačilo, aby oznámila nové dresy, a opět má co dělat s nespokojenými fanoušky. Zatímco loni bědovali nad stěhováním do "slávistické" O2 areny, letos nesnesou pohled na nové uniformy milovaného týmu.

Důvod je prostý. Na hrudi hokejistů se kromě klubového znaku vyjímá rovněž žlutočervené logo supermarketu Billa. Když Sparta novinku oznámila na Facebooku, rázem počítala různorodé reakce. Někteří se pokojně smiřovali s realitou, jiní – včetně příznivců konkurence – vtipkovali. Velká část však neskrývala rozladění:

"Hnus."

"Na ty dresy se nedá ani koukat."

"Snad se z toho v nejbližší době stane sběratelská rarita a nepůjdeme ještě hlouběji."

Dresy na novou sezonu jsou připraveny!

Fotka zveřejněná uživatelem hcspartapraha (@hcspartapraha),

Nepřehlédnutelná spolupráce s Billou, která se na tři roky stala generálním partnerem klubu, souvisí s tím, že za Spartou už nestojí bohatý podnikatel Petr Speychal, jehož ČKD má daňové problémy. Novým majitelem je ikona pražského mužstva Petr Bříza, dřívější brankář a později manažer.

"Jsme hrdí, že jsme mohli představit tak velkého hráče," pochvaloval si Bříza spolupráci s Billou po tiskové konferenci na Staroměstské radnici. Zároveň přiznal, že hledá další obchodní partnery, přičemž v budoucnu by do financování klubu skrze členství rád zapojit rovněž sparťanské příznivce. V tom čerpá inspiraci u fotbalových Bohemians. Konkurenční Kometu pak dává za příklad, pokud jde o přízeň fanoušků.

Ty sparťanské však v pátek čeká nelehká zkouška, poprvé uvidí naživo dresy se zářivou reklamou. Zvyknou si? Na libeňskou O2 arenu, v níž dlouho pobýval rival ze Slavie, si loni zvykli. Dokonce překonali dřívější návštěvnost.

"Jsem rád, že jsme O2 arenu zabydleli," nepřekvapivě prohlásil Bříza. "Když vám slávisté tvrdí, že jsou naštvaní, že tam jsme, musí zároveň uznat, že jsme halu zabydleli lépe než oni."

Kdo nahradí tři nejlepší střelce?

Podařilo se jim to i díky tomu, že v novém domácím sídle odstartovali senzačně. Prvních pět extraligových zápasů vyhráli, neporazitelnost v základní hrací době drželi čtyři měsíce. Odpíchli se tak k výborné sezoně, která skončila až finálovým zmarem proti suverénnímu Liberci.

Zklamaný Tomáš Pöpperle po prohraném finále extraligy. Letos by v brankovišti Sparty znovu měl hrát hlavní roli. Prostor by ale měl dostat i Filip Novotný.
Zklamaný Tomáš Pöpperle po prohraném finále extraligy. Letos by v brankovišti Sparty znovu měl hrát hlavní roli. Prostor by ale měl dostat i Filip Novotný. | Foto: ČTK

Jenže v létě Sparta sčítala ztráty, přišla o tři nejlepší střelce – Roberta Saboliče, Jana Buchteleho a Daniela Přibyla. Odešel také klíčový bek Adam Polášek a trenér Josef Jandač, který započal složitou misi u národního mužstva.

Místo něj povede Pražany Jiří Kalous, Jandačův reprezentační asistent. "Je znát, že spolupracují, rozdíly mezi nimi jsou minimální," tvrdí forvard Miroslav Forman. Tentokrát bude mít větší odpovědnost za góly, pomoct by mu měli posily Brian Ihnačák, Petr Vrána či Štefan Ružička.

"Povedlo se nám přivést kvalitní náhradu, tým Sparty je stabilizovaný," myslí si kouč a zároveň sportovní manažer Kalous. Hru mužstva měnit nehodlá: "Loni hrála Sparta opravdu vynikající hokej, vstřelila 200 branek, což je skvělá útočná fáze. Na to chceme navázat."

Hurá do sezony! Ale bez trenéra a kapitána

Rezervy jde ale najít vždycky. "Tvrdost nám loni možná trošku chyběla," tuší útočník Forman. Letos by důraz měly přinést zámořské posily, hlavně bezmála dvoumetroví beci Martin Gernát a Richard Nedomlel.

Teď se jen – i kvůli rozladěným fanouškům – správně odpíchnout. V Lize mistrů klopýtli sparťané jedinkrát a postoupili do vyřazovacích bojů, vydařila se jim i příprava.

Dobrou atmosféru v týmu tak kazí pouze zranění kapitána Jaroslava Hlinky. Jeden z klíčových mužů ofenzivy zmešká kvůli operaci zhruba měsíc. Spartě bude zkraje ročníku chybět i trenér Kalous, jehož čeká Světový pohár. Dirigování hráčů se tak ujmou asistenti Zdeněk Moták a Jiří Veber. "Jen navážou na práci, kterou máme podrobně naplánovanou," nemá obavy Kalous. "Budeme v dennodenním kontaktu."

Tradiční pražský klub v posledních letech šplhá stále výš. Nejdřív dvakrát došel do čtvrtfinále, poté přidal dvě účasti v semifinále. Naposledy hrál finále. Co letos? Fanoušci netrpělivě vyhlíží nejvyšší stupínek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy