Hokejová Slavia bez peněz: Strašná situace, zní z kabiny. Jak uživíme rodinu a zaplatíme hypotéky?

Marek Janoš Marek Janoš
31. 8. 2016 15:08
Kolem hokejového Edenu se utahuje smyčka. V úterý se v ochozech bavily více než dvě tisícovky diváků, v zápase se Spartou hráči předvedli výborný výkon, po zápase otřásala stadionem mohutná děkovačka. Jenže klubu dochází peníze a o tom, zda se nejednalo o ples na potápějící se lodi, rozhodne sedmého září mimořádná valná hromada.
Fanoušci Slavii nechybí, peníze ano
Fanoušci Slavii nechybí, peníze ano | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Hokejová Slavia stále nemá jistou budoucnost. Týden před začátkem první ligy trápí klub i hráče existenční potíže. Pokud ve středu 7. září vedení klubu na mimořádné valné hromadě nenajde řešení, jak nastalou situaci vyřešit, Slavia pravděpodobně neodehraje blížící se ročník druhé nejvyšší české soutěže.

Klub z Edenu má totiž velké finanční potíže, o kterých se veřejnost dověděla v létě. Údajně klub může kvůli dluhům skončit dokonce v insolvenci, což by pro něj znamenalo konec ve WSM lize.

To majitel klubu Vladimír Pitter prostřednictvím webových stránek odmítl. "Příprava normálně běží, všechno směřujeme ke startu další sezony," napsal. Připustil ale, že valná hromada se bude zabývat i finanční situací.

Kdo zaplatí hypotéky?

Proto pro Slavii bude sedmé září dnem D. Prvnímu týmu vypukne v 18 hodin nová sezona ve WSM lize, o sedm hodin dříve začne klíčová mimořádná valná hromada, která rozhodne, co se s klubem bude dít dál. Hráči se tak výsledek jednání, který může výrazně zasáhnout do jejich osobního života, dozvědí jen pár hodin před startem sezony.

"Je to těžké. Někteří fungujeme jako hlava rodiny. Musíme živit děti, manželku. Tohle je pro nás strašná situace," odhalil po úterním duelu se Spartou útočník Michal Dragoun. "Když jde člověk na trénink, tak si to nepřipouští. V hlavě ale má, z čeho zaplatí hypotéky a leasingy," kroutil třiatřicetiletý hráč hlavou.

O problémech Slavie hokejisté mezi sebou mluví každý den. "Není tady hráč, který by měl vyděláno a mohl si říct, že si dá v září volno a bude hrát až od prosince. Tak to není. Nemáme peníze do konce života, jak si někteří lidé myslí. Také žijeme od výplaty k výplatě," přiblížil Dragoun.

Sportovně si Slavia věří

I přes to, že situaci líčí hráči černě, z kabiny lze cítit zvláštní odhodlání a víru v dobrý konec, což jejich slova potvrzují. Tým se semkl i v zápase s rivalem ze Sparty, s nímž nakonec padl až v nájezdech výsledkem 2:3. 

"Nejsme v jednoduché situaci," potvrdil Peter Hraško po úterním derby. "Ukázali jsme ale, že se na to nevykašleme, protože Slavii chceme dostat, kam patří," dodal slovenský obránce, který svá slova potvrdil i velkým nasazením v utkání, z něhož si odnesl roztržené obočí.

"Hráli jsme vyrovnanou partii s kandidátem na extraligový titul. Zatím to byl v přípravě nejcennější výsledek. Pro mě to byl zvláštní zápas, na který jsem se těšil od doby, kdy jsem znal rozpis," přiznal Dragoun, který za Spartu nastoupil v jedenácti extraligových sezonách.

"Všichni věříme tomu, že to dobře dopadne," potvrdil Hraško, který v létě přišel do Slavie ze Zvolena. "Slavia má svou minulost, věříme, že se nepotopí." Dragoun navázal přáním: "Věřím, že nám sedmého řeknou, že je to vyřešené, a porazíme Budějovice."

Pokud se Slavii podaří rozpočet pro sezonu 2016/2017 zajistit, jsou hráči optimističtí. "Letos jsme super kolektiv a pevně věřím, že na konci sezony budeme úspěšní. Stojí za námi fanoušci a my jim to určitě oplatíme," slíbil Hraško. "Nemám ani záložní plán, prostě věřím v dobrý konec."

Celá situace se týká pouze A-týmu a s ním spojené akciové společnosti HC Slavia Praha a.s. Mládežnické týmy jsou od této struktury odděleny pod jiným spolkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy