Liberec je prvním finalistou extraligy, Boleslav smetl ve čtyřech zápasech

Aktualizováno 5. 4. 2016 20:48
Hokejisté Liberce jsou první finalistou extraligy, když dnes vyhráli v Mladé Boleslavi 5:2 a celou sérii 4:0 na zápasy.
Radost hokejistů Liberce.
Radost hokejistů Liberce. | Foto: Milan Kammermayer

Mladá Boleslav - Hokejisté Liberce jsou první finalistou extraligy, když dnes vyhráli v Mladé Boleslavi 4:2 a celou sérii 4:0 na zápasy. Vítězný gól dal útočník Michal Bulíř.

Bílé Tygry čeká premiérové finále. V boji o titul Liberec vyzve vítěz série Sparty s Plzní, která je zatím vyrovnaná 2:2.

"Poslední zápas i celou sérii rozhodla naše trpělivost a disciplína. My jsme si zakázali vyjadřovat se do novin, zakázali jsme hráčům faulovat. Když to řeknu obecně. A to na straně Mladé Boleslavi nebylo tak zvládnuté jako u nás. Byli jsme trpěliví, jako celou sezonu, a potrestali jsme jejich fauly. Myslím si, že jsme zaslouženě postoupili," řekl po zápase kouč Liberce Filip Pešán. Jeho svěřenci vyhráli počtrnácté za sebou.

Středočeši si ve své nejlepší sezoně historie vybojovali alespoň místo v Lize mistrů v příští sezoně.

Jako první udeřila Boleslav

Hosté s vedením 3:0 na zápasy v zádech začali sebevědomě a byl jich plný led. Jejich nástup umocnil brzký Bártův přestupek proti pravidlům. Gólman Rittich se měl co ohánět, když čelil šancím Liberce, ale na jeho straně bylo i štěstí. Radivojevič bombou z kruhu těsně minul, Řepík se tváří v tvář proti brankáři snažil koncovku ještě vyšperkovat nahrávkou na Krenželoka.

V šesté minutě si zkusila přesilovku i Mladá Boleslav a právě Bárta notně vystrašil Lašáka. Hosty pak srazila Plutnarova hrubka na vlastní modré čáře, po níž zakončil Pacovský chytře po ledě mezi Lašákovy betony a domácí vedli. Urban chvilku poté bekhendem prověřil Lašáka. V 18. minutě si v přesilovce vyjel do šance Krenželok, ale i Rittich byl na místě.

Druhá třetina byla gólově výrazně úrodnější. Ve 24. minutě se museli domácí bránit ve čtyřech a Řepík ranou bez přípravy našel skulinku, kterou propadl kotouč Rittichovi do sítě. Je dvě minuty a tři vteřiny nato už hosté vedli. Obrana Středočechů nechala před Rittichem manévrovat Vitáska, jenž dva pokusy libereckého beka dokázal vykrýt, ale na třetí už nestačil.

Domácí nahlodal gól do šatny

Z přesilovky se pak prosadili i domácí. Ve 38. minutě nahodil puk před brankoviště Pabiška a zadák Stříteský ho jemnou tečí usměrnil pod horní tyč. Těsné vedení si však do šaten přece jen odnášel vítěz základní části. Bulířova trefa z kruhu pro vhazování znamenala již devátou využitou početní výhodu Liberce v sérii.

Vyrovnání měl zkraje třetí části na holi Trončinský, když povytáhl Lašáka z branky, jenže po jejím objetí neuklidil puk za brankovou čáru. Středočeši si pak zahráli přesilovku, v níž je pozlobil útočným výpadem Valský, ale Rittich byl připravený.

V polovině třetí třetiny se několikrát vyznamenal Rittich, když proti němu najížděli dva soupeři, následně zlikvidoval sóla Lakatoše a Jelínka. V 54. minutě se hodně zajiskřilo poté, kdy Kučný přišpendlil svou holí na hrazení Řepíka. Zápas pro něho skončil po trestu do konce utkání, zraněný útočník Liberce zamířil na střídačku s pomocí ostatních.

Domácí se nevzdávali, ale jejich odhodlání v dlouhé tříminutové přesilovce po Kučného trestu definitivně utlumil Bakoš a při power play završil tři vteřiny před koncem výsledek ještě Mojžíš.

"Liberec byl kompaktnější. Mají to skvěle poskládané, ukázala se jejich kvalita v zakončení. Zaslouženě postoupili, ale myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem. Sezonu můžeme samozřejmě hodnotit kladně, ale příští rok chceme zase výše, i když se dá očekávat, že si na nás ostatní dají větší pozor," řekl domácí bek Marek Trončinský.

Dukla v baráži ztrácí

V baráži se krystalizuje trojice, která si to rozdá o dvě účastnická místa v příštím ročníku extraligy. Jihlavská Dukla po domácí prohře 4:5 po nájezdech se Slavií zůstala na chvostu tabulky osamocená s třemi body.

Naopak Karlovy Vary se výhrou 3:2 nad obhájcem titulu z Litvínova vrátily do hry a na dnešního soupeře ztrácejí jen bod. V čele je s náskokem pouze dalšího bodu "sešívaný" tým z Prahy.

Slavia čtyřikrát dohnala ztrátu, do prodloužení poslal zápas 50 vteřin před koncem třetí třetiny Fin Henri Tuominen a v rozstřelu rozhodl David Šafránek. Dukla zůstává poslední se třemi body, které získala v domácím prostředí.

Karlovarská Energie od 36. minuty vedla už 3:0 a Litvínov přes závěrečný finiš ztrátu nedohnal, takže vyšel poprvé v boji o udržení v nejvyšší soutěži naprázdno.

Semifinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Pacovský (M. Látal), 38. Stříteský (L. Pabiška, Bárta) - 25. Řepík (Lakatoš, Vampola), 27. Vitásek (Plutnar, Radivojevič), 40. Bulíř (Valský), 57. Bakoš (Valský, Bulíř), 60. Mojžíš. Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Bláha, Frodl. Vyloučení: 4:6, navíc Kučný (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 3744. Konečný stav série: 0:4.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Ovčačík, Rýgl, Trončinský, Robar, Kučný - Jarůšek, Klepiš, Bárta - Hyka, Musil, Lenc - M. Látal, Urban, Pacovský - Ďurač, Kubica, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Plutnar, Vitásek, Kajínek - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Lakatoš - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, D. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

4. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Vachovec (Marosz, Sičák), 27. V. Tomeček (T. Rohan), 36. Haščák (Kůs) - 44. T. Pavelka, 52. Duda (Lukeš, R. Hanzl). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 2963.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Bičánek, Redlihs, T. Dvořák - Huna, Skuhravý, Vachovec - Haščák, Kůs, Koblasa - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - V. Tomeček, Vrána, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Litvínov: Petrásek (41. Janus) - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Piroš, Trávníček - Válek, Havlíček, M. Hořava - Jurčík, R. Pšurný, Gerhát. Trenéři: Rulík a Šlégr.

HC Dukla Jihlava - HC Slavia Praha 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Skořepa (Harkabus, Důras), 26. Kolář (Malec), 29. Grebeňuk (Kolář, Melenovský), 55. F. Seman (Mrňa, Štebih) - 14. Robinson (Markovič, Vas), 27. Drahorád (Mikulík, Hraško), 40. Mikulík (Šafránek), 60. Tuominen (Hraško, Robinson), rozhodující sam. nájezd Šafránek. Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Pešek, Zavřel. Vyloučení: 6:8, navíc Kohout 5 min. a do konce utkání - M. Hruška 10 min. Využití: 1:0. Diváků: 2493.

Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk - Důras, Skořepa, Harkabus - Beránek, F. Seman, Diviš - Kolář, Melenovský, Jícha - Kohout, Malec, Mrňa. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Slavia: Hylák - Knot, Andrlík, Pavlin, M. Hruška, A. Růžička, Hraško, Drahorád - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - Andres, Tuominen, M. Ondráček - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský. Trenéři: Razým a Srdínko.