Litvínov si v baráži pohlídal první místo, Slavia smetla Jihlavu pěti góly

3. 4. 2016 20:16
Hokejisté Litvínova porazili ve třetím kole extraligové baráže Karlovy Vary 5:3 a se sedmi body jsou v čele čtyřčlenné skupiny.
Radost hokejistů Litvínova
Radost hokejistů Litvínova | Foto: Dalibor Sosna

Litvínov (Mostecko) - Hokejisté Litvínova porazili ve třetím kole extraligové baráže Karlovy Vary 5:3 a se sedmi body jsou v čele čtyřčlenné skupiny. Severočeši rozhodli podkrušnohorské derby ve třetí třetině, ve které dvakrát skórovali.

Čtyřmi kanadskými body za dva góly a dvě asistence se pod výhru Vervy podepsal František Lukeš.

Pěti brankami smetla v druhém nedělním utkání Slavia na vlastním ledě Jihlavu, vyhrála 5:0.

Varům nevyšla třetí třetina

Velká šance přišla v Litvínově v 10. minutě, kdy se k Jurčíkovi odrazil kotouč a zývala na něho prázdná branka, tu ovšem litvínovský útočník trefit nedokázal. Poté diváci i rozhodčí ocenili gesto fair play a zatleskali Svobodovi, který upadl po zákroku Lukeše, sudí měli zdviženou pravici, po vysvětlení od hostujícího hráče, že se o faul nejednalo, své rozhodnutí zrušili.

"Najížděl jsem si na puk, ale Rachůnek mi přihrál moc prudce a puk mi podrazil nohu, takže jsem nespadl kvůli faulu, ale kvůli puku. Hned jsem jel za rozhodčím, že jsem spadl sám. Že by mi rozhodčí tleskal, jsem ještě nezažil, přijel mi i poděkovat na střídačku. Mělo by to být pro každého automatické, když to není faul," uvedl Jakub Svoboda.

V 19. minutě chyboval domácí Gula, kterému se ve středním pásmu zamotal puk mezi brusle, využil toho Marosz, který se tváří v tvář Petráskovi nemýlil. Vyrovnáno bylo za pouhých 66 vteřin, kdy zmatků před Závorkou dokázal využít Lukeš.

V 24. minutě se předvedla dvojice Hanzl - Lukeš, který ovšem zblízka trefil pouze Závorku. Poté Litvínov využil zásluhou Hořavy početní výhodu a dostal se do vedení. Z vedoucí branky se ovšem Severočeši příliš dlouho neradovali, v 33. minutě vypálil Bičánek a vyrovnal. A o dalších 73 vteřin později se hosté ujali vedení. Svoboda vypálil od modré, Petrásek jeho střelu vůbec neviděl a lovil puk ze své branky.

V 38. minutě si našel puk ve skrumáži Jurčík a pohotově vypálil, Závorka výtečně zakročil lapačkou. Další šanci měl Frolo, který ujel v oslabení, střelou bekhendem neuspěl. Už to vypadalo, že domácí půjdou do šaten za nepříznivého stavu, ale 11 vteřin před koncem druhé části švihem vypálil Lukeš a puk se šťastným odrazem dostal až do hostující branky.

Jak domácí ukončili druhou třetinu, začali i tu třetí. V 42. minutě vypálil Hanzl na lapačku a Závorka byl bezmocný. Hosté byli ve třetí části bezradní a tak Litvínov dokázal ještě pojistit vedení v 57. minutě, když Gula propálil od modré vše, co mu stálo v cestě a napravil tak své zaváhání z první části.

Hylák jako první udržel nulu

Na Slavii se měnilo skóre až ve 14. minutě, kdy se radovali z vedení domácí po Mikulíkově přesně střele z mezikruží k pravé tyči Škarkovy branky. Slavia se ještě v úvodní části ubránila při Pavlinově vyloučení. Sama na přelomu první a druhé části sice nevyužila přesilovku při pobytu Dobrovolného na trestné lavici, ale hned čtyři vteřiny po jejím skončení zvýšila. Bek Hraško projel do útočného pásma a od modré čáry zamířil k pravé tyči.

Slavia pak odolala v dalším oslabení a sama mohla v přesilovce ve 27. minutě zvýšit, ale Jiránkův pokus skončil na tyči. Mikulíkův trest opět Pražané přečkali a ve 31. minutě pojistili náskok. Po kombinaci s Finem Tuominenem překonal šestnáctiletého jihlavského gólmana nadvakrát Jiránek.

Slavia měla zápas plně ve svém moci. Při vyloučení Mrni ještě ve druhé třetině se Jihlava ještě ubránila, ale ve 44. minutě se prosadil přes obránce Bahenský a střelou z mezikruží upravil na 4:0. Hylák si musel pohlídat nulu po Jerglově střele.

V 52. minutě na druhé straně stihl Škarek zalehnout puk, než se dostal Vas k dorážce. Jihlava následně ubránila oslabení, ale krátce po něm zase inkasovala. Bek Milan Hruška na útočné modré vystihl chybnou rozehrávku a Kanaďan Robinson po jeho přihrávce u levé tyče snadno usměrnil puk do branky.

3. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky:
20. Lukeš (R. Hanzl), 28. M. Hořava (Duda, Lukeš), 40. Lukeš (Kubát), 42. R. Hanzl (Kubát, Lukeš), 57. Gula (Duda, R. Hanzl) - 19. Marosz, 33. Bičánek (Marosz, T. Rachůnek), 34. Jakub Svoboda (Kůs). Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:2. Diváci: 5241.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Piroš, Trávníček - Reichel, Havlíček, M. Hořava - Jurčík, R. Pšurný, Gerhát. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, Dvořák, Bičánek, Benák, Baránek - Bartek, Skuhravý, T. Rohan - Jakub Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Huna, Haščák, Vachovec - Gorčík, Kůs, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.