Praha - Boj o podobu hokejové extraligy se může v příštích hodinách značně přiostřit, už proto, že do centra pozornosti se dostávají peníze.
Asociace profesionálních klubů (APK), tedy hokejoví manažeři, se v pondělí opět sejdou, aby se poradili, zda stojí o další spolupráci s marketingovou agenturou BPA. Ta zajišťuje přísun reklamních peněz do nejvyšší soutěže a pro reprezentaci. Na programu valné hromady má APK dva body: případné vypovězení smlouvy s BPA a následné hledání nového marketingového partnera.
Je však velmi pravděpodobné, že řeč bude i o jiné otázce.
Uzavřená soutěž pro 15 týmů
Tuzemský hokej totiž prožívá v těchto dnech dlouho nevídaný střet, jehož výsledkem má být podstatnější výsledek než jen rozhodnutí o marketingových právech.
Čtěte také:
- Hokej v ohrožení. Svaz dostal výpověď od klubů
- Hadamczik se pustil do šéfa Varů, ten zvažuje žalobu
- Další kontumace v extralize, o body přijde Třinec
Je známo, že ještě ve starém roce, 19. prosince 2011, ve Velké Bíteši APK odsouhlasila většinou hlasů, že vypovídá smlouvu s hokejovým svazem. Tato smlouva od roku 2000 popisovala především dvě záležitosti: řízení extraligy (svaz ho předal APK - nikoliv však otázku její podoby) a reprezentaci (uvolňování hráčů, ale i refundace mezd reprezentantů pro jejich klub).
Kdo je kdo
- Bojovníci za uzavření extraligy:
Karlovy Vary, Slavia Praha, Pardubice
- Bojovníci proti uzavření extraligy:
Liberec, Sparta
- Český hokejový svaz:
Pořádá hokejové soutěže v tuzemsku, je oficiální autoritou pro Mezinárodní hokejovou federaci. U nejvyšší soutěže, extraligy, se smluvně dohodl s APK na tom, že ji kluby budou řídit.
- APK:
Asociace profesionálních klubů, řídí pro hokejový svaz extraligu, ale podle současné smlouvy (vypovězena) nemůže měnit její podobu.
Část klubů se v Bíteši (proti se už na místě postavily Sparta a Liberec, Budějovice nehlasovaly) vyslovila pro to, aby od sezóny 2012/13 byla extraliga uzavřenou soutěží s 15 účastníky. Dokazuje to zápis z Velké Bíteše, do něhož Aktuálně.cz nahlédlo navzdory tomu, že si hokejoví manažeři odhlasovali, že výsledky svého jednání utají.
Především Karlovy Vary, ale také třeba Slavia, nebo Pardubice spustily proces, na jehož konci v extrémním případě mohou být dvě konkurenční hokejové soutěže v Česku. Pokud se totiž APK a hokejový svaz v příštích měsících nedohodnou na nové smlouvě, pak si kluby mohou zorganizovat vlastní, uzavřenou „top ligu". Hokejovému svazu, který je autoritou uznávanou Mezinárodní hokejovou federací, by pak nezbylo, než pořádat sice otevřenou extraligu, ale bez klubů z „top ligy".
Právníci ze Slavie
Hokejový svaz dosud oficiální jednání s APK neodstartoval. "O jednání zájem máme, nejprve se však musí dohodnout složení komise, která bude s APK jednat. Svaz má jednání výkonného výboru 19. ledna," řekl Aktuálně.cz šéf hokejového svazu Tomáš Král.
Klíčové bude, zda APK skutečně přijde s návrhem, který se rodí pod taktovkou právníků Slavie Praha. Podle něho by svaz předal APK celou extraligu a kluby by si tak samy určovaly, v jakém počtu a podle jakých pravidel by nejvyšší soutěž hrály.
Ačkoliv oficiálně také APK říká, že otázka uzavření soutěže je otázkou dalších jednání, ve zmíněném zápisu z Velké Bíteše je vysloveně uvedeno, že osm klubů (tedy zmíněná většina) „uzavírá extraligu pro 15 účastníků od ročníku 2012/13." Tedy: většina už vlastně rozhodla.
Argumenty pro: peníze a junioři
Od zasedání v Bíteši také v několika klubech podle zjištění Aktuálně.cz po inventuře všech smluv zjistili, jaké dopady by tento krok měl či bude mít. Nelze vyloučit, že se tak na pondělní valné hromadě APK kromě smlouvy s BPA bude opět mluvit o tom, zda si APK přeje skutečný rozchod se svazem tak, jak byl odhlasován v Bíteši.
Kluby, které jsou pro uzavření extraligy, argumentují oficiálně hlavně tím, že tento model je ekonomicky stabilnější (zaručí sponzorům, že nesestoupí) a dá šanci i mladým hráčům (kluby se nebudou bát hrát s juniory, opět nebude hrozit sestup).
"Při dobře zvoleném modelu soutěže bude vždy o co hrát," píše se v prohlášení zveřejněném například na webu Slavie Praha k námitkám, že soutěž, z níž se nesestupuje (a do níž se nedá postoupit), poztrácí jeden z klíčových sportovních prvků.