Olomouc - Počínání hokejového klubu v Olomouci, který hraje hokejovou extraligu a jejž vlastní olympijský vítěz z Nagana Jiří Dopita, začala na přelomu roku vyšetřovat okresní i krajská kriminální policie v Olomouci.
Trestní oznámení podalo občanské sdružení HC Olomouc v čele s Bohdanem Nerušilem. Ten nyní tvrdí, že v roce 2008 Dopita a spol. nelegálně a bez jeho vědomí vyvedli na 553 hokejistů z klubu, čímž měla být občanskému sdružení způsobena škoda ve výši až 135 milionů.
Tyto peníze Nerušilovo sdružení potřebuje na uhrazení třicetimilionového dluhu, který klub vytvořil ještě v devadesátých letech a jehož splacení nyní vymáhají exekutoři.
Hráči měli přestoupit bez vědomí Nerušila
Celá složitá akce, při které měl být Nerušil, jak nyní tvrdí, podveden, v Olomouci začala v létě roku 2008. Tehdy v rámci klubu HC Olomouc působily dva subjekty, s. r. o. pod vedením Jiřího Dopity, pod jehož hlavičkou hrál A tým, a občanské sdružení vedené Nerušilem, jež provozovalo mládežnický hokej.
Přehledné grafické znázornění údajných machinací s hráči v Olomouci si můžete prohlédnout zde.
Jiří Dopita s Erikem Fürstem v této době podepsali převod desítek hokejistů a práv na účast v mládežnických soutěžích z klubu HC Olomouc do úplně nově založeného klubu HC Mora Olomouc, pod kterým působilo stejnojmenné občanské sdružení. Podle Nerušila jich dokonce bylo přes pět stovek.
Nerušil přitom tvrdí, že tito hráči a práva na soutěže patřili jeho občanskému sdružení a on o jejich transferu do jiného klubu neměl tušení, takže ho ani nemohl schválit. Existuje však například i smlouva z dřívější doby, ve které Nerušil udělil Dopitovi s Fürstem podpisová práva, na základě kterých mohli vystupovat za celý klub HC Olomouc, a tím i schvalovat zmíněné přestupy.
Jenže Nerušil má nyní za to, že šlo kromě krádeže hráčů také o předem dobře promyšlený podvod, na jehož konci se olomoucký hokej na jeho konto zbavil dluhů, kterými ho jeho sdružení tížilo. Vedou ho k tomu především skutečnosti, které po přestupu hráčů do Mory následovaly.
Přišel o hráče, dluhy zůstaly
Poté co přišlo o hokejisty, totiž Nerušilovo sdružení nemělo s kým hrát hokejové soutěže a následně bylo dle regulí pro nečinnost vyloučeno z hokejového svazu. Ze stejného důvodu pak muselo odejít z hokejového klubu HC Olomouc, pod kterým působilo na základě smlouvy společně s Dopitovou firmou HC Olomouc s.r.o.
Následovaly další podivné operace. Hned poté, co byl Nerušilův klub z olomouckého hokeje vyloučen, se všichni vyvedení hokejisté z Mory přestupem vrátili zpět do klubu HC Olomouc, který již fungoval bez Nerušila a jeho zadluženého sdružení. Nastrčený klub Mora následně po roce ve svazové evidenci úplně zanikl.
Občanské sdružení, které jej provozovalo, změnilo název na současné HC Olomouc – mládež a v klubu teď působí společně s Dopitovou firmou namísto Nerušila.
V občanském sdružení HC Olomouc - mládež (původně Mora) figuruje Josef Podlaha, který dnes vykonává v Dopitově klubu funkci sportovního manažera.
Přehledné grafické znázornění údajných machinací s hráči v Olomouci si můžete prohlédnout zde.
„Je to evidentní podvod, kterým vyvedli všechna aktiva zadlužené firmy. Oni se teď smějí, protože dluh přišili na můj hrb,“ tvrdí Nerušil, ale je zajímavé, že až šest let poté. „Až teď začínám chápat, že mě jen využili. Za to si teď můžu sypat popel na hlavu,“ tvrdí přesvědčeně Nerušil.
Že byl vyloučen ze svazu, netušil
Na to, že jeho sdružení nemá hráče a ani ve svazu, ani v klubu HC Olomouc už nefiguruje, prý postupně přicházel až v následujících měsících.
„O tom, že občanské sdružení bez mého vědomí o vše přišlo, jsem se dozvěděl až v roce 2009, když jsem chtěl povolit hostování několika hráčů do jiných klubů,“ míní. „Ale o tom, že by tohle sdružení někdy bylo vyloučeno i z řad svazu, jsem se oficiálně nedozvěděl nikdy. Sdružení s tím nebylo svazem nikdy srozuměno a podle mě ani neexistuje zápis z valné hromady, kde by k našemu vyloučení došlo,“ nechápe Nerušil.
Martin Urban, generální sekretář hokejového svazu, nicméně Aktuálně.cz řekl, že v případě, kdy sdružení nevyvíjí hokejovou činnost a ani se nepřihlásí do žádných soutěží, svaz ho o jeho vyloučení neinformuje.
Svaz přestupy doložil policii
Podivné hráčské machinace s dočasným klubem HC Mora ale nedokáže vysvětlit ani svaz, který transfery hráčů schvaloval. "Nevím, proč tohle v Olomouci dělali,“ říká sekretář Urban s tím, že jestli tím někdo někoho podvedl, vyšetří to policie, se kterou svaz spolupracuje. "Rozhodně ale v té době nepřestupovalo na pět stovek hráčů, jak pan Nerušil tvrdí, to je nesmysl. Ale bylo jich několik desítek."
"Pro nás je důležité, jestli všechny přestupy proběhly podle přestupního řádu a jsou platné. Podle mého názoru jsou a policii jsme to doložili. Vše máme pochopitelně zdokumentované včetně převodů licencí mezi oběma kluby," tvrdí Urban.
Nerušil ovšem v trestním oznámení sečetl, že hráčů bylo v roce 2008 pod klubem registrováno celkem 553 a všichni údajně patřili jemu. A není mu prý známo, že by zadlužené občanské sdružení práva na tyto hráče někdy Dopitovi převedlo, a pokud ano, tak nechápe, že za ně sdružení nedostalo nikdy žádné odškodnění, kterým by se dluhy splatily.
Klub bez právníka nebude mluvit
Majitel klubu Jiří Dopita se k celé kauze odmítl vyjádřit s tím, že nemá čas řešit neustálé Nerušilovy útoky, a odvolal se na klubového právníka. Záležitost nechtěl rozebírat ani generální manažer Olomouce Erik Fürst. "Neumím vám na to nic říct. Dneska v našem státě může trestní oznámení podat kdokoliv a pan Nerušil už na nás těch trestních oznámení podal několik, přitom zatím žádná věc nebyla pravda," reagoval na dotaz Aktuálně.cz podrážděně Erik Fürst.
Faktem je, že Nerušil je ve sporu s olomouckým hokejem dlouhodobě a v minulosti již několik oznámení na klub podal. Naposledy neuspěl před dvěma lety s trestním oznámením na údajně předražené zakázky v souvislosti s rekonstrukcí zimního stadionu.
Advokát klubu Michal Zahnáš na dotazy deníku Aktuálně.cz ohledně právě prošetřovaných skutečností dosud neodpověděl.
Exekutoři jdou po penězích za Krejčího
Celá věc má ovšem ještě jednu zainteresovanou stranu. Tou jsou věřitelé a exekutoři, kteří na Nerušilově občanském sdružení vymáhají již zmíněný dluh ve výši zhruba třiceti milionů korun. Věřitelem je známá firma AB Credit Karla Pražáka, který dlouhá léta patřil k nejbližším společníkům Petra Kellnera.
Policejní šetření proto eminentně zajímá i exekutory, jelikož sdružení Nerušila nemá žádný majetek a nemá dluh z čeho splácet, a tak spis o této exekuci už rok leží založený ve skříni. "My v tuto chvíli čekáme na výsledek trestních oznámení podaných samotným sdružením," řekl Aktuálně.cz soudní exekutor Svatopluk Šůstek, který má vymáhání této pohledávky na starost.
Ve hře jsou navíc kromě práv na stovky hokejistů také peníze z NHL za odchovance klubu Petra Vránu a především Davida Krejčího, jenž je nyní hvězdou Bostonu Bruins. Jak totiž exekutoři zjistili, svaz v roce 2007 více než tři a půl milionu korun, které měly být podle věřitelů použity na splacení části dluhu, poslal na účet firmy Jiřího Dopity.
Stalo se tak přitom ještě rok předtím, než se cesty obou subjektů ve zlém rozešly. Nerušil prý ani o této platbě tehdy neměl tušení, Dopitův klub si totiž prý peníze od NHL nechal bez jeho vědomí svazem přeposlat rovněž na základě podpisových práv, které mu dřív Nerušil udělil.
"My jsme se o tom, že nějaké peníze z NHL za Krejčího vůbec přišly, dozvěděli až v roce 2009, tedy dva roky poté, ale to už s námi svaz vůbec nekomunikoval, protože jsme údajně nebyli jeho členem. Tyto peníze by měly patřit jednoznačně našemu sdružení, vždyť tito hráči pod firmou HC Olomouc s.r.o. nikdy hokej nehráli, firma vznikla teprve rok před jejich odchodem a starala se o dospělý, nikoliv mládežnický hokej," zlobí se Nerušil.
Nerušil: proč nepřevzali i dluhy?
Podle svazu ale existují smlouvy, podle kterých proběhly veškeré přestupy v pořádku, a transakce policii jimi dokáže podložit.
"Když takové smlouvy existují, proč na sebe na základě nich nepřevzali i povinnosti splácet dluh? Snažil jsem se situaci vyřešit dohodou, ale nikdo se mnou nemluví. Trestní oznámení, které jsem loni podal, už bylo nevyhnutelné. Exekutoři po občanském sdružení totiž peníze dál vymáhají a já nechci čelit obvinění, že jsem se podílel na vytunelování klubu," tvrdí Nerušil, podle kterého mohly být dluhy ze zisků za hráče dávno splaceny a olomoucký hokej mohl nadále klidně fungovat ve složení původních dvou subjektů.
"V této chvíli zjišťujeme, zda došlo v souvislosti s obchody a převádění hráčských práv v olomouckém hokeji k protiprávnímu jednání. To znamená, že k dnešnímu dni ještě nebyly zahájeny úkony pro podezření ze spáchání konkrétního trestného činu," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková.
Kauza připomíná spor fotbalových Bohemians
Pro pochopení celé akce, na jejímž konci došlo z pohledu Nerušila a věřitelů k vyvedení aktiv zadlužené firmy, je potřeba nejprve pochopit složitý systém v řádech hokejového svazu.
Ty totiž nehledí na hokejový klub jako na konkrétní právnickou osobu, ale jako na svazem udělené číslo, pod kterým může působit subjektů několik. K tomuto svazovému číslu se zároveň přiřazují také hráčská práva. Hokejový klub HC Olomouc, ze kterého byli hráči v roce 2008 vyvedeni jinam, tehdy představovala smlouvou doložená spolupráce dvou odlišných subjektů HC Olomouc s.r.o. (Jiří Dopita) a zadlužené HC Olomouc o. s. (Bohdan Nerušil).
"Celé mi to přijde minimálně zvláštní. Pokud má registrace hráče hodnotu, jakože má, protože se s hráči obchoduje, tak by měla být vázaná na konkrétní právnickou osobu. Neumím si představit, jak se převádí právo na hráče, který vlastní klub, ale klub se vlastně skládá ze dvou subjektů," láme si nad tím hlavu právník Nerušila David Štůla.
Kombinace soukromá firma + občanské sdružení v hokeji je běžná v každém městě kvůli čerpání dotací. Obchodní společnosti, které mají na starost profesionální hokej a jsou založeny za účelem zisku, by totiž bez občanských sdružení zastřešujících mládež nemohly dosáhnout na peníze z veřejné podpory.
Jen pro zajímavost: Systém, ve kterém se na dva samostatné subjekty hledí v rámci svazu jako na jeden, byl také základ dodnes nevyřešeného fotbalového sporu fotbalových Bohemians. Jedním z mnoha bodů fotbalového sporu je, které Bohemce náleží 55 milionů korun za prodej fotbalisty Jana Morávka do Schalke 04.
Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.