Praha - V kauze kolem malých hokejistů v Jindřichově Hradci se přiostřuje. Klub SLH Jindřichův Hradec, za který pětatřicet dětí nesmí hokej hrát, i když by chtěly (více zde), se dnes obrátil na šéfa českého hokeje Tomáše Krále a vyzval k rezignaci jednoho z členů Výkonného výboru svazu Františka Dvořáka.
Podstata precedentního sporu v Jindřichově Hradci tkví v přestupních tabulkách, které brání dětem hrát za nový klub, jenž ve městě vznikl. Založili ho lidé kolem bývalého reprezentačního hokejisty Petra Šachla, protože nevěřili transparentnosti původního Vajgaru a zároveň jim vadily poměry v mládežnickém hokeji.
O přestupní tabulky se navíc začalo zajímat i ministerstvo školství. Náměstek Petr Hulínský se nechal slyšet, že pokud jsou sportující děti do patnácti let předmětem byznysu, nebude MŠMT chtít od roku 2016 vyplácet dotace na talentované sportovce. Hokej přitom loni takto získal přes 25 milionů korun.
Spor rozvířila skrytá kamera
Spor mezi oběma kluby na začátku tohoto týdne navíc vyostřila reportáž odvysílaná v pořadu Střepiny. V něm totiž manažer Vajgaru a zároveň člen Výkonného výboru ČSLH František Dvořák označil Šachlovu skupinu za "pitomce".
"Tomáš Král mi řekl dvakrát: Franto, mě už to trochu s..e, protože to začalo v Hradci. Tam ti pitomci si začali první. Teď mi volají různé časopisy, které ochraňují děti, jak je to možné, vy je terorizujete. Já už je posílám do zadku rovnou a říkám: Pánové, až budeme ve Švédsku, ve Finsku, tak si to říkejte. Tady jsme ale v Česku a na Slovensku a to je sakra rozdíl!" rozvášnil se Dvořák před skrytou kamerou, když zřejmě citoval slova svazového šéfa.
Vedení svazu se na jeho stranu dnes oficiálně postavilo. V tiskové zprávě ČSLH uvádí, že tyto výroky natočené v tendenčně vedené reportáži navíc natočené bez vědomí a proti vůli dotazovaného ani nebude komentovat. Sám Dvořák pak Aktuálně.cz řekl, že na žádost znepřáteleného klubu rezignovat ze všech funkcí na svazu rozhodně nehodlá.
"Je to další zoufalý útok z jejich strany, vůbec se k tomu vyjadřovat nebudu, ani jsem neřekl nic, za co bych rezignovat měl. Jestli tam nějaký podraz byl, tak to byl podraz ze strany televize Nova se skrytou kamerou. My (Vajgar) jsme neudělali nic špatného, jen dodržujeme řády a stanovy. To oni všechno řeší jejich obcházením, takže jsem pochopitelně terčem útoku číslo jedna," řekl Dvořák Aktuálně.cz.
Klub si podle svazu za vše může sám
Proti vyjádřením klubu se spolu s ním postavil i hokejový svaz s tím, že k Šachlovu oddílu nebude rozhodně přistupovat jinak než k jiným hokejovým klubům v Česku. V tiskové zprávě je také napsáno, že si klub za vzniklou situaci v Jindřichově Hradci může sám.
"Postup jeho činovníků a jejich zjevná neznalost norem 'patovou' situaci, na niž se odvolávají, způsobily. Na základě reakce řady klubů vyzývá vedení ČSLH činovníky SLH Jindřichův Hradec, aby se začali chovat podle stanov a řádů, k jejichž přijetí se vstupem do svazu přihlásili. Především aby přestali šířit dezinformace, které ve svých důsledcích hokej poškozují," uvádí hokejový svaz v tiskové zprávě.
V té se svaz také ohradil proti tvrzení Šachla, že tabulkové odstupné je jen prostředek k obchodování s dětmi. "SLH Jindřichův Hradec je jedním z osmi set klubů, z nich drtivá většina zaujímá k problematice výchovného zcela odlišné stanovisko. V mládežnických kategoriích registruje ČSLH ročně zhruba pět tisíc přestupů, hostování apod., přičemž počet těch, které jsou kvůli nedohodě klubů řešeny tabulkovým výchovným, se dlouhodobě pohyboval kolem šesti. Ve všech ostatních případech se kluby dokážou rozumně a v rámci platných předpisů dohodnout," píše svaz.
Nový klub tabulky neuznává
Šachl se však proti přestupním tabulkám, které jsou jádrem sporu ve městě, ostře vymezuje (podobně jako například Pavel Zacha st., viz zde), a pravděpodobně proto jeho klub působí jako trn v oku. V době založení oddílu totiž jeho vedení slíbilo transparentnost účetnictví a prohlásilo, že tabulky nebude uznávat, takže od nich mohou nespokojení rodiče odejít ke konkurenčním klubům kdykoliv a zadarmo.
Společně s trenéry do něj i proto přešly z Vajgaru téměř čtyři desítky rodičů a dětí školního věku, další desítky nových malých hokejistů následně klub získal v náboru. Jenže ti, kteří už měli registraci u původního klubu, hrát hokej teď nesmějí. Vajgar jim je odmítá vydat, a naopak nabádá rodiče k návratu. Řada z nich však údajně tvrdí, že než aby se vrátili, raději jejich děti skončí s hokejem úplně.
"Už se snažíme situaci řešit v podstatě rok. Že by mě ale někdo ze svazu sám kontaktoval a snažil se vyřešit situaci, tak na to čekám marně. Každý den doufám, že se pan Král ozve a řekne, ať si o tom jdeme popovídat. Psali jsme mu i otevřený dopis, aby svolal schůzku u kulatého stolu, bohužel jsme žádnou odpověď dosud nedostali. Je to už pár měsíců," řekl Aktuálně.cz Šachl.
Ministr chce slyšet vysvětlení Krále
O celou záležitost a podstatu sporu se přitom už začalo zajímat i ministerstvo školství. Náměstek ministra Petr Hulinský (ČSSD) totiž v rozhovoru pro pořad Střepiny uvedl, že pokud jsou děti do patnácti let opravdu součástí byznysu, mohl by hokej i jiné sporty v Česku od roku 2016 přijít o dotace na talentovanou mládež.
V roce 2014 hokejový svaz od státu na talentované sportovce získal 25 a půl milionu korun. Deník Aktuálně.cz požádal o stanovisko také ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), ten se však k situaci nevyjádřil, protože chce předtím slyšet vysvětlení od šéfa hokeje Tomáše Krále.
"My se s názorem pana Hulinského ztotožňujeme a nechceme, aby ministerstvo dávalo peníze těm subjektům, které obchodují s dětmi. To totiž současný přestupní řád umožňuje," tvrdí Šachl, jehož klub už zvažuje i soudní cestu v případě, že svaz téměř čtyřem desítkám dětí nepomůže hokej zase hrát.
Klub zvažuje i soudní cestu
"Soudů, na které se můžeme obrátit, je více a naši právní zástupci nějakou cestu připravenou mají. Jenže tohle je na delší lokty, protože víme, jak naše soudy fungují, a nevím, jestli by to dětem do příští sezony pomohlo. Takže se budeme snažit dojít k nějaké dohodě, chceme se domluvit s původním klubem i svazem," tvrdí Šachl.
"Osobně jsem shledal, že je celý spor spíše na osobní úrovni obou stran. Ať má pravdu ta či ona strana, je na svazu, jak bude řešit tato přežitá pravidla, která, jak jsem pochopil, platí jen v Česku a na Slovensku, protože to působí dost špatně. Signály rodičů dětí podle mě dávají najevo potřebu s tím něco dělat," řekl Aktuálně.cz zastupitel města Jindřichův Hradec Jaroslav Beran (ČSSD).
Město, které teď oba hokejové subjekty ve městě podporuje tím, že jim platí nájem za ledovou plochu, už zvažuje, že podmínky pro přijetí dotací zpřísní s cílem, aby znepřátelené strany našly ochotu se spolu bavit. "Budeme o tom jednat na březnovém zastupitelstvu. Chceme zpřísnit a zacílit prostředky na sport tak, abychom měli silnější moc tlumit takové destrukční tendence, které tady vznikly," uvedl Beran.
Hostovací lístky prý někdo ukradl
Šachl a jeho klub mezitím hledají cestu, jak dětem zachránit alespoň konec této sezony. Poslední krok, který jeho klub učinil, byla žádost o hostování přes nesouhlas původního klubu. To by měl svaz povolit na základě toho, že se Vajgar po odchodu pětatřiceti dětí musel odhlásit z některých soutěží, protože je neměl s kým hrát. Šachl však tvrdí, že se jednání podivně protahují.
"Prý došlo k údajnému vloupání do kanceláří Vajgaru. Pachatel tam prý odcizil hotovost, poničil znak Vajgaru a odcizil prý i hostovací lístky, které jsme jim zaslali, aby se k tomu vyjádřili, tak se to celé protahuje. I když máme jejich kopie, svaz to nebere v potaz. Do konce týdne bychom měli vědět více," řekl Šachl.