Praha – Průměrný plat hráče v hokejové extralize je 140 tisíc korun měsíčně, alespoň tak to v minulosti spočítal deník Aktuálně.cz (více čtěte ZDE). Někteří si ale vydělají i víc a tak se není čemu divit, že se k nim hlásí i lidé se špatnými úmysly.
„Asi každému z nás se občas stalo, že se na nás chtěl přiživit nějaký finanční poradce, že jsme si zvolili špatnou hypotéku, nebo leasing auta,“ řekl v úterním obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Marek Černošek.
To je úspěšný hokejový obránce a teď už také šéf nové hráčské asociace, která v tuhle chvíli zastupuje hráče ve vztahu jejich smlouvy s klubem, ale do budoucna pro ně chystá i vzdělávací programy.
A mezi nimi i program v oblasti finanční gramotnosti.
Asociace pomůže hráčům i se školou
„Tohle všechno jsou totiž věci, které se dají buď naučit, nebo bude v asociaci člověk, který bude v oblastí financí hráčům radit,“ naznačil Černošek, jaké plány s asociací do budoucna má.
Celý rozhovor o s Markem Černoškem o tom, jak funguje hráčská asociace, si můžete přečíst ZDE.
„Chtěl bych, aby měli hráči s pomocí asociace možnost si po skončení kariéry dodělat školy, udělat si kurzy a připravit se na budoucnost. Konec kariéry potká každého a je to pro všechny obrovský pád jak z příjmů, tak z nasazení a pracovní náplně,“ vysvětluje Černošek.
Hráčská asociace funguje teprve rok a vzdělávací programy zatím připravuje. Podle Černoška se zatím vymýšlí, jakým způsobem a kde by měla jednotlivá dobrovolná školení probíhat.
Vzorovým příkladem je mu NHLPA, která takto pomáhá hráčům v zámoří.
Na podzim přijede i Donald Fehr. Šéf NHLPA
Její šéf Donald Fehr dokonce na podzim přijede za Černoškem na oficiální návštěvu do České republiky a sám Černošek přiznal, že se od NHLPA má mladá česká asociace hodně co učit.
„Extraligový hokejista si totiž během kariéry nevydělá tolik, aby v pohodě dožil,“ říká Černošek o penězích pro hráče.
„Jsme OSVČ a platíme si sami sociální, zdravotní, daně a za námi jdou i veškeré další náklady, navíc je tady migrace v klubech. Já jsem za celou svou kariéru nebydlel doma. Máme daleko vyšší náklady než běžní lidé a minimálně třetinu, spíš víc, nám sežerou obvody státu.“
„Je pak na každém z nás, jak si nastaví život. Jestli si odkládá na budoucnost, nebo třeba investuje do nemovitostí. Neříkám, že se máme špatně, ale chci dát hráčům impuls, že z padesáti tisíc, které dostanou, vyžijí za třicet a dvacet si mohou dát na spoření,“ říká.
Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.