Čekají český hokej hubená léta?

Ondřej Roubínek
12. 5. 2007 0:00
Národní tým vyhořel a junioři nejsou zárukou zlepšení

Praha - Výpadek české reprezentace na šampionátu v Moskvě uzavřel jednu z nejhorších sezon českého hokeje.

Na přelomu roku se hokejisté do dvaceti let loučili se světovým šampionátem po prohře 1:5 se Švédskem ve čtvrtfinále - počtvrté během pěti let se "dvacítka" nedostala do semifinále MS.

V dubnu však přišel daleko větší šok. O dva roky mladší český výběr absolutně nezvládl mistrovství světa ve Finsku a poprvé v historii opouští elitní skupinu šampionátu. Mezi nejlepšími týmy nahradí českou a lotyšskou osmnáctku Dánsko a Bělorusko.

Černý reprezentační rok pak uzavřelo vystoupení seniorského výběru na 71. mistrovství světa v Rusku. V Moskvě Češi nakonec odvrátili hrozbu, že nepostoupí ani do čtvrtfinále, ale zanechali rozpačitý dojem, který podtrhla porážka od Německa.

Devět důvodů, proč Češi dopadli nejhůř v historii
Čtvrtfinálová porážka s Ruskem, která pro český hokej znamená nejhorší umístění na MS v historii, ukázala hlavní slabinu týmu: nedává góly.

Ruský útočník Ilja Kovalčuk (v červeném) slaví svůj gól v síti Romana Čechmánka.
Ruský útočník Ilja Kovalčuk (v červeném) slaví svůj gól v síti Romana Čechmánka. | Foto: Reuters
Rusové nic než zlatou medaili neberou
Analýza expertů z BettingCentra.cz před semifinálovými duely.

Obrazem: Nejhezčí momenty hokejového MS
Prohlédněte si hokej z míst, z nichž jste ho ještě neviděli.

 

Ze silných soupeřů dokázali čeští hokejisté porazit pouze Spojené státy a udržet vymodlenou remízu s Kanadou. Se Slováky, kteří také nepřešli přes čtvrtfinále, Češi prohráli.

Přišlo varování?

Nikdo asi nemůže očekávat, že hokejová reprezentace přiveze z každého světového šampionátu medaili, a to nejlépe zlatou. Jenže v souvislosti s výsledky mládežnických výběrů je porovnání sil českého "áčka" se světem varující.

"Ty výsledky jsou samozřejmě špatné a je potřeba s tím něco udělat," řekl Aktuálně.cz šéf reprezentační komise českého hokejového svazu (ČSLH) Vladimír Růžička.

Zároveň ale tvrdí, že na letošní neuspokojivé výsledky  je potřeba se dívat s chladnou hlavou. "Hokej je v současné době strašně vyrovnaný," tvrdí kouč Slavie. "Podívejte se třeba na Rusko, které čtrnáct let nezískalo titul," upozorňuje Růžička na semifinalisty letošního MS.

Vladimír Růžička.
Vladimír Růžička. | Foto: Aktuálně.cz

A podobná situace je podle něho i v juniorských kategoriích. "Třeba Finové hráli na domácím šampionátu osmnáctek také o záchranu," připomíná.

"Je to otázka jedné sezony se vrátit zpátky," dodává Růžička, který chce k osmnáctce prosadit profesionálního trenéra. To ale musí schválit hokejový svaz, který ho bude platit.

"Problémy s mládeží jsou dlouhodobé, to není jen o letošním výsledku osmnáctky, tam se to jen vyklubalo na povrch," pokračuje Růžička, který je zodpovědný za výběr reprezentačních koučů.

Extraliga zaostává, chybí mladé talenty

Šampionát v Moskvě jasně ukázal, že česká extraliga nepatří mezi evropskou špičku, spíše zapadá stále hlouběji do průměru. Kde je problém? V české nejvyšší soutěži prakticky nenajdete žádného hráče kolem dvaceti let, který by opravdu vynikal, stával se tahounem svého týmu.

Tato role je v Česku rezervována zkušeným matadorům, talentovaní mladíci prakticky nedostávají prostor. A tady je kámen úrazu - ti nejlepší totiž houfně odcházejí do zámoří a ti co zůstanou často nejsou na takové úrovní, aby mohli pravidelně nastupovat v extralize.

MS dvacítek: Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky.
MS dvacítek: Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky. | Foto: Reuters

"Problém v odchodech hráčů tu byl, je a bude," tvrdí Vladimír Růžička. Otázkou podle něho je, jestli jde vůbec nastavit podmínky tak, aby mladí talentovaní hráči do zámoří neprchali.

"Udržet doma hráče, který má před sebou vidinu NHL, je hrozně těžké," ví kouč a zároveň generální manažer Slavie. Pražský klub totiž opouští jeden z nejtalentovanějších hokejistů v české extralize Vladimír Sobotka.

"Sobotka je super hráč. Bude mu 20, věřím, že za rok mohl hrát v seniorské reprezentaci na mistrovství světa, ale podepsal smlouvu s Edmontonem," vypráví Růžička. "Těžko mu to vyčítat, to je jako kdyby se fotbalista rozhodoval, jestli zůstat v Česku, nebo jít do Barcelony," pokračuje olympijský vítěz z Nagana.

Přes nižší zámořské soutěže cesta do NHL nevede

A přitom podle studie, kterou vypracoval pro Mezinárodní hokejovou federaci Szymon Szemberg, je jeho odchod velkou chybou. V prvním týmu Edmontonu nemá Sobotka zdaleka jistou pozici, daleko pravděpodobnější je, že se bude muset prokousávat pobytem na farmě či v juniorském týmu.

Podle Szemberga tak hráč přichází o možnost dalšího rozvíjení hokejových dovedností, které by doma získal; v kanadské juniorské lize na jejich osvojení není čas. A studie také dokazuje, že jen naprosté minimum mladíků, kteří odejdou z Evropy do juniorských týmů v zámoří, se nakonec prosadí do NHL.

Nespěchejte do NHL, radí hokejový výzkum
Je brzký odchod mladých hokejistů z Evropy do zámoří šancí prorazit v NHL? Spíše ohrožení kariéry, kontruje výzkum hokejové federace.

Szemberg tvrdí, že nejzaručenější cesta, jak se prosadit v NHL, vede přes prosazení se v reprezentaci a na tu Sobotka ze z nižší severoamerické soutěže asi těžko dosáhne. Přitom ve Slavii by šanci dostal a podle Růžičky se o reprezentační dres mohl klidně prát.

Jak udržet hráče doma?

Příkladem, jak to může fungovat, je cesta dvou hvězdných ruských mladíků Alexandra Ovečkina a Jevgenije Malkina. Oba zazářili v ruském dresu na mistrovství světa, což potvrdili i rok na to, a do NHL odcházeli už jako prakticky hotoví hráči, kteří měli jisté místo v základní sestavě.

Jak ale udržet talentované mladíky v české extralize? "Lámu si s tím hlavu," přiznal Vladimír Růžička. "Těm nejlepším se budou muset nabídnout určité smlouvy, výhodnější podmínky," přemítá kouč mistrů světa z Vídně 2005.

Alexander Ovečkin, v červeném sráží ve čtvrtfinále MS Rostislava Kleslu, měl díky reprezentačním výkonům jisté místo v základní sestavě.
Alexander Ovečkin, v červeném sráží ve čtvrtfinále MS Rostislava Kleslu, měl díky reprezentačním výkonům jisté místo v základní sestavě. | Foto: Reuters

"Jenže na druhou stranu dávat 40 nebo 50 tisíc hráči, o kterém nevíte, jestli se vůbec dokáže prosadit do základní sestavy, to je taky problém," připomíná manažer Slavie, podle kterého si navíc spousta šestnácti- či sedmnáctiletých hráčů diktuje přehnané podmínky.

Podle Josefa Dovalila z trenérsko-metodické komise ČSLH ekonomické hledisko u rozhodování hráčů už nehraje takovou roli. "Mají prostě dojem, že z Kanady je do NHL blíž. Ale jak dokazuje právě Szembergova studie, není to pravda," posteskl si hokejový odborník, který působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Jednoduché řešení, jak zabránit odchodu talentovaných hráčů do zámoří, podle něho neexistuje. "Byl tu například návrh smlouvy, podle které by hráč při odchodu do zámoří musel klubu splatit náklady spojené s jeho výchovou, to ale podle právníků není možné," říká Dovalil.

Junioři nedostanou v extralize šanci

Problém je ale i v tom, že junioři, kteří v Česku zůstanou, nedostávají v extralize příliš příležitostí. "Je to těžké. Když budete hrát o postup do play off, tak není jednoduché dávat prostor osmnáctiletému hráči," tvrdí Vladimír Růžička.

Diskutabilní je podle Růžičky i povinné nasazování juniorů na soupisky, po kterém volají někteří Růžičkovi kritici. "Kolik bude povinných střídání? Někdo může odehrát 12 minut, někdo tři střídání a budou mít oba splněný start?" ptá se kouč Slavie.

"Vnitřní domluva mezi kluby, tedy APK a svazem, je mimořádně složitá," uznal i svazový metodik Josef Dovadil. Jenže právě na tom, jak se hokejovým činovníkům podaří motivovat mladé talentované hokejisty, aby hromadně neutíkali do zámoří, záleží, jestli letošní černý rok českého hokeje byl jen nepříjemnou výjimkou.

 

Právě se děje

Další zprávy