Praha – Že Číňané chtějí proniknout do tajů českého hokeje a biatlonu, je zřejmé od listopadu loňského roku. Tehdy došlo k podepsání memoranda o vzájemné pomoci mezi olympijskými výbory obou států. Nyní se na hokejovém poli rýsuje první konkrétní krok spolupráce.
Pokud vše půjde podle plánu, dorazí do Česka na konci března čínská reprezentace do šestnácti nebo osmnácti let. Během zhruba deseti dní kempu bude pod vedením českých koučů trénovat a sehraje i dva zápasy.
Komu v takovém případě exotický protivník připadne, zatím není jasné. "Záleží, jestli přijedou s šestnáctkou nebo osmnáctkou. Máme připraveno několik variant. Určitě to ale bude úroveň ligy nebo extraligy mladšího dorostu," říká svazový šéftrenér Slavomír Lener. "I proto je kemp strukturován tak, aby první čtyři dny byly vyloženě tréninkové, nejdřív bychom zjistili jejich úroveň."
Ta oproti vyspělým hokejovým státům samozřejmě pokulhává. "Tým do šestnácti let ani nemá mezinárodní zkušenosti, takže je u něj těžké něco odhadovat," pokračuje Lener. "Reprezentace do osmnácti let by mohla být trochu kvalitnější, nějaké mezinárodní kontakty už má."
Spolupráce se může ještě rozšířit
Za čínskou osmnáctku dřív nastupoval Andong Song, který loni jako první hráč z nejlidnatější země světa prošel draftem slavné NHL. Newyorští Islanders si ho zamluvili v šestém kole. Svůj hokejový um však Song zdokonaloval hlavně v Severní Americe, Čína mu podobné podmínky nemohla nabídnout.
Proto potřebuje vědět, jak se zlepšit. A je ochotná za to zaplatit. "Už samotný kemp by pro nás rozhodně nebyl ztrátovou záležitostí," připomíná Lener.
Nicméně dohoda stále není jistá. Čínští zástupci sice zažádali o kemp pro mládežnický výběr a dostali kladnou odpověď, ale účast ještě nepotvrdili.
Jestli tak učiní a s březnovým pobytem budou spokojení, může česko-čínská spolupráce nabobtnat. "Po případném kempu to může být otázka několika týdnů," myslí si Lener, který má s Čínou zkušenosti. V 80. letech tam absolvoval trenérskou stáž.
Čína jedná také s Ruskem
Od té doby se tamější hokej příliš neposunul, naopak. Seniorská reprezentace komunistického státu už nepatří mezi nejlepší dvacítku, krčí se až ve čtvrté desítce žebříčku mezi Bulharskem a Izraelem. Přitom touží po účasti na domácí olympiádě v roce 2022.
Může v relativně krátké době udělat takový krok vpřed? "Číňané jsou nesmírně pracovití. Pokud do toho šli v jiných sportech, individuálních i některých kolektivních, dokázali pak přivézt z olympiády medaile," říká Lener. "Je to šance, i když hokej je hodně specifický."
Proto v něm Číňané nesází jen na pomoc Česka, podle Lenera jednají i s jinými svazy: "Řekl bych, že je to v takové fázi, kdy hledají, která hokejová země pro ně bude nejvhodnějším partnerem." Vážným kandidátem na rozsáhlou spolupráci je Rusko. Už od září by v Kontinentální lize mohl nastupovat tým z Pekingu, postupně chce ruský kolos přibrat i další čínské kluby.